Nowa publikacja historyczna
1 zdjÄ™cieW ramach Å»migrodzkich Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania NiepodlegÅ‚oÅ›ci przez PolskÄ™ odbyÅ‚a siÄ™ 25 kwietnia 2018 r. promocja publikacji „Nie zapomnij, skÄ…d Twoje korzenie-pamiÄ™ci przodków”. Premiera książki jest pokÅ‚osiem zorganizowanego jesieniÄ… ubiegÅ‚ego roku konkursu literackiego, który wpisaÅ‚ siÄ™ w pielÄ™gnacjÄ™ tożsamoÅ›ci regionalnej naszej maÅ‚ej ojczyzny.
„Nie zapomnij, skÄ…d Twoje korzenie-pamiÄ™ci przodków” to zbiór wielu niezwykle wzruszajÄ…cych opowiadaÅ„ o miÅ‚oÅ›ci, nienawiÅ›ci, strachu, niepewnoÅ›ci. O historii, która jest częściÄ… nas. Ich publikacja pozwoli zatrzymać te wspomnienia i chwile, by sÅ‚użyÅ‚y kolejnym pokoleniom.
„ZacierajÄ… siÄ™ twarze z przeszÅ‚oÅ›ci, obraz taty, mamy brata i cioci...”- to sÅ‚owa wypowiedziane przez naocznego Å›wiadka tamtych wydarzeÅ„, dziÅ› zapisane w książce, która przetrwa i po którÄ… bÄ™dÄ… mogli siÄ™gnąć nasi nastÄ™pcy. Organizatorzy tego przedsiÄ™wziÄ™cia: UrzÄ…d Miejski w Å»migrodzie, Zespół Placówek Kultury oraz Stowarzyszenie „Nasza WieÅ› Niezgoda” zadbali o to, by przybyli goÅ›cie mogli przenieść siÄ™ do czasów „wysiedlania” Polaków z Kresów Wschodnich. Do czasów, gdy pÅ‚onęły wioski, gospodarstwa, gdzie „mordowano, rozszarpywano Polaków za to, że byli Polakami”.
W scenerii ruin paÅ‚acu, przy dekoracji uÅ‚ożonej ze sÅ‚omy , wideÅ‚, kos, grabi, starych garnków i mis, przy muzyce kresowej można byÅ‚o poczuć klimat, który pozostaÅ‚ gdzieÅ› tam na Kresach, a który jest jeszcze tak bliski sercu tych, którzy przetrwali. Historie przedstawione w promowanej książce byÅ‚y szczególnie bliskie sercu żmigrodzian, gdyż dotyczyÅ‚y one ich przodków. Zatem znalazÅ‚y siÄ™ w niej nie tylko wÅ‚asne wspomnienia, ale również bliskich, znajomych, pradziadków, dziadków. Wielu autorów prac mogÅ‚o wraz ze swoimi rozmówcami przeżywać te chwile zauważajÄ…c kontrast pomiÄ™dzy współczesnoÅ›ciÄ… i tamtymi czasami. Starsze pokolenia nie miaÅ‚y beztroskiego dzieciÅ„stwa, co widać w przytoczonym fragmencie: „
MusieliÅ›my zawsze być gotowi do ucieczki, nigdy nie byÅ‚o wiadomo, kiedy banderowcy siÄ™ pojawiÄ…”|. Nie wszystkim udaÅ‚o siÄ™ uciec... A ci, którzy przeżyli, pamiÄ™tajÄ… przerażajÄ…ce obrazy z przeszÅ‚oÅ›ci:
”Chowali siÄ™ w piwnicach domów, w różnego rodzaju komórkach i skrytkach, nawet w uÅ‚ożonej haÅ‚dzie gnoju budowali kryjówki i stawiali drzwi, gdyż oprawcy widÅ‚ami dźgali, aby nikogo nie oszczÄ™dzić”.
Wieczór poświęcony wydaniu publikacji był nie tylko lekcją historii, ale i życia....Większość prac została napisana przez uczniów żmigrodzkich szkół, cztery prace były wspomnieniami osób dorosłych. Wszystkie zasługują na uwagę, wszystkie zasługują na chwile refleksji, a przede wszystkim zasługują na pamięć, którą należy pielęgnować. Żmigrodzianie doskonale o tym wiedzą, czego dowodem jest fakt licznego przybycia na promocję wydania tej, można śmiało rzec, żmigrodzkiej lektury.
Autorzy prac, wÅ›ród których sÄ…: Wiktoria Waszkiewicz, Anna Zdrowiecka, Matylda Korzecka, Jan Zalewski, Arkadiusz Kawecki, Marcel Brodala, Martyna Cerkowniak, Magdalena BagiÅ„ska, Mateusz Baracz, Wiktoria Kantorska, Wiktoria Milan, Amelia Wierzba, Aleksandra Zawadzka, Piotrowska Milena, Amelia Kubacka, Damian Pietras, Patrycja Horoszkiewicz, Kacper Sasanowicz, Wiktoria Kaleta, Katarzyna KozioÅ‚, Dariusz Gierus, Edward Podkowicz, Maria Ostrowska otrzymali podziÄ™kowania z rÄ…k burmistrza Roberta Lewandowskiego oraz Dariusza Gierusa - prezesa Stowarzyszenia „Nasza WieÅ› Niezgoda”. PodziÄ™kowania zostaÅ‚y także skierowane do nauczycieli, rodziców oraz wszystkich tych, którzy byli zaangażowani w projekt.
Promocja książki zostaÅ‚a uÅ›wietniona wystÄ™pem artystycznym w wykonaniu aktorów z Teatru 48: Marcina Chytrego, Szymona DorabiaÅ‚y, przy wsparciu Zosi PopadeÅ„czuk. WzruszajÄ…ce piosenki Anny German „CzÅ‚owieczy los” oraz „MaÅ‚e tÄ™sknoty” Krystyny ProÅ„ko wykonaÅ‚a Izabela MożdzeÅ„. O oprawÄ™ scenerii zadbaÅ‚a Krystyna MożdżeÅ„ oraz Krystyna KobylaÅ„ska. Organizatorzy zadbali także, by poczÄ™stunek dla goÅ›ci wpisywaÅ‚ siÄ™ w klimat tamtejszych czasów, zatem na stoÅ‚ach można byÅ‚o znaleźć uparowane ziemniaki z gzikÄ… oraz swojski chleb ze smalcem i ogórkiem.
Na pamiątkę tego wydarzenia wystawiono kronikę Żmigrodzkich Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, do której można było się wpisać. Goście chętnie korzystali z tej możliwości, co dodatkowo potęguje znaczenie niniejszego spotkania.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się zarówno w powstanie publikacji, jak i w organizację jej promocji: Marcie Maćkowiak Agencja Power Art. (skład graficzny), Marcelinie Halikowskiej, Elżbiecie Kosteckiej (korekta literacka), Pawłowi Beceli (korekta historyczna), jury konkursu: Agnieszce Ptak, Małgorzacie Kosińskiej, Pawłowi Beceli, Państwu Emilii i Michałowi Sznajder- Przedsiębiorstwo rolne z Karnic, Państwu Krystynie i Robertowi Możdżeń (pomoc w organizacji poczęstunku), Dariuszowi Gierusowi - Prezesowi Stowarzyszenia "Nasza Wieś Niezgoda" za pachnące snopki siana oraz użyczenie akcesoriów do scenografii, Panu Władysławowi Dajczman za odczytanie fragmentów opowiadania, które były puszczane w tle podczas spektaklu.
Dzięki współpracy na wielu płaszczyznach udało się uchwycić i zamknąć na łamach kart wartość mijającego pokolenia, która może służyć na następne lata.
Wioletta Owczarek