Dlaczego lew na Pomniku Pamięci w Żmigrodzie?
1 zdjęcieŻmigrodzki pomnik upamiętniający 100-lecie Odzyskania Niepodległości i mieszkańców Kresów Wschodnich, którzy zasiedlili gminę Żmigród po II wojnie światowej został uroczyście odsłonięty i poświęcony 14 października 2018 r. Odtąd Lew stoi na straży miasta, a przede wszystkim na straży PAMIĘCI, dumnie patrząc w kierunku wschodnim, czyli właśnie tam, skąd w dużej części przybyli nowi mieszkańcy.
Wiele osób wciąż zastanawia siÄ™ dlaczego to wÅ‚aÅ›nie lew jest na Pomniku PamiÄ™ci w Å»migrodzie? Otóż cytujÄ…c sÅ‚owa Towarzystwa MiÅ‚oÅ›ników Kultury Kresowej: „100. rocznica odzyskania niepodlegÅ‚oÅ›ci to wydarzenie, które powinno zapaść nam i przyszÅ‚ym pokoleniom w pamiÄ™ci jako ważny drogowskaz w życiu. Å»migród, jako miasto zamieszkane w dużej części przez byÅ‚ych mieszkaÅ„ców Kresów Wschodnich [oczywiÅ›cie caÅ‚ych Kresów Wschodnich, a nie tylko MaÅ‚opolski Wschodniej, gdzie jest Lwów], spÅ‚aca tym samym dÅ‚ug wobec swoich przodków, którzy przed 100 laty doprowadzili do odzyskania wolnoÅ›ci po latach niewoli.”
Pomnik wzorowany jest na przedwojennych Lwach strzegÄ…cych wejÅ›cia do Pomnika ChwaÅ‚y na Cmentarzu ObroÅ„ców Lwowa - nekropolii, która daÅ‚a CiaÅ‚o Nieznanego Å»oÅ‚nierza do Grobu Nieznanego Å»oÅ‚nierza w Warszawie. StÄ…d w krypcie pod żmigrodzkim pomnikiem umieszczono marmurowÄ… urnÄ™ z ziemiÄ… z tego cmentarza z napisem „Lwów 1918 -Å»migród 2018”.
Wróćmy jednak do lwów. Otóż jeden z nich miaÅ‚ na tarczy herbowej napis: „Zawsze wierny”, a drugi: „Tobie Polsko”. Na jednej z tarcz herbowych znajdowaÅ‚o siÄ™ godÅ‚o Polski, natomiast na drugiej byÅ‚ herb Lwowa...
Właśnie... dla Polaków miasto Lwów cały czas jest jednym z symboli utraconych Kresów. Herb Lwowa przedstawiający lwa kroczącego w bramie z trzema wieżami używano od stuleci aż do poważnych zmian w jego wizerunku jakie zachodziły od 1967 r., by w 1990 r. uległ całkowitej zmianie. W przedwojennej pełnej wersji herbu spod korony z obu stron zwisała czerwono-błękitna wstęga, a na niej dewiza Semper Fidelis ("Zawsze Wierny") - także i stąd ten napis pojawi się na tarczy Lwa na żmigrodzkim pomniku.
Pomnik Pamięci symbolizuje więc pamięć mieszkańców Żmigrodu o bohaterach walk o niepodległość i granice z lat 1914-1921 oraz pamięć o własnych korzeniach i tożsamości.
Dla tych, co przyjdą, będzie to czytelny znak przeszłości ich rodzin, a zarazem źródło mocy i siły na przyszłość.
SEMPER FIDELIS TIBI POLONIAE!
Paweł Becela
Towarzystwo Miłośników Kultury Kresowej, 27. Wołyńska Dywizja Armii Krajowej
Jerzy Rudnicki
Instytut Pamięci Narodowej