kalendarium - 2018

 

2018

styczeń
luty
marzec
kwiecień
maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
listopad
grudzieństyczeń


7 stycznia 2018 - I Turniej Piłki Nożnej Halowej Kobiet o Puchar Burmistrza Gminy Żmigród Roberta Lewandowskiego. W zmaganiach w żmigrodzkiej hali sportowej tryumfowała drużyna LUKS Ziemia Lubińska II. Dwie ekipy Piasta Żmigród uplasowały się w dolnej części tabeli.

14 stycznia 2018 - 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas trzydniowych wydarzeń wspierających akcję zebrali na rzecz noworodków 38 818,53 złotych, co jest nowym rekordem!

15–26 stycznia 2018 - Odbyły się ”Aktywne Ferie z ZPK”, czyli darmowe warsztaty oraz zajęcia edukacyjne dla zapisanych wcześniej dzieci.

16 stycznia 2018 - W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Żmigrodzie Burmistrz Gminy Żmigród pożegnał wieloletnią kierownik placówki Marię Pelc, a powitał nową Ewelinę Kondracką. Pani Maria Pelc pełniła funkcję kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żmigrodzie od lipca 1993 roku, co daje blisko 25 lat pracy na stanowisku. Pani Ewelina Kondracka pełniła dotychczas funkcję Pełnomocnika Burmistrza ds. Przeciwdziałania Narkomanii i Alkoholizmowi w Żmigrodzie, w jednostkach administracji publicznej pracuje od 10 lat.

20 stycznia 2018 - W żmigrodzkiej hali sportowej odbył się koncert Dawida Kwiatkowskiego - jednej z najpopularniejszych osobistości polskiej sceny rozrywkowej młodego pokolenia.

21 stycznia 2018 - Żmigród gościł drużyny, które rywalizowały w Turnieju Piłki Nożnej Halowej Orlików o Puchar Burmistrza Gminy Żmigród. Emocji nie brakowało do samego końca tych zmagań, a o tryumfie Bumerangu Wrocław zadecydował konkurs rzutów karnych.

27 stycznia 2018 - X edycja Balu Smoka połączona z Galą Żmigrodzkiego Smoka Sukcesu. Jubileuszowa edycja pomogła dwóm mieszkańcom naszej gminy: Marysi Stankiewicz oraz Oskarowi Kuriacie. Nagrodę Żmigrodzkiego Smoka Sukcesu otrzymali: BIZNES - Andrzej Paszkiewicz - firma PASZKIEWICZ, SPORT I TURYSTYKA - Klub Biegacza „Sukces”, KULTURA I OŚWIATA - Chór Magnificat, DZIAŁALNOŚC SPOŁECZNA - Adam Nowak,

ROLNICTWO - Piotr Różański. Kapituła przyznała także NAGRODĘ SPECJALNĄ, która powędrowała do niezwykłej osobistości, żołnierza AK - Ignacego Olczyka.

28 stycznia 2018 - W kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela w Powidzku wystąpiły parafialne chóry: „Cantate Deo” z Powidzka oraz „Magnificat” ze Żmigrodu. W programie był występ wrocławskiej solistki Anny Majktut - Polańskiej przy akompaniamencie Andrzeja Walusa.

styczeń 2018 - Trwa realizacja zadania pn. ”Budowa Centrum Przesiadkowego PARK&RIDE przy stacji PKP w Żmigrodzie”. Dotąd wykonawca zadania zrealizował podziemną część instalacji elektrycznych i sanitarnych. Zgodnie z zawartą umową termin zakończenia zadania to 30 czerwiec 2018r.


luty


4 lutego 2018 - W żmigrodzkiej hali sportowej odbył się Turniej Piłki Nożnej Halowej Oldboy Cup. W rywalizacji 6 drużyn najlepsza okazała się Polonia Trzebnica. Zawodnicy ZPK Oldboy Żmigród ostatecznie zakończyli turniej na 4 miejscu.

7 lutego 2018 - Po raz pierwszy w historii miasta młodzież, nauczyciele i burmistrz Żmigrodu stawili się punktualnie w południe na żmigrodzkim Rynku, żeby wspólnie zatańczyć przedmaturalnego poloneza.

10 lutego 2018 - W Żmigrodzkim Ośrodku Kultury odbył się bal karnawałowy połączony z Galą Sportu oraz uroczystym przyznaniem stypendiów sportowych przez Burmistrza Gminy Żmigród Roberta Lewandowskiego. Największe wzruszenie wywołała obecność na scenie i wypowiedź Emilii Sozańskiej, która przed laty żyła żmigrodzkim sportem, ale ze względu na wiek i zdrowie musiała rozstać się ze swoją ukochaną dziedziną życia. - „Cieszę się jednak, że są jeszcze osoby, które pamiętają mnie i to, co kiedyś robiłam. Jest to dla mnie przemiłe zaskoczenie” - wyznała laureatka w kategorii „Sport w środowisku wiejskim”.

16 lutego 2018 - Gmina Żmigród pozyskała dotację w wysokości 600 000,00 zł z programu „Maluch +” na stworzenie miejsca opieki nad dziećmi do lat trzech w formie żłobka.

Żłobek zlokalizowany zostanie w budynku po byłym Hoteliku przy ul. Poznańskiej 8 w Żmigrodzie. Realizację inwestycji zaplanowano na okres marzec - grudzień 201818 lutego 2018 - W Zespole Pałacowo - Parkowym w Żmigrodzie wystartował pierwszy (z 10) etap VI Żmigrodzkiego Maratonu na Raty. Przez kolejnych 10 miesięcy - od lutego do listopada 2018r. każdy uczestnik przemierzy maratoński dystans 42,195 km.

Luty 2018 - Urząd Miejski Żmigrodzie poinformował, że Zarządzeniem Wojewody Dolnośląskiego z dnia 21 lutego 2018r. w sprawie nadania nazwy ulicy, zmieniła się dotychczasowa nazwa ulicy 23 - go Stycznia na „ulica Powstańców Styczniowych”. Ponadto w myśl tego samego zarządzenia zmianie uległa dotychczasowa ulica 22 stycznia w Korzeńsku na „ulica Powstańców Wielkopolskich”.

Luty 2018 - Od lutego 2018r. obowiązki dyrektora Szpitala Rehabilitacyjnego i Opieki Długoterminowej w Żmigrodzie pełni Artur Kanicki.

20 lutego 2018 - Pojawiła się pierwsza wystawa na odremontowanym żmigrodzkim rynku - nosiła tytuł „Gmina Żmigród dawnej”.

25 lutego 2018 - Prezes Klub Biegacza Sukces Robert Grabkowski zaliczył maraton w Tokio.

25 lutego 2018 - Odbyły się Mistrzostwa Strefowe rozgrywane w ramach XIX Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi i Miast. Najlepszy w tych zmaganiach okazał się powiat trzebnicki, którzy reprezentowali zawodnicy z czterech Gmin: Żmigród, Trzebnica, Wisznia Mała i Prusice.


marzec


1 marca 2018 - Zmarł dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie, Paweł Klimkowski,który stanowisko objął w sierpniu 2017 roku.

11 marca 2018 - W sali widowiskowej Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie odbył się koncert z okazji Dnia Kobiet pt. ”Garnitury zrzucają i dla kobiet śpiewają”. Na koncert przybyło blisko 400 osób. Swoje talenty na scenie zaprezentowały osoby, które ze śpiewem miały dotychczas niewiele wspólnego. Jak się okazało, były to nieoszlifowane diamenty wokalne: Robert Lewandowski - Burmistrz Gminy Żmigród, Dariusz Skiba - Dyrektor Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie, Paweł Oleś - Radny Rady Powiatu Trzebnickiego, Damian Sułkowski - Radny Rady Powiatu Trzebnickiego, grono pedagogiczne lokalnych szkół: Elżbieta Kostecka, Aleksandra Nogała, Grażyna Łysikowska, Joanna Osio, Aleksander Wroński - Przewodniczący Powiatowego Zrzeszenia LZS, Robert Stefanowski - terapeuta Środowiskowego Domu Samopomocy w Żmigrodzie, Grzegorz Paryna - instruktor ds. sportu w Zespole Placówek Kultury, Tomasz Kędzierski - przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej, lokalny przedsiębiorca, Krzysztof Szubert - muzyk, nauczyciel muzyki. Akompaniował zespół CITY BAND.

16 marca 2018 - Odbyło się XII Powiatowe Forum Samorządów Uczniowskich Szkół Powiatu Trzebnickiego pod hasłem „Polska - Nasza Ojczyzna”, zorganizowane przez Samorząd Uczniowski SP Korzeńsko. W spotkaniu udział wzięło 54 uczniów wraz z 12 opiekunami z 11 szkół.

16 marca 2018 - Burmistrzowi Gminy Żmigród Robertowi Lewandowskiemu przekazano Laur Społecznego Zaufania - certyfikat, który jest nagrodą, świadczącą o wysokim standardzie obsługi i zaufaniu, jakim klient darzy daną instytucję. Wyróżnienie nadawane jest przez Instytut Badań Marki na wniosek konsumentów.

18 marca 2018 - W Zespole Placówek Kultury odbył się ”VII Przegląd Dorobku ZPK”. Na scenie zaprezentowały się grupy, które przez cały rok wraz z instruktorami ZPK rozwijają swoje talenty i zainteresowania: ZIELONA ŁĄCZKA, GRUPA WM, BALET, SEKCJA GITAROWA, KARATE, ZUMBA KIDS, ZDROWY KRĘGOSŁUP, ABT, STARS OF MELODY, ZAJĘCIA TEATRALNE.

19 marca 2018 - W Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Korzeńsku odbyły się coroczne eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod nazwą Młodzież Zapobiega Pożarom.

21 marca 2018 - W Centrum Edukacji Przyrodniczo - Leśnej w Nadleśnictwie Żmigród odbyło się spotkanie rady społecznej LKP. Tym razem głównym tematem był rozwój turystyki w Lasach Państwowych na naszym terenie, czyli przedstawiono prace nad koncepcją zagospodarowania turystycznego LKP „Lasy Doliny Baryczy”.

22 marca 2018 - W Zespole Placówek Kultury w Żmigrodzie odbyła się konferencja ”Rok praw kobiet - spojrzenie w przeszłość i przyszłość”, której organizatorami był UM Żmigród oraz Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu. Konferencja trwała ponad cztery godziny i zgromadziła około 300 uczestników.

23 marca 2018 - Ulicami Żmigrodu odbyło się Misterium Drogi Krzyżowej, przygotowane przez ks. Stanisława i ks. Grzegorza wraz z młodzieżą.

23 marca 2018 - W sali narad Urzędu Miejskiego w Żmigrodzie odbyło się spotkanie komitetu organizacyjnego obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę

25 marca 2018 - Na żmigrodzkim rynku odbył się „Żmigrodzki Jarmark Wielkanocny”. Koła Gospodyń Wiejskich z produktami lokalnymi, kawa, herbata, ciasto, wypieki, ryba wędzona, miody, swojskie sery, rękodzieło, ozdoby, wyroby z drewna to tylko mała część tego, co można było nabyć tego dnia na żmigrodzkim rynku. . Całą imprezę otworzył, zespól Stars of Melody & City Band, prowadzony przez Izabelę Możdżeń. Wystąpiły także dzieci z Publicznego Przedszkola w Żmigrodzie ”Zielona Dolina”. Odbyły się dwa konkursy: konkurs na „Najpiękniejszą i Najsmaczniejszą Babkę Wielkanocną” - wygrał Żmigrodzki Uniwersytet III Wieku i na „Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną”, który wygrały Stowarzyszenie Klubu Seniora HUMOREK. Całą imprezę poprowadził Krzysztof Szubert.


kwiecień


7 kwietnia 2018 - W sali widowiskowej Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie odbył się Wiosenny Maraton Fitness.

3–8 kwietnia 2018 - W Niedzielę Miłosierdzia Bożego o godzinie 19.15 w kościele p.w. Trójcy Świętej w Żmigrodzie, odbył się koncert w hołdzie św. Janowi Pawłowi II. Wystąpili: Anna Majkut - Polańska, Marcin Rogoziński, Andrzej Walus oraz Witold Wołk. Tydzień później podobny koncert odbył się w kościele Świętego Marcina w Barkowie.

17 kwietnia 2018 - Odbył się XI konkurs „Piosenka jest dobra na wszystko”, w którym uczestniczyli podopieczni z 11 Domów Samopomocy Społecznych i Warsztatów Terapii Zajęciowych. Łącznie przybyło ok. 300 osób. W tym roku hasłem przewodnim konkursu była piosenka patriotyczna.

18 kwietnia 2018 - Prezes Dolnośląskiej Krainy Rowerowej i burmistrz Żmigrodu, Robert Lewandowski wręczył Miejscom Przyjaznym Rowerzystom certyfikaty oraz tabliczki, które znajdą się przed obiektami, dzięki czemu będzie łatwiej w te miejsca trafić. Łącznie wyróżniono ponad 30 usługowych obiektów turystycznych, które są przyjazne rowerzystom. W Żmigrodzie takimi obiektami są: Informacja Turystyczna „Baszta” oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji.

22 kwietnia 2018 - W parafii Trójcy Świętej w Żmigrodzie gościła siostra Teresa Bełch SM, misjonarka z Konga, która podzieliła się swoim doświadczeniem pracy wśród ubogich przebywających w tamtejszym szpitalu. Żmigrodzcy parafianie wspomogli budowę szpitala dla najbardziej potrzebujących w Kongo ofiarą w kwocie 10.157 zł oraz 55 euro.

25 kwietnia 2018 - W ruinach pałacu w Zespole Pałacowo - Parkowym w Żmigrodzie miała miejsce promocja publikacji ”Nie zapomnij, skąd Twoje korzenie - pamięci przodków”. Młodzież i dorośli upamiętnili losy swoich rodzin pochodzących ze wschodu.

26 kwietnia 2018 - W Publicznym Przedszkolu ”Zielona Dolina” w Żmigrodzie miał miejsce koncert piosenki patriotycznej pt. ”Polska - mój kraj”.


maj


1 maja 2018 - Odbył się 45. Rajd Rowerowy Doliną Baryczy. Jak zawsze organizatorzy zapewnili wiele atrakcji na malowniczej trasie o długości 55 km.

3 maja 2018 - W Barkowie odbyły się święto Matki Bożej Królowej Korony Polskiej i gminne uroczystości Narodowego Święta Konstytucji. Władze złożyły kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu k, aby uczcić wszystkich tych, którzy polegli, walcząc o niepodległą Polskę. Po mszy świętej odbył się koncert pt. „Zawsze wierni Ojczyźnie”. Niesamowitymi głosami i kresowymi piosenkami zachwycały Aurelia Sobczak oraz Barbara Drozdzińska. Po mszy w świetlicy można było obejrzeć wystawę poświęconą mieszkańcom Lewaczów.

Maj 2018 - Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej, Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz Burmistrza Gminy Żmigród ruszyła zbiórka publiczna na budowę pomnika w Żmigrodzie, który ma upamiętnić 100 - lecie Odzyskania Niepodległości i mieszkańców Kresów Wschodnich, którzy zasiedlili tą gminę po II wojnie światowej. Pomnik wzorowany będzie na pomniku Lwa z Cmentarza Orląt Lwowskich we Lwowie, który symbolizuje pamięć mieszkańców bohaterach walk z lat 1914–1921 oraz własnych korzeniach i ich tożsamości. Uroczyste odsłonięcie pomnika zaplanowano na 14 października 2018r.

Maj 2018 - W Barkowie w Kościele pw. Św. Marcina trwa realizacja projektu pn. „Remont elewacji, wnętrza oraz instalacji kościoła i wieży Parafii pw. Św. Marcina w Barkowie”. Dzięki staraniom proboszcza parafii księdza Mariusza Grzesiowskiego w 2017 roku na realizację zadania parafia pozyskała dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego w wysokości 800 tys. zł. Planowane zakończenie inwestycji i oddanie obiektu do użytku przewidziano na koniec 2018 roku.

Maj 2018 - Gmina Żmigród otrzymała dofinansowanie w wysokości 59764,32 zł ze środków Funduszu Sprawiedliwości ogłoszonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W ramach projektu zakupione zostanie niezbędne wyposażenia medyczne dla 8 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Gminy Żmigród działających w następujących miejscowościach: Żmigród, Korzeńsko, Powidzko, Bychowo, Barkowo, Garbce, Borzęcin i Niezgoda.

7–11 maja 2018 - Trwały obchody Jubileuszu 10 - lecia nadania Szkole Podstawowej w Barkowie imienia Janusza Korczaka. Swoją przemowę wygłosiła dyrektor Lilla Maciocha. Następnie „szkolni artyści” zaprezentowali program słowno - muzyczny ze scenkami z życia Starego Doktora Punktem kulminacyjnym uroczystości było odsłonięcie w holu szkoły popiersia Janusza Korczaka przez dyrektorkę szkoły i wiceburmistrza Gminy Żmigród. Poświęcenia dokonał ksiądz proboszcz Mariusz Grzesiowski.

12 maja 2018 - W Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego odbył się Dzień Otwarty. Tego dnia licznie przybyli przyszli uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi rodzicami, aby zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły oraz wziąć udział w organizowanych dla nich zajęciach.

13 maja 2018 - Na żmigrodzkim rynku odbył się I Gminny Dzień Rodziny, który cieszył się wielkim zainteresowaniem wśród mieszkańców Żmigrodu. Organizatorem tego wydarzenia był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żmigrodzie oraz Placówka Wsparcia Dziennego w Żmigrodzie w partnerstwie z Zespołem Placówek Kultury w Żmigrodzie.

20 maja 2018 - W Zespole Pałacowo - Parkowym odbyły się trzy imprezy w jednej: VI Żmigrodzki Festiwal Kwiatów, II Przegląd Kapel Ludowych oraz Dolnośląskie Targi Organizacji Pozarządowych.

23 maja 2018 - W ramach wizytacji kanonicznej żmigrodzką parafię odwiedził Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Andrzej Siemieniewski. Program wizytacji był następujący: od godz. 16 spotkanie z parafianami w Borzęcinie, Kliszkowicach, Bychowie i Borkach. O godz. 17.00 spotkanie w domu katechetycznym z przedstawicielami grup parafialnych i o godz. 18.30 msza św., podczas której ks. biskup udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii.

26 maja 2018 - W sali widowiskowej Żmigrodzkiego Ośrodka Kultury odbył się koncert Jacka Borkowskiego.

27 maja 2018 - Odbyła się 7. edycja Zlotu Barkowo Motor Szoł. Tegoroczna impreza ściągnęła blisko 1000 maszyn. Na uczestników zlotu czekało wiele atrakcji, a wśród nich: po raz pierwszy w Polsce WYŚCIG RETRO, w którym udział wzięły maszyny z lat 20. i 30., zaprezentowany został także symulator jazdy na jednym kole Wheelie Machine.

28 maja 2018 - Odbyła się Konferencja ”Dzieci niczyje szansą dla Polski”. Prof. Jerzy Żurko wypowiedział się na temat „Bezdomność - przypadki wychowanków z domów dziecka”, a dr Monika Wiktorowicz - Sosnowska dokonała analizy sytuacji i potrzeb pełnoletnich wychowanków opuszczających pieczę zastępczą, o roli samorządu w procesie usamodzielnienia wychowanków pieczy zastępczej mówiła Ewelina Kondracka, kierownik GOPS w Żmigrodzie. Małgorzata Matusiak, przewodnicząca Rady Powiatu Trzebnickiego, przedstawiła rolę organizacji pozarządowych w działalności na rzecz dzieci z pieczy zastępczej.

31 maja 2018 - Uroczystość Bożego Ciała. Po mszy św. o godz. 09.00, której przewodniczył ks. Szczepan Szpoton, dyrektor kleryków krakowskiego seminarium Księży Misjonarzy, parafianie przeszli ulicami Żmigrodu: ul. Kościelną, pl. Wojska Polskiego (Rynek), Konopnickiej, Wiejską, tzw. nowym deptakiem w kierunku osiedla na ul. Rzeźniczej, ul. Rzeźniczą, Wrocławską i Pl. Wolności. W tym dniu na żmigrodzkim rynku odbył się także koncert kleryckiego zespołu „Lazaryści” z Krakowa.


czerwiec


3 czerwca 2018 - W Zespole Pałacowo - Parkowym w Żmigrodzie odbył się Dzień Dziecka zatytułowany ”Dziki zachód w Żmigrodzie. Indianie i kowboje w natarciu”. Podczas tego dnia odbyły się dwa konkursy: to konkurs na najciekawsze przebranie oraz „Żmigrodzkie Talent Show”, podczas którego zaprezentowały się talenty z naszej gminy.

4 czerwca 2018 - O godz. 15.30 na cmentarzu parafialnym w Żmigrodzie odbył się pogrzeb zmarłego 30 maja kapitana Ignacego Olczyka - zasłużonego m.in. jako podporucznik „Zawisza” z kontrwywiadu Okręgu Białostockiego AK, członek Zrzeszenia ”Wolność i Niezawisłość” (WiN).

8 czerwca 2018 - Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego obchodziła „Imieniny Króla Bolesława” i z tej okazji zorganizowano festyn szkolny z biało - czerwoną paradą społeczności szkolnej.

8 czerwca 2018 - W ramach Żmigrodzkich Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę zorganizowano niezwykły spacer po mieście, połączony z omawianiem charakterystycznych miejsc, które zmieniły się na przestrzeni lat, a które służą społeczności lokalnej.

9–10 czerwca 2018 - Żmigrodzkie Dni Smoka tradycyjnie rozpoczął Bieg Smoka. Na starcie pojawiło się ok. 200 biegaczy. O godz. 13.00 przyszedł czas na młodych sportowców a w zmaganiach udział wzięło 227 biegaczy. Sobotni wieczór minął w klimatach disco polo i dance. Jako pierwszy publiczność rozgrzał zespół Boomcyk, następnie sceną zawładnęła wokalistka zespołu Exaited z załogą. Ponownie na scenie rozgorzała muzyka disco polo. Publiczność porwał Marioo, a następnie gwiazda wieczoru, na którą wszyscy czekali z niecierpliwością - Piękni i Młodzi. Żmigrodzianie bawili się do białego rana w towarzystwie zespołu Wabank. Niedziela to Parada Smoków - w tym roku ubranych w barwy narodowe, I miejsce komisja przyznała Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Żmigrodzie, nagroda specjalna powędrowała do Przemysława Adamiaka. Wyłonieni zostali również laureaci III edycji konkursu fotograficznego „Okiem Smoka” oraz konkursu „Zamelduj się w Gminie Żmigród”. Najwytrwalsi jednak pozostali i bawili się wspólnie z Moniką Lewczuk. Wieczorem wystąpili Bracia.

15 czerwca 2018 - Uroczystość zakończenia roku szkolnego w Placówce Wsparcia Dziennego. Podczas spotkania w Łapczycach dzieci, rodzice, wychowawcy i przyjaciele Placówki mieli okazję podsumować mijający rok szkolny i docenić najbardziej angażujących się wychowanków.

16 czerwca 2018 - Odbyły się obchody jubileuszu 15 - lecia istnienia żmigrodzkiego chóru parafialnego „Magnificat” pod dyrekcją Agnieszki Kret. Centralnym punktem uroczystości był koncert jubileuszowy, który rozpoczął się godz. 17.00 w kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej w Żmigrodzie. Starosta Trzebnicki Waldemar Wysocki wręczył Agnieszce Kret - dyrygentowi Chóru oraz pozostałym Jubilatom list gratulacyjny oraz Medal Starosty za dbałość o lokalną kulturę i tradycję, a także za zasługi w propagowaniu śpiewu chóralnego.

17 czerwca 2018 - W piękne niedzielne popołudnie, po raz pierwszy na nowo zmodernizowanym żmigrodzkim rynku, odbyła się XVI edycja Festynu Parafialnego. Główną gwiazdą wieczoru był zespół Tercet Egzotyczny, który może poszczycić się swoją 55 - letnią karierą. Dużym powodzeniem cieszyła się loteria fantowa, w której głównymi nagrodami był rower, ufundowany przez Andrzeja Paszkiewicza i weekendowa wycieczka. Całość zakończyła się Apelem Jasnogórskim, poprowadzonym przez księdza proboszcza Romualda Paszczuka CM. Zebrano kwotę 12.154 zł i 80 gr. oraz 200 euro przeznaczoną na dalsze prace remontowe w naszej świątyni.

19 czerwca 2018 - Burmistrz Gminy Żmigród zatwierdził wyniki głosowania nad Budżetem Obywatelskim miasta Żmigród na 2019 rok. Z dwóch złożonych projektów „Remont alejki i chodnika na ul. Lipowej” oraz „Inteligentne ławki solarne z wi - fi i ładowarką” to właśnie zadanie nr 1 uzyskało największą liczbę głosów. Realizacja zwycięskiego zadania będzie polegała na remoncie alejki i chodnika przy ul. Lipowej poprzez wymianę starych płyt betonowych na nową nawierzchnię, wykonanie nasadzeń zieleni oraz wymianę i dostawienie urządzeń małej architektury (m.in. ławki, kosze na śmieci, oświetlenie uliczne). Łączna frekwencja w głosowaniu wyniosła 12,16 %.

21 czerwca 2018 - Po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego oraz Zespołu Szkół Dwujęzycznych w Żmigrodzie wraz z dyrekcją oraz wiceburmistrzem Gminy Żmigród Zdzisławem Średniawskim oddali hołd Żmigrodzkim Pionierom Oświaty przy ich pomniku.

21 czerwca 2018 - W Żmigrodzkim Zespole Placówek Kultury odbyła się X Gala ”Złote Sowy” 2018 Powiatu Trzebnickiego, podczas której zostali nagrodzeni najlepsi uczniowie, nauczyciele i szkoły z terenu całego powiatu.

22 czerwca 2018 - W Sangate Hotel Airport w Warszawie odbyła się Wieka Gala „Polska przedsiębiorczość”, podczas której poznaliśmy Laureatów X edycji Plebiscytu „Orły Polskiego Samorządu”, realizowanego w ramach Samorządowej Marki Roku, jak również Laureatów projektów skierowanych do przedsiębiorców. Gmina Żmigród otrzymała tytuł Dolnośląskiej Gminy Roku 2018, natomiast miano Najlepszego Burmistrza Roku 2018 przypadło Robertowi Lewandowskiemu - Burmistrzowi Gminy Żmigród.

24 czerwca 2018 - W Borzęcinie zorganizowano Dzień Rodziny. Przygotowali je: radna Bożena Żołnierowicz, przewodniczącą Rady Sołeckiej Wiolettą Timmermans i sołtysem Józef Wiktorowicz.


lipiec


3 lipca 2018 - W Żmigrodzkim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie w formie Kawiarenki Obywatelskiej. Przybyłych gości przywitał Andrzej Wiewióra prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Integracji Społecznej Św. Jadwigi Śląskiej, który krótko przedstawił najważniejsze działania w ramach Żmigrodzkich Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, w jakie należy włączyć społeczeństwo. Następnie głos zabrała moderator dr Agata Bulicz, Uczestnicy w formie warsztatów zajęli się rozwojem i znaczeniem turystyki dla Gminy Żmigród.

6 lipca 2018 - W żmigrodzkiej siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej burmistrz Robert Lewandowski przekazał niezbędne wyposażenia medyczne dla 8 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu Gminy Żmigród (Żmigród, Korzeńsko, Powidzko, Bychowo, Barkowo, Garbce, Borzęcin i Niezgoda). Każda z jednostek otrzymała: kompletne zestawy psp r 1 z deskami ortopedycznymi, zestawy szyn kramera, zestaw opatrunków hydrożelowych, a OSP Żmigród i Korzeńsko otrzymało defibrylatory Philipsa z zestawem szkoleniowym.

7 lipca 2018 - W Niezgodzie po raz kolejny odbył się Turniej Piłki Nożnej, którego organizatorem było Stowarzyszenie „Nasza Wieś Niezgoda” z prezesem Dariuszem Gierusem na czele. I miejsce zajęła drużyna z Radziądza. Najlepszym bramkarzem okazał się Marcel Skrzypek z Radziądza, a najlepszym strzelcem Jakub Wolski z Kaszyc.

9 lipca 2018 - W żmigrodzkim rynku otwarta została wystawa „Ojcowie Niepodległości”, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Szczecinie. Plenerowa ekspozycja prezentowała liderów walki o wolną Polskę w 1918r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Na wystawie znalazło się także m.in. kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski. Wystawa gościła w Żmigrodzie do końca miesiąca.

11 lipca 2018 - W żmigrodzkim rynku otwarto nowy lokal - kawiarnię Cafe Joker.

Lipiec 2018 - W żmigrodzkiej parafii pw. Trójcy Świętej powitano nowych księży:

ks. Stanisława Chorągwickiego i ks. Jerzego Tyraka, misjonarzy św. Wincentego a Paulo, którzy rozpoczęli posługę duszpasterska w żmigrodzkiej wspólnocie parafialnej.21 lipca 2018 - Odbył się Nocny Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar Burmistrza Gminy Żmigród.

29 lipca 2018 - W Zespole Pałacowo - Parkowym w Żmigrodzie odbyła się 6. edycja VAGDAY. Przez cały czas trwania imprezy, zbierane były fundusze na dalsza rehabilitację Dawida Pytlińskiego - żmigrodzianina, który kilka lat temu uległ wypadkowi.


sierpień


1 sierpnia 2018 - W żmigrodzkim Zespole Pałacowo - Parkowym gościli uczestnicy wizyty studyjnej przedstawicieli Lokalnych Grup Działania z całej Polski. Walory pięknego żmigrodzkiego parku, jak i całej Gminy Żmigród zaprezentowali Sekretarz Gminy Żmigród Joanna Monastyrska, Dyrektor Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie Dariusz Skiba oraz pracownik Informacji Turystycznej ”Baszta” Paweł Becela.

3 sierpnia 2018 - Piwnica Cafe w podziemiach ruin żmigrodzkiego zamku w Zespole Pałacowo - Parkowym otworzyła swoje podwoje. Kawiarnia w swojej ofercie posiada: kawę, herbatę, lody, słodycze, zimne napije, piwo, frytki, zapiekanki i hamburgery.

Sierpień 2018 - W Barkowie w kościele pw. Św. Marcina trwa realizacja projektu „Remont elewacji, wnętrza oraz instalacji kościoła i wieży Parafii pw. Św. Marcina w Barkowie”. Planowane zakończenie inwestycji przewidziano na koniec 2018r.

18 sierpnia 2018 - W szczerym polu w Karnicach odbyła się nietypowa impreza - Ogórkorwanie u Sznajderów, impreza promująca kiszonki wytwarzane przez państwo Sznajderów. To była już druga edycja, która przyciąga w okolice Żmigrodu gości zarówno z naszej gminy, jak i z okolic oraz stolicy Dolnego Śląska.

18 sierpnia 2018 - W Borzęcinie odbyły się dożynki wiejskie. Burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski w przemowie zaznaczył, że tegoroczna pogoda z pewnością nie sprzyja rolnikom, ale żywi nadzieję, że dzięki pomocy państwa uda się wyrównać straty.

25 sierpnia 2018 - Odbyły się dożynki gminne w Garbcach. Uroczystość rozpoczęła msza święta koncelebrowana przez proboszcza Korzeńska - ks. Ryszarda Ziółek, proboszcza Radziądza - ks. Krzysztofa Bartoszka oraz kapelana rolników - ks. Andrzeja Majchrzaka.

Jury wybrało cztery najpiękniejsze kompozycje. W tym roku były to wieńce z Kanclerzowic - I miejsce, Borzęcina - II miejsce oraz Osieka i Węglewa - miejsce III. Sołectwa Karnice i Garbce przygotowały stoiska wiejskie i także ta aktywność została nagrodzona.Rozstrzygnięto również konkurs „Dożynkowy As Roku”. Tegoroczną laureatką została Aleksandra Klimkowska, Dużym zainteresowaniem cieszył się III Turniej Sołectw oraz jarmark produktów lokalnych i atrakcje dla dzieci.31 sierpnia 2018 - W Urzędzie Miejskim w Żmigrodzie pożegnano Katarzynę Lech - dyrektor, najpierw Gimnazjum im. Macieja Rataja, potem Zespołu Szkół Dwujęzycznych w Żmigrodzie. Burmistrz Robert Lewandowski podziękował za współpracę i życzył powodzenia na nowym stanowisku.


wrzesień


2 września 2018 - Przy zmiennych warunkach atmosferycznych w 46. Rajdzie Rowerowym Doliną Baryczy udział wzięło 100 uczestników.

3 września 2018 - Rozpoczął się nowy rok szkolny i katechetyczny.

7 września 2018 - Uroczyście otwarto „Ogrody bioróżnorodności nad Sąsiecznicą”. Realizacja inwestycji trwała ponad 2 lata i kosztowała ponad 3 mln 300 tys. zł, z czego 2 720 729,30 zł pochodziło z dotacji uzyskanej przez Urząd Miejski w Żmigrodzie od Urzędu Marszałkowskiego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

8 września 2018 - Żmigrodzianie uczestniczyli w Narodowym Czytaniu. W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości w całej Polsce zaszeleściły karty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. W Żmigrodzie to wydarzenie przygotowała Miejska i Gminna Biblioteka im. A. Kamieńskiego we współpracy z Powiatowym Zespołem Szkół im. Jana Pawła II. Od godziny 11.00 do 13.00 na żmigrodzkim rynku słychać było opowieść o Cezarym Baryce.

8–9 września 2018 - Dwa dni należące do kolarzy. W sobotę zawodnicy jeździli indywidualnie na czas, a w niedzielę tę samą trasę pokonywali parami. W sumie przez dwa dni zmagania kolarskie z cyklu Dobre Sklepy Rowerowe Road Maraton zaliczyło blisko 200 uczestników.

Wrzesień 2018 - Najnowocześniejsza na europejskim rynku lokomotywa - Siemens Vectron przeszła pomyślnie testy na torze doświadczalnym Instytutu Kolejnictwa w Węglewie koło Żmigrodu i powiększyła flotę firmy Cargounit.

14–16 września 2018 - Delegacja ze Żmigrodu gościła w zaprzyjaźnionym niemieckim mieście Bargteheide.15 września 2018 - Stowarzyszenie Klubu Seniora ”Humorek” zaprosiło na Senioriadę. W programie były m. in.: marsz kapeluszy, występy zespołów ludowych oraz poczęstunek.

16 września 2018 - W poniedziałek 17 września przypadała 79. rocznica najazdu Związku Radzieckiego na Polskę. W związku z tym dzień wcześniej, w niedzielę, podczas mszy św. o godz. 9:00 żmigrodzianie modlili się w intencji żywych i zmarłych Sybiraków oraz tych, którzy zostali na Kresach Wschodnich.

21 września 2018 - W Powiatowym Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie odbyło otwarcie technikum żywienia i usług gastronomicznych.

21 września 2018 - W sali widowiskowej Żmigrodzkiego Ośrodka Kultury odbyła się promocja książki ”Nasze wspólne dziedzictwo - o obszarze wiejskim Gminy Żmigród” autorstwa naszego lokalnego kronikarza Pawła Beceli. Imprezę poprowadził Jerzy Rudnicki, przedstawiciel IPN - u. To kolejna książka Pawla Beceli, a sam autor dziękował wielu osobom, które przyczyniły się do jej wydania.

22 września 2018 - Odbył się I Dzień Bez Samochodu w Dolnośląskiej Krainie Rowerowej. Burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski w towarzystwie Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzego Michalaka, uczestniczyli w otwarciu nowej drogi rowerowej. Po tym dniu w Żmigrodzie pozostał największy rower świata.

26 września 2018 - Wybrany został nowy skład Młodzieżowej Rady Miejskiej w Żmigrodzie, który przedstawia się następująco: Juliusz Brodala (SP Radziądz), Patrycja Hanczyn (SP Korzeńsko), Martyna Janoś (Gimnazjum M. Rataja), Patrycja Kondracka (Gimnazjum M. Rataja), Przemysław Kowal (Powiatowy Zespół Szkół), Jakub Krawczyszyn (Żmigród), Zofia Popadeńczuk (SP Żmigród), Karolina Roskowińska (Gimnazjum im. M.Rataja), Franciszek Sadat (Powiatowy Zespół Szkół), Jakub Tatarek (SP Powidzko), Mateusz Tomków (Powiatowy Zespół Szkół), Bartłomiej Wrzesiński (Powiatowy Zespół Szkół)


październik


3 października 2018 - Rozpoczęła się V kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej w Żmigrodzie. W tym dniu odbyła się sesja inauguracyjna, na której burmistrz Robert Lewandowski złożył na ręce radnych zaświadczenia o wyborze i gratulując, życzył owocnej pracy na rzecz społeczności lokalnej.7 października 2018 - Odbył się Festiwal Karpia i Lasu „Karp w lesie” 2018 w Rudzie Żmigrodzkiej. Tegoroczna edycja festiwalu była rekordowa pod względem ilości wystawców i odwiedzających. W związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości na terenie obok świetlicy zasadzono Drzewo Pionierów Gospodarki Rybackiej.7 października 2018 - IX Żmigrodzka Konferencja Onkologiczna połączona z Marszem Różowej Wstążki, którą zorganizowała Fundacja dla Kobiet „Dobra Dusza”. Uczestnicy, maszerując z różowymi wstążkami i balonami, udali się Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie. Następnie dowiedzieli się m.in. w jaki sposób najlepiej chronić się przed promieniowaniem słonecznym, czym różni się UVA od UVB, a także w jaki sposób w domowym zaciszu przeprowadzić samobadanie piersi, emocji w chorobie onkologicznej czy odpowiedniej diety.14 października 2018 - W Żmigrodzie odsłonięto piękny pomnik upamiętniający 100 - lecie Odzyskania Niepodległości i mieszkańców Kresów Wschodnich, którzy zasiedlili gminę Żmigród po II wojnie światowej. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 13.00 od mszy św. sprawowanej przez J.E. Księdza Bp. Andrzeja Siemieniewskiego w kościele pw. Trójcy Świętej w Żmigrodzie. Po Liturgii, w uroczystym pochodzie z orkiestrą policyjną i Kompanią Honorową Wojska Polskiego na czele, mieszkańcy Żmigrodu i goście przeszli pod pomnik, który został uroczyście odsłonięty i poświęcony. Po części oficjalnej na rynku miał miejsce Festiwal Niepodległości, występy m.in. żmigrodzkich przedszkolaków i koncert, którego gościem specjalnym była Anna Jurksztowicz z zespołem.14 października 2018 - O godz. 18:00 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Korzeńsku odbył się koncert w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej.17 października 2018 - W godzinach porannych na skwerze przy Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej im. A. Kamińskiego w Żmigrodzie odbyło się Gminne Głośne Czytanie, podczas którego uczniowie ze szkół podstawowych czytali fragmenty książki „Asiunia” Joanny Papuzińskiej. Wydarzenie uświetniły występy artystyczne Katarzyny Łyczko oraz Bogdana Syka.18 października 2018 - W Powiatowym Zespole Szkół im. Jana Pawła II uroczyście zasadzono drzewo upamiętniające 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Dokonali tego Starosta Powiatu Trzebnickiego Waldemar Wysocki, Dyrektor Katarzyna Lech oraz nauczyciele i wybrani uczniowie. Na skwerku naprzeciwko głównego wejścia rośnie odtąd buk, którego patronem jest młody bohater - podporucznik Franciszek Henryk Taub, który poległ w 1919 roku w obronie granicy południowej naszego odrodzonego państwa, walcząc z wojskami czechosłowackimi o Śląsk.18 października 2018 - W Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie odbyło się spotkanie z Gilberto Amauri de Godoy Filho, czyli Gibą - pochodzącym z Brazylii, wielokrotnym mistrzem świata w siatkówce. Oprócz rozmowy z mistrzem i okazji do udziału we wspólnym treningu, była też okazja do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami z zakresu biotechnologii. Następnie legendarny Giba gościł w PZS im. Jana Pawła II, gdzie tematem spotkania było głównie zdrowe odżywianie. Na koniec mistrz zwiedził żmigrodzki Zespół Pałacowo - Parkowy, gdzie z zainteresowaniem słuchał opowieści o zamku, baszcie i parku, podziwiając walory całego obiektu przy pięknej pogodzie.19 października 2018 - „To się nadaje do kabaretu”, nowy program grupy Smile, miała okazję zobaczyć żmigrodzka publiczność w piątkowe popołudnie w hali sportowej. Na deskach sceny stanęli Paweł Szwajgier, Andrzej Mierzejewski i Michał Kincel.21 października 2018 - W wyniku wyborów samorządowych burmistrzem na kolejną kadencję został Robert Lewandowski, a w skład Rady Miejskiej weszli: Halina Szaniawska, Joanna Kantor, Rafał Zagórski, Patryk Andrzejewski, Jan Czyżowicz, Robert Marzec, Patrycja Augustyniak Seredyńska, Joanna Balcerzak, Justyna Machi - Skibińska, Mariusz Cłapka, Artur Skrzypek, Bożena Żołnierowicz, Andrzej Kubik, Justyna Gawot - Turowska, Zofia Maksymowicz.28 października 2018 - O godz. 19:30 w kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej w Żmigrodzie odbył się koncert w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej. Połączenie gry na organach Piotra Rojka wraz z brzmieniem gitar dwóch muzyków Marka Pasiecznego i Michała Bąka.

listopad


1 listopada 2018 - Obchodziliśmy uroczystość Wszystkich Świętych. Podczas mszy świętej w intencji wszystkich zmarłych parafian o godz. 13.00 na cmentarzu poświęcono nowy ołtarz.

3 listopada 2018 - W Zespole Placówek Kultury w Żmigrodzie po raz dwunasty zorganizowany został przez Hufiec ZHP Powiatu Trzebnickiego oraz 22 Szczep Harcerski MEXYK ze Żmigrodu Festiwal Piosenki Harcerskiej. W tym roku z okazji 100 - lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości tematem przewodnim była piosenka patriotyczna i żołnierska. Festiwal prowadzony był przez druhnę Martynę Kirpę oraz druha pwd. Patryka Piekarskiego. W festiwalu udział wzięło ponad 300 zuchów, harcerzy i instruktorów.

Listopad 2018 - W Szkole Podstawowej im. B. Chrobrego w ramach ogólnoszkolnego projektu pt. „My, Naród” na lekcjach języka polskiego uczniowie składali Polsce życzenia. Wystawę najpiękniejszych prac można było oglądać w holu szkoły w budynku przy ul. Sienkiewicza. Prócz tego można było obejrzeć historyczne fotografie i dokumenty udostępnione z okazji rocznicy przez IPN. 6 listopada cała społeczność szkolna zrobiła wyjątkową fotografię z pomocą drona i jego operatora Marcina Walczaka. Uczniowie zaś ułożyli żywy napis POLSKA.

9 listopada 2018 - W Powiatowym Zespole Szkół im. Jana Pawła II odbył się uroczysty apel, z obecnością starosta trzebnicki Waldemar Wysocki, radnego Pawła Olesia, Agnieszki Biernat oraz znanego badacz historii ziemi żmigrodzkiej Pawła Beceli. W swoich przemówieniach dyrektor Katarzyna Lech oraz goście podkreślali podniosłość nadchodzącego święta, wartość niepodległego bytu państwowego oraz odpowiedzialność każdego z Polaków za własne państwo. Wszyscy zebrani odśpiewali wspólnie 4 zwrotki ”Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji Rekord dla Niepodległej.

9 listopada 2018 - Szkoły z gminy Żmigród włączyły się w akcję „Rekord dla Niepodległej” i o godz. 11:11, na żmigrodzkim rynku, uczniowie i wszyscy chętni wspólnie odśpiewali 4 zwrotki hymnu narodowego.

9 listopada 2018 - Podpisano umowę z wykonawcą inwestycji pn. ”Centrum Informacji Turystycznej i Edukacyjnej - Powidzko”, w ramach której w istniejącym budynku OSP docelowo powstanie Centrum Informacji Turystycznej i Edukacyjnej. Nowy obiekt składać się będzie z sali konferencyjnej, 3 toalet, pomieszczenia gospodarczego oraz garażu dla OSP. Zakończenie prac planowane jest na drugą połowę 2019 roku.

11 listopada 2018 - Żmigrodzianie uczcili 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. O godzinie 9.00 w kościele p.w. Św. Trójcy w Żmigrodzie odbyła się msza święta w intencji ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych. Po mszy na skwerze Niepodległości, przy Pomniku Pamięci, zebrani przedstawiciele samorządów oraz przedstawiciele gminnych jednostek organizacyjnych, organizacji pozarządowych, organizacji gminnych, a także partii politycznych złożyli kwiaty oddając hołd poległym w walce o wolność narodu polskiego. Jednym z akcentów upamiętniających te szczególne obchody rocznicowe było zasadzenie drzew, w ramach akcji „100 drzew na stulecie niepodległości”, w Zespole Pałacowo - Parkowym w Żmigrodzie oraz na placu przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych. O godz. 16.00 rozpoczęła się druga część uroczystości w Zespole Placówek Kultury. Po krótkim wprowadzeniu przez prowadzącego Przemysława Walniczka oraz po odśpiewaniu hymnu państwowego, uczczono minutą ciszy pamięć śp. kapitana Ignacego Olczyka, zmarłego w czerwcu 2018 roku żmigrodzianina, żołnierza wyklętego. Następnie odbył się konkurs kulinarny: „Smaki Kultury Kresowej więzią międzypokoleniową”. Atrakcją był występ przedszkolaków z Przedszkola „Zielona Dolina”, które w odświętnych strojach dumnie zaprezentowały spektakl słowno - muzyczny oraz układ taneczny. Ogromnym zainteresowaniem publiczności cieszył się również film, który został stworzony specjalnie z okazji jubileuszu święta niepodległości. Na koniec gminnych obchodów uroczystości Święta Niepodległości odbył się koncert Tomasza „Kowala” Kowalskiego.

13 listopada 2018 - Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Barowie uroczyście obchodziła 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W szkole zagościł historyk i kronikarz Paweł Becela, który opowiedział o swojej najnowszej książce pt. ”Nasze wspólne dziedzictwo - o obszarach wiejskich gminy Żmigród”. W prezentacji o powstaniu tej pozycji, dużo uwagi poświęcił wsi Barkowo. Drugim gościem, tego dnia, była pani Teofila Rudnicka, mieszkanka Barkowa, która w czasie II wojny światowej przyjechała tu z miejscowości Siwek w powiecie Lewacze. Pani Teofila opowiadała o swoich przeżyciach z dzieciństwa, chętnie też odpowiadała na pytania zadawane przez uczniów.

16 listopada 2018 - Pracę na stanowisku dyrektora Zespołu Placówek Kultury zakończył Dariusz Skiba, pełniący tę funkcję przez ostatnie 20 lat. Podczas kameralnego spotkania Burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski w pięknych słowach podziękował Dariuszowi Skibie za współpracę. Również, jeszcze wtedy dyrektor, nie krył wzruszenia z powodu rozstania się z największym skarbem, jaki posiada ZPK w Żmigrodzie, czyli z pracownikami. Następnie kierownikom jednostek Zespołu Placówek Kultury przedstawiony został nowy dyrektor - Robert Grabkowski, dotychczasowy kierownik Zespołu Pałacowo - Parkowego.

Listopad 2018 - Zakończono realizację zadania dofinansowanego przez Ministra Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach programu małej infrastruktury sportowo - rekreacyjnej o charakterze wielopokoleniowym - Otwarte Strefy Aktywności (OSA). Celem zadania była budowa ogólnodostępnych, bezpłatnych stref sportowo - rekreacyjnych, które mają szansę stać się miejscem pierwszej aktywności fizycznej dla dzieci, dorosłych oraz osób starszych, które podniosą w sposób znaczący estetykę przestrzeni publicznej i poprawią jakość życia mieszkańców naszej gminy. Gmina Żmigród pozyskała dotację w wysokości 110 600,00 zł na budowę trzech otwartych stref aktywności, w miejscowościach: Żmigród - Ogródek Jordanowski, Kliszkowice, Węglewo.

17 listopada 2018 - Uczczono 10. urodziny Stowarzyszenia „Źródło Natury”. Prezes Czesława Halat wręczyła podziękowania, podkreślając wkład i zaangażowanie wielu osób. Jak przystało na urodziny, był wspaniały tort oraz toast wzniesiony szampanem.

18 listopada 2018 - Zakończona została VI edycja Żmigrodzkiego Maratonu na Raty. Impreza sportowa odbywała się od lutego do listopada 2018r. Po wspólnym bieganiu wszyscy spotkali się w podziemiach żmigrodzkiego zamku, gdzie, przy skromnym poczęstunku, podsumowano wydarzenie i dokonano dekoracji zawodników (i nie tylko).

19 listopada 2018 - Starostą Powiatu Trzebnickiego została żmigrodzianka Małgorzata Matusiak. Nowa pani starosta od wielu lat związana jest z samorządem lokalnym, ostatnio pełniła funkcję przewodniczącej Rady Powiatu Trzebnickiego oraz była dyrektorem Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.

25 listopada 2018 - Z okazji 100 - lecia Odzyskania Niepodległości oraz wspomnienia św. Cecylii, odbył się w kościele parafialnym koncert w wykonaniu Żmigrodzkiego Chóru Magnificat pod dyrekcją Agnieszki Kret.

26 listopada 2018 - Dobiegły końca prace budowlane oraz odbiór techniczny zadania pn. ”Budowa Centrum Przesiadkowego PARK&RIDE przy stacji PKP w Żmigrodzie”. Od tegoż dnia można całkowicie bezpłatnie korzystać z nowego i nowoczesnego obiektu.

29 listopada 2018 - Odbył się XV Dolnośląski Turniej Koszykówki Olimpiad Specjalnych, którego organizatorem był Klub Sokół Olimpiad Specjalnych i Zespół Szkół Specjalnych w Żmigrodzie.

30 listopada 2018 - Mieszkańcy Sołectwa Osiek oficjalnie uczestniczyli w otwarciu nowej świetlicy wiejskiej. Impreza przygotowana przez sołtysa Andrzeja Majewskiego, radę sołecką i mieszkańców rozpoczęła się o godzinie 17.00 od przecięcia wstęgi przed nowo wybudowanym obiektem.


grudzień


6 grudnia 2018 - W tym dniu przysięgę złożyli nowi radni - seniorzy II kadencji Rady Seniorów Gminy Żmigród: Ćwiklińska Ryszarda, Fiedziuk Antonina, Gall Janina, Lenkiewicz Maria, Lisowska Urszula, Osak Mieczysława, Para Maria, Przybyła Eugenia, Rychczyński Tadeusz oraz Siciak Marian. Rada wybrała także spośród siebie zarząd: przewodniczącą została Maria Para, zastępcą: Tadeusz Rychczyński, a sekretarzem: Eugenia Przybyła.

9 grudnia 2018 - Odbył się Żmigrodzki Jarmark Bożonarodzeniowy „Magia Świąt”. Swoje kramy świąteczne zaprezentowało prawie 50 wystawców. Mieliśmy okazję odwiedzić stoiska m.in. pasieki „Doliny Baryczy”, Stowarzyszenia Źródło Natury, Fish Food Truck Stawy Milickie, Poetycki Kram oraz Karpik pod Strzechą, Nadleśnictwo Żmigród.

14 grudnia 2018 - Odbyła się wigilia dla organizacji pozarządowych i wolontariatu. Była to już trzecia edycja wydarzenia, podczas którego spotkali się działacze społeczni, realizujący zadania publiczne korzystając ze środków dotacyjnych oraz wolontariusze, prowadzący działalność charytatywną i społeczną. W tym roku podsumowanie działalności zdominowała 100. Rocznica Odzyskania Niepodległości.

16 grudnia 2018 - Jasełka w Publicznym Przedszkolu w Żmigrodzie ”Zielona Dolina”

[PANEL PRAWY]
 
w numerach archiwalnych

na stronie www
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.