Mówiąc poprawnie
Szanowni PaÅ„stwo, naprawdÄ™ trudno mi uwierzyć, że w tym miesiÄ…cu mija drugi rok, od kiedy mam przyjemność pisać na Å‚amach „WiadomoÅ›ci Å»migrodzkich” o tym, jak poprawnie mówić i pisać po polsku. Z racji tego, że rozmaitym rocznicom przyÅ›wiecajÄ… zazwyczaj refleksje, chciaÅ‚bym podsumować to, o czym pisaÅ‚am od ubiegÅ‚ego do obecnego sierpnia.
Cztery numery poÅ›wiÄ™cone byÅ‚y analizie badaÅ„, które przeprowadzaÅ‚am na grupie mÅ‚odzieży liczÄ…cej ponad tysiÄ…c osób. Wspólnie zastanawialiÅ›my siÄ™, w jakim stopniu mÅ‚odzi ludzie znajÄ… zasady gramatyczne, czy stosujÄ… znaki diakrytyczne (piszÄ… „Å‚awka” zamiast „lawka”), czy czÄ™sto używajÄ… skrótów (piszÄ… „cb” zamiast „ciebie”), a także czy chÄ™tnie korzystajÄ… z zapożyczeÅ„ z jÄ™zyków obcych. Wyniki analizy nie wypadÅ‚y najgorzej, na szczęście wiele mÅ‚odych osób zna poprawne normy lub przynajmniej stara siÄ™ do nich dążyć.
Wspomniałam także o odmianie imion w kontekście siódmego przypadka wołacza. Nie można bać się mówić: Basiu, Olu, Gosiu, Michale, Damianie. Mianownik coraz częściej wypiera ostatni przypadek - zupełnie niesłusznie.
PojawiaÅ‚a siÄ™ sekcja z ciekawymi zwrotami/ idiomami, których znaczenie wcale nie jest tak oczywiste, jak mogÅ‚oby siÄ™ wydawać. Mam nadziejÄ™, że po przeczytaniu artykułów wszyscy wiedzÄ…, skÄ…d wzięło siÄ™ powiedzenie „adwokat diabÅ‚a”, „bananowa mÅ‚odzież” czy „dać komuÅ› arbuza”.
Z pewnością ważną kwestią, z mojego punktu widzenia, było stworzenie poradnika dotyczącego poprawnego tworzenia CV oraz pisania dobrego listu motywacyjnego. To właśnie te dwa dokumenty przedkładamy najczęściej pracodawcom i - proszę mi wierzyć - ich wygląd i treść mogą w dużej mierze zawarzyć na otrzymaniu wymarzonej posady.
MiesiÄ…c temu pisaÅ‚am - tematycznie - o odmianie wyrazu „mecze”. JedynÄ… dopuszczalnÄ… formÄ… w dopeÅ‚niaczu (kogo? czego?) jest „meczów”. „Meczy” koza. ProszÄ™ to zapamiÄ™tać. PoruszyÅ‚am też co nieco gramatykÄ™ historycznÄ… i wyjaÅ›niÅ‚am, dlaczego dziÅ› mówimy, że wychodzi siÄ™ za mąż, a nie za męża.
Przygotowywanie artykułów do kolejnych numerów uświadamia mi, jak szybko płynie czas! Zawsze staram się dobierać takie treści, aby faktycznie mogli Państwo jak najwięcej z nich przyswoić i wykorzystać w codziennym życiu. Przypominam, że w razie jakichkolwiek zapytań językowych, można do mnie pisać na
klimkowska.aleksandra@gmail.com. Na najciekawsze pytania postaram się odpowiedzieć na łamach kolejnego numeru naszego miesięcznika.
Od przyszÅ‚ego wydania rozpoczynamy trzeci „sezon” naszych jÄ™zykoznawczych rozważaÅ„, już nie mogÄ™ siÄ™ doczekać! :)
Aleksandra Klimkowska