kalendarium - 2012

 

2012

lipiec
sierpień
wrzesień
październik
listopad
grudzień



lipiec


7 lipca 2012 - W Niezgodzie odbył się 4. Turniej Drużyn Strażackich w Piłce Nożnej. Do rozgrywek stanęły trzy drużyny, reprezentujące Ochotnicze Straże Pożarne z Borzęcina, Niezgody oraz Łąk (gmina Milicz). Zwyciężyła drużyna OSP Łąki.

15 lipca 2012 - Na terenie żmigrodzkiego OSiR - u miał miejsce Pierwszy Slackline Piknik. Koordynatorem przedsięwzięcia był Mirosław Kłopotowski. Równolegle do slackline’owych prób odbywała się akcja promocyjna na temat zdrowego trybu życia, podczas której uczennice z Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie zachęcały do spożywania zdrowych i świeżych warzyw oraz owoców.

21 lipca 2012 - W Bychowie odbył się festyn i uroczystości z okazji obchodów 60 - lecia tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej. W tym dniu podczas uroczystej mszy świętej poświęcono sztandar nadanego jednostce.

25 lipca 2012 - Członkowie zarządu Stowarzyszenia Borzęcin Od Nowa, w składzie: prezes Anna Rosińska - Dolik oraz skarbnik Grzegorz Maligranda podpisali umowę przyznania pomocy na operację z zakresu małych projektów z Samorządem Województwa Dolnośląskiego. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu w wysokości 22 252 zł (całkowita wartość projektu 31 821,94 zł) świetlica w Borzęcinie została wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny.

lipiec 2012 - Zakończono prace związane z termomodernizacją budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Żmigrodzie. Koszt remontu przekroczył 196 000 zł, z czego Gmina Żmigród uzyskała dofinansowanie w wysokości 30 % z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach konkursu System Zielonych Inwestycji.

lipiec 2012 - Zakończono zasadnicze prace związane z modernizacją chodnika przy ulicy Szkolnej w Żmigrodzie. W ramach tego zadania wymieniono nawierzchnię chodnika z obu stron drogi (po 245 m długości i 2,20 m szerokości) oraz zjazdy na posesje. Wykonano także odwodnienie liniowe oraz uzupełniono krawężniki kamienne. Dodatkowo przeprowadzono zabiegi pielęgnacyjne drzew rosnących pomiędzy drogą i chodnikami.

lipiec 2012 - Żmigród po raz kolejny znalazł się wśród najlepszych gmin w Polsce, plasując się na pięćdziesiątym pierwszym miejscu (na ponad 800 samorządów) w kategorii gmin miejskich i miejsko - wiejskich, oraz zajmując siódme miejsce w kategorii najbardziej innowacyjnych gmin miejskich i miejsko - wiejskich. Ranking przygotowała komisja dziennika „Rzeczpospolita”.


sierpień


12 sierpnia 2012 - W niedzielę uroczyście otwarto żmigrodzki Zespół Pałacowo - Parkowy po zakończonym II etapie rewitalizacji. Symbolicznym aktem otwarcia było wciągnięcie flagi Żmigrodu na maszt, usytuowany na samym szczycie baszty, czego dokonali tego burmistrz Robert Lewandowski oraz przewodniczący Rady Miejskiej Jan Czyżowicz.

24–26 sierpnia 2012 - Na terenie świetlicy wiejskiej w Rudzie Żmigrodzkiej odbył się I Rajd Urodzinowy Hufca ZHP Powiatu Trzebnickiego, podczas którego spotkało się niemal 70 zuchów, harcerzy i instruktorów z drużyn harcerskich i gromad zuchowych należących do Hufca, aby wspólnie razem spędzić czas i dobrze się bawić podczas biwaku przygotowanego z okazji zbliżającej się rocznicy utworzenia Hufca na terenie powiatu trzebnickiego.

26 sierpnia 2012 - W Korzeńsku zorganizowano dożynki dla sołectw leżących w Dolinie Orlej, w których oprócz gospodarza udział wzięli przedstawiciele z następujących wsi: Chodlewo, Garbce, Laskowa, Dębno oraz Przywsie.

26 sierpnia 2012 - W Radziądzu odbyły się dożynki parafialne, które zgromadziły wielu mieszkańców wsi i okolic.


wrzesień


1 września 2012 - Podczas gminnych dożynek, które zorganizowano w Borzęcinie mieszkańcy gminy Żmigród podziękowali za tegoroczne plony.

2 września 2012 - Już po raz drugi w gminie Żmigród odbył się Wielki Mecz Piłki Nożnej VIP - y Żmigrodu vs. Młode Talenty Orlika. Mecz zorganizowany był w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Pozory mylą, dowód nie”, której celem jest zwrócenie uwagi społeczności lokalnej na problem sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim. Spotkanie to zgromadziło wielu kibiców, którzy aktywnie dopingowali obydwie drużyny. Ostatecznie drużyna Młodych Talentów Orlika pokonała żmigrodzkie VIP - y rezultatem 6:3.

8 września 2012 - Uroczyste otwarcie nowej świetlicy wiejskiej w Laskowej - kolejnego obiektu sfinansowanego w części przez Unię Europejską. Poza budynkiem świetlicy, wykonano także parkingi, boisko utwardzane i trawiaste, miejsce zabaw dla dzieci, a cały teren został ogrodzony.

9 września 2012 - W kościele parafialnym Trójcy Świętej zainaugurowano żmigrodzki cykl koncertów w ramach dziewiętnastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej - o godzinie 16.00 Chór Kantorzy im. Edmunda Kajdasza pod kierunkiem prof. Tadeusza Zatheya wypełnił podniosłym śpiewem wnętrza żmigrodzkiej świątyni.

13 września 2012 - W Żmigrodzie odbyły się coroczne Międzyośrodkowe Biegi Przełajowe ”BASZTA 2012” - impreza zorganizowana przez Środowiskowy Dom Samopomocy ”Pałacyk”.

15 września 2012 - W Rudzie Żmigrodzkiej gościł przegląd kulturalnych prezentacji powiatu trzebnickiego, czyli Powiatowe Dni Kultury.

16 września 2012 - W Rudzie Żmigrodzkiej odbył się drugi już Żmigrodzki Festiwal Karpia.

21–22 września 2012 - W Rudzie Żmigrodzkiej odbył się Festiwal Lasu, w ramach którego już w piątek (21.09.2012) odbyła się, robocza część festiwalu, składająca się z: konferencji Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Doliny Baryczy” na temat „Pozaprodukcyjne funkcje lasu” oraz pierwszego posiedzenia Rady Naukowo - Społecznej LKP. Wówczas to wręczono powołania 20 członkom rady oraz wybrano prezydium Rady. Natomiast w sobotę miało już miejsce prawdziwe święto lasu. Swoje namioty wystawiennicze przywiozły nadleśnictwa mogące pochwalić się rozmaitymi doświadczeniami związanymi z edukowaniem społeczeństwa i tworzeniem proekologicznych postaw u młodych i starszych.23 września 2012 - W ramach kolejnego wydarzenie kulturalnego z cyklu „Baszta sztuki” żmigrodzianie mieli okazję posłuchać muzyki klasycznej. Artyści zespołu Duo ”JAK Amadeusz”, czyli Urszula i Andrzej Gniewek, wykonali duety skrzypcowe w zrewitalizowanych ruinach pałacu Hatzfeldtów.

25 września 2012 - W Rudzie Żmigrodzkiej obyło się spotkanie podsumowujące realizację zadania „Po zdrowie na szlak Rudo - Barycki”. W ramach tegoż projektu, w okresie od kwietnia do września członkowie Stowarzyszenia „Źródło Natury” bezpłatnie oprowadzali dzieci i młodzież z gminy Żmigród po szlaku Rudo - Baryckim, gdzie pokonując 6 przystanków mogli posłuchać o zwyczajach zwierząt, historii Rudy Żmigrodzkiej, podziwiać walory przyrodnicze, a także wziąć udział w konkursach ekologicznych. Łącznie szlak zwiedziło 11 grup, prawie 500 osób.

28–30 września 2012 - 33 - osobowa grupa mieszkańców gminy Żmigród spędziła weekend w partnerskim mieście Bargteheide w Niemczech.30 września 2012 - W niedzielne popołudnie odbył się VII Wyścig Kolarski na Czas Parami o Puchar Burmistrza Żmigrodu, w którym udział wzięło 82 kolarzy. Uczestnicy mieli do pokonania trasę o długości 19.3 kilometrów, która miała swój start i metę przy żmigrodzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji.

30 września 2012 - XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej zagościł po raz drugi w tym roku w Żmigrodzie. Tym razem przybyła do kościoła Trójcy Świętej publiczność mogła bliżej zapoznać się z konwencją jazzową i piosenkami Władysława Szpilmana w wykonaniu Katarzyny Stankowskiej z zespołem w składzie: Łukasz Perek - fortepian, Kuba Olejnik - kontrabas i Przemek Jarosz - perkusja.


październik


10 października 2012 - W salach ZPK w Żmigrodzie miała miejsce inauguracja projektu artystycznego, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu „Dom Kultury+ - Edukacja artystyczno - kulturalna dla uczniów z gminy Żmigród”. Partnerami w tym projekcie były szkoły z gminy Żmigród: Szkoła Podstawowa im. B. Chrobrego, Gimnazjum im. M. Rataja, Zespół Szkół Specjalnych i Powiatowy Zespół Szkół im. Jana Pawła II. W ramach programu dla uczniów z wymienionych placówek przygotowano propozycję zajęć i warsztatów dostosowaną do wieku i potrzeb. Projekt zrealizowano w październiku i w listopadzie.14 października 2012 - Punktualnie o godzinie 12.00 na trasę I Rowerowego Rajdu Gwiaździstego wyruszyła blisko 40 osobowa liczba uczestników ze Żmigrodu i licząca ponad 20 cyklistów grupa z gminy Prusice. Organizatorami tej niezwykle udanej imprezy były GOKiS Prusice i ZPK w Żmigrodzie.15 października 2012 - W Borzęcinie oficjalnie otwarto nową świetlicę środowiskową. Wstęgę wspólnie przecięli Burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski, Pełnomocnik Burmistrza ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Ewelina Kondracka oraz przedstawicielka dzieci Madzia Marczak.20 października 2012 - Na sali widowiskowej ZPK w Żmigrodzie odbyła się podwójna gala. Świętowano zakończenie kolejnego projektu, powstałego w Gminnym Centrum Informacji, pod nazwą „Bądź Eko, zmieniaj świat” - cykl warsztatów, spotkań i konkursów pod hasłem ”Świat się zmienia śmiecenie odpada”, zorganizowanych przez Bibliotekę Miejską w Żmigrodzie. Podczas tej samej gali odbył się również I Mini Turniej Tańca dla dzieci i młodzieży zorganizowany przez instruktora tańca towarzyskiego Marcina Majewskiego, prowadzącego zajęcia w ZPK w Żmigrodzie.28 października 2012 - W Zespole Placówek Kultury w Żmigrodzie odbyła się trzecia już edycja Żmigrodzkiej Konferencji Psychoonkologicznej. Na początek ze żmigrodzkiego rynku wyruszył Marsz Różowej Wstążki - Marsz Nadziei i Zdrowia, którego uczestnicy (w zdecydowanej większości uczestniczki) udali się do sali widowiskowej żmigrodzkiego domu kultury, gdzie o godz. 15.00 uroczyście otwarto spotkanie.Październik 2012 - W plebiscycie lokalnego tygodnika NOWA na „najlepszego Sołtysa Powiatu Trzebnickiego 2012” zwyciężyła pani Mieczysława Osak, sołtys Węglewa, na którą oddano aż 1234 głosy.


listopad


Listopad 2012 - W ciągu całego 2012 roku, w ramach projektu „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie Gminy Żmigród”, za kwotę ok. 4 milionów zł wyremontowano następujące obiekty: Szkoła Podstawowa w Radziądzu, Szkoła Podstawowa w Barkowie, Gimnazjum w Żmigrodzie, OSP w Żmigrodzie, budynek ŚDS Pałacyk przy ul. Rybackiej, Urząd Miejski w Żmigrodzie oraz Przedszkole w Żmigrodzie.

Listopad 2012 - Zakończono budowę nowego targowiska w Żmigrodzie przy ul. Poznańskiej w Żmigrodzie, którą rozpoczęto 14 lutego. W ramach zrealizowanej inwestycji powstał nowoczesny obiekt składający się ze 104 stanowisk sprzedażowych (w tym 52 stanowiska zadaszone), 59 miejsc parkingowych i budynku sanitarnego. Targowisko „Mój Rynek” uruchomiono 18 grudnia.

11 listopada 2012 - W niedzielę żmigrodzianie obchodzili Święto Odzyskania Niepodległości. O godzinie 9.00 w kościele parafialnym pod wezwaniem Trójcy Świętej w Żmigrodzie została odprawiona msza za ojczyznę, której przewodniczył proboszcz ks. Eugeniusz Walentowicz. Żmigrodzkie obchody uświetniły poczty sztandarowe żmigrodzkich szkół, a także Ochotniczej Straży Pożarnej z Korzeńska i Związku Harcerstwa Polskiego - Hufca Powiatu Trzebnickiego. Po mszy delegacje samorządu, oświaty, żmigrodzkich instytucji i organizacji społecznych i partii politycznych złożyli wieńce i kwiaty pod krzyżem misyjnym na dziedzińcu kościoła. Uczniowie z Gimnazjum im. M. Rataja wręczali wszystkim przybyłym kotyliony w barwach narodowych. Z kolei Młodzieżowa Rada Miejska w Żmigrodzie częstowała wszystkich słodyczami w ramach akcji „Niepodległość jest słodka”.

11 listopada 2012 - Obchody Święta Niepodległości w Barkowie miały szczególny charakter. Msza, którą odprawił ks. Tomasz Partyka, była nie tylko wspomnieniem nękanej w okresie zaborów Polski i obchodem święta Marcina. Podczas niej profesor Henryk Słowiński nadał również Odznakę Honorową 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej jako wotum dla Obrazu Matki Boskiej Królowej Polski z Lewacz. Na ręce księdza proboszcza Mariusza Grzesiowskiego została też przekazana Ziemia Cmentarna z Katynia i Smoleńska wraz z Aktami Przekazania przez przedstawicieli Rajdu Katyńskiego i wiceprezesa Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej Andrzeja Patruszyńskiego. Po uroczystej mszy i procesji wszyscy przeszli do Domu Kultury w Barkowie, gdzie czekała wystawa i odbyły dalsze punkty programu.

22 listopada 2012 - W czwartek, w żmigrodzkiej baszcie odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Malarstwo Kontynuacja Człowiek”. Autorką obrazów jest rawiczanka Barbara Szumna, studentka V roku Wydziału Malarstwa i Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Wystawa była czynna do 21 grudnia.

24 listopada 2012 - Borzęcin świętował 100 - lecie poświęcenia kaplicy. Obchody jubileuszu rozpoczęto uroczystą mszą świętą, która zgromadziła wielu obecnych mieszkańców wioski oraz tych, którzy gościli w murach kaplicy na przestrzeni minionych lat.

28 listopada 2012 - W żmigrodzkiej baszcie odbył się nastrojowy wieczorek poetycki, podczas którego swoją twórczość zaprezentował Adam Jakubowski.


grudzień


3 grudnia 2012 - W Żmigrodzie odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Organizatorami tegoż przedsięwzięcia były trzy żmigrodzkie instytucje pracujące z osobami niepełnosprawnymi: Zespół Szkół Specjalnych, Środowiskowy Dom Samopomocy „Pałacyk” i Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna.

6 grudnia 2012 - Młodzieżowa Rada Miejska wraz z gminą Żmigród zorganizowała akcję mikołajkową, w ramach której przedstawiciele rady chodzili ulicami miasta i składali wszystkim mieszkańcom najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Grudzień 2012 - Jury ogólnopolskiego konkursu „Odpowiedzialna Gmina 2012” wyróżniło 10 gmin (spośród 450 zgłoszonych), które w sposób najpełniejszy i najbardziej efektywny zrealizowały działania profilaktyczne w ramach ogólnopolskiej kampanii „Pozory mylą, dowód nie”. Wśród laureatów znalazła się właśnie gmina Żmigród - jako jedyna z Dolnego Śląska. Wspomniana kampania realizowana była na terenie gminy za pośrednictwem Stowarzyszenia Radosny Uśmiech, przy współpracy Pełnomocnika ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Żmigrodzie. Obowiązki gminnego koordynatora pełniła psycholog Marta Możdżeń.

12 grudnia 2012 - W Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Korzeńsku odbyło się VII Powiatowe Forum Samorządów Uczniowskich Szkół Powiatu Trzebnickiego pod hasłem „Prawa Dziecka w Roku Janusza Korczaka”. W spotkaniu udział wzięło 10 Samorządów Uczniowskich wraz z opiekunami z następujących miejscowości: Barkowo, Korzeńsko, Osolin, Piotrkowice, Powidzko, Prusice, Radziądz, Skokowa, Trzebnica, Żmigród.

16 grudnia 2012 - Już po raz czwarty odbył się przegląd Stołów Bożonarodzeniowych. Oprócz pięknie przygotowanych stołów zwiedzający mogli podziwiać przez cały czas trwania przeglądu występy artystyczne. Wystąpiła młodzież pod kierunkiem Krzysztofa Szuberta, żmigrodzka Kapela Ludowa Dyszel i Strupinianie. Ogromnym powodzeniem publiczności cieszyły się jasełka, wspaniale przygotowane przez dzieci i panie opiekunki ze żmigrodzkiego Przedszkola Zielona Dolina. Po występach nadszedł czas na życzenia od Burmistrza Gminy Żmigród Roberta Lewandowskiego, wspólną modlitwę, opłatek i degustację potraw wigilijnych.

16 grudnia 2012 - Z okazji Dnia Wolontariatu, w niedzielne popołudnie, w żmigrodzkiej baszcie odbyło się uroczyste wręczenie pamiątkowych listów z podziękowaniami za działalność społeczną i symbolicznego bukietu.

Koniec grudnia 2012 - Żmigród doczekał się miejskiej toalety. Obiekt ten zlokalizowano na tyłach urzędu i hipermarketu „Dino”, i stanowi pierwszy etap zagospodarowania przestrzeni znajdującego się tam placu.

[PANEL PRAWY]
 
w numerach archiwalnych

na stronie www
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.