archiwum - 18 - sierpień

 
 

Rowerem przez DolinÄ™ Baryczy

1 zdjęcieSzanowni Państwo, Drodzy Żmigrodzianie

Wielu z Państwa pewnie czyta najnowszy numer Wiadomości Żmigrodzkich na urlopie lub wakacjach. Może spotkaliśmy się na turystycznych wędrówkach po Dolinie Baryczy lub na rowerowych trasach! Tym bardziej jest mi bardzo miło, że mogę przekazać Państwu kilka dobrych wiadomości, także tych związanych z aktywnym wypoczynkiem.

Rowerem przez DolinÄ™ Baryczy

Niemal każdy miesiąc przynosi nam kolejne informacje o powiększającej się sieci tras rowerowych na terenie Doliny Baryczy. Widzimy też, jak dużym powodzeniem cieszy się nowopowstała infrastruktura rowerowa i jak chętnie korzystają z niej nie tylko mieszkańcy, ale też goście, którzy odwiedzają Dolinę Baryczy właśnie na dwóch rowerowych kołach.

Obecnie realizujemy dwa etapy budowy ścieżek rowerowych na terenie naszej gminy. Są to trasy z Osieka przez Książęcą Wieś do granicy z Gminą Trzebnica. Za kilka tygodni inwestycja ta będzie zakończona. Do listopada bieżącego roku pojedziemy też kolejną ścieżką rowerową o długości ok. 13 km. Powstaje ona na odcinku od Żmigrodu wzdłuż Baryczy, przez Polder Jamnik, aż do istniejącej drogi rowerowej w Przedkowicach. Mam nadzieję, że kiedy zepniemy już nasze rowerowe inwestycje z okolicznymi gminami w całość, dadzą się Państwo namówić na dłuższą wycieczkę. Zachęcam do szlifowania formy i widzimy się na rowerowych trasach!

S5 nie tylko dla samochodów

Nasze ambitne rowerowe plany wykraczają daleko poza teren Doliny Baryczy. Z Wrocławia do Poznania na rowerze po komfortowych trasach - to cel Stowarzyszenia Rowerowa S5. Pod koniec czerwca, wraz z innymi samorządami, podpisaliśmy list intencyjny o założeniu stowarzyszenia i kontynuujemy prace, które pozwolą na wytyczenie trasy rowerowej łączącej dwa województwa. Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu i połączeniu dróg serwisowych trasy S5.

Obecnie uczestniczymy w projekcie ministerialnym, który ma pomóc przygotować tę inwestycję. Partnerów jest wielu. Oprócz samorządów, mamy też wsparcie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz właścicieli gruntów wzdłuż drogi ekspresowej. Wszyscy jesteśmy zdeterminowani, aby ten ambitny plan zrealizować. Oczywiście ważne jest też pozyskanie środków na ten cel i najlepiej, aby były to pieniądze pochodzące z dotacji. Jesteśmy dobrej myśli i robimy co w naszej mocy, aby trasa powstała.

Inwestycji ciÄ…g dalszy

Sezon wakacyjny nie oznacza urlopu od realizacji kolejnych inwestycji na terenie gminy. Trwa budowa nowych chodników w Korzeńsku i Żmigródku. W Korzeńsku współpracujemy w tym zakresie z powiatem i finansujemy tę inwestycję w formule: 50% funduszy przekazuje gmina, a kolejne 50% dokłada powiat. Budowa chodników w Żmigródku finansowana jest w 100% ze środków pochodzących z budżetu naszej gminy. Nowe chodniki będą gotowe jesienią. Do końca października bieżącego roku pojedziemy też wyremontowanymi drogami wojewódzkimi. Nową nawierzchnię zyska ponad 8 km dróg wojewódzkich na terenie naszej gminy.

Ważnymi inwestycjami są też prace termomodernizacyjne i remonty wiejskich ośrodków zdrowia w Barkowie, Korzeńsku i Powidzku. Za miesiąc zakończą się prace w tych miejscach i znacznie wzrośnie komfort przebywania w nich osób, które będą korzystały z usług ośrodków, a także samych pracowników. Remonty są możliwe dzięki pozyskaniu na ten cel środków zewnętrznych.

Nowy żłobek czeka na maluchy!

Na ostatniej Sesji Rady Miejskiej przyjęta została uchwała o utworzeniu żłobka. Wkrótce ogłosimy konkurs na dyrektora tej placówki, a następnie nowa dyrekcja rozpocznie proces rekrutacji do pracy personelu żłobka oraz przyjmowania maluchów. Jestem przekonany, że wybór kompetentnej, profesjonalnej, pełnej zapału i pasji do pracy dyrekcji pozwoli doskonale zorganizować tę placówkę, tak aby zarówno dzieci, jak i ich rodzice czuli się tutaj dobrze. Proszę zatem o chwilę cierpliwości i wkrótce, po wyborze dyrekcji, poznamy zasady przyjmowania maluchów do żłobka.

Rok budżetowy 2017 za nami!

Korzystając z okazji chciałbym też serdecznie podziękować za pozytywne podsumowanie mojej dotychczasowej pracy i udzielenie mi absolutorium na ostatniej Sesji Rady Miejskiej. Wszystko, co dzieje się w naszej gminie, inwestycje, wydarzenia, spotkania, wszelkie zmiany i wyzwania, którym codziennie, wspólnie stawiamy czoła, mam przyjemność realizować z fantastycznymi ludźmi, m.in. pracownikami instytucji gminnych, radnymi, doskonałymi fachowcami, a zwłaszcza mieszkańcami naszej gminy - osobami pełnymi dobrej energii i zapału. To niezwykle mobilizujące, kiedy takie osoby wspierają działania władz gminy. I za to także serdecznie dziękuję!

Rok budżetowy 2017 był rekordowy pod względem wysokości budżetu, jakim dysponowaliśmy. Zakończyliśmy go dochodami w wysokości 72 milionów złotych, a wydaliśmy 75 milionów złotych. W ciągu tego roku zwiększyliśmy o ponad 10 milionów złotych zarówno dochody, jak i wydatki. Jest to skutkiem bardzo dobrej polityki pozyskiwania środków zewnętrznych w postaci bezzwrotnych dotacji na inwestycje. Już teraz widzimy zmiany, które zachodzą w naszej najbliższej okolicy dzięki tym środkom, a to jeszcze nie koniec i z determinacją realizujemy kolejne prace!

Wsparcie w walce z suszÄ…

Mam również nadzieję, że na wsparcie ze strony rządowej będą mogli liczyć rolnicy poszkodowani w związku z suszą. Powołana została komisja do szacowania strat. Trwa też nabór wniosków. Zapowiadana medialnie pomoc powinna trafić do osób, których plony zostaną zniszczone, jednak musimy pamiętać, że jeśli ministerstwo zapowiada umarzanie podatków, to wykonawcą tego jest gmina. W praktyce oznacza to, że pieniądze z podatków nie trafią do naszego budżetu. Mam zatem nadzieję, że jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to państwo pomyśli także o zwrocie tych środków do budżetu samorządów.

Dzieje siÄ™!

Pozostając dobrej myśli w sprawie wsparcia dla poszkodowanych w wyniku suszy, już dziś chciałbym zaprosić Państwa na tegoroczne święto plonów. Za dary natury będziemy dziękować w imieniu całej gminy 25 sierpnia w Garbcach. Wraz z Zespołem Placówek Kultury i mieszkańcami sołectwa przygotowujemy już scenariusz gminnych dożynek.

Tymczasem 22 września wraz ze Stowarzyszeniem Dolnośląska Kraina Rowerowa oraz Zespołem Placówek Kultury w Żmigrodzie zapraszamy na imprezę rekreacyjną w naszym Zespole Pałacowo-Parkowym. Okazją do spotkania będą obchody Dnia Bez Samochodu. W tym dniu zostawiamy auta w domu i spacerem, biegiem, lub na rowerze odwiedzamy nasz park, aby wspólnie pobawić się, odpocząć, spędzić miło czas, a wszystko w myśl promocji zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej!

To jednak nie koniec zaproszeÅ„. Od 9 lipca na żmigrodzkim rynku możemy podziwiać wystawÄ™ „Ojcowie NiepodlegÅ‚oÅ›ci”, która jest częściÄ… biaÅ‚o-czerwonego szlaku „Moja NiepodlegÅ‚a”. To niezwykÅ‚a lekcja historii, prezentujÄ…ca liderów walki o wolnÄ… PolskÄ™ przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu PamiÄ™ci Narodowej w Szczecinie. Serdecznie dziÄ™kujÄ™ panu Jerzemu Rudnickiemu, dziÄ™ki któremu ta wyjÄ…tkowa wystawa zawitaÅ‚a także do Å»migrodu. A PaÅ„stwa serdecznie zapraszam do obejrzenia ekspozycji, która bÄ™dzie goÅ›ciÅ‚a w naszym mieÅ›cie do koÅ„ca lipca. Do zobaczenia!

[PANEL PRAWY]
 
w numerach archiwalnych

na stronie www
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.