kalendarium - 2019

 

2019

styczeń
luty
marzec
kwiecień
maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
listopad
grudzieństyczeń


5 stycznia 2019 - W kościele parafialnym w Żmigrodzie odbył się koncert 4 chórów: św. Wojciecha z parafii p.w. Chrystusa Króla z Rawicza, Miriam z parafii p.w. św. Andrzeja Boboli z Rawicza, Cantate Deo z parafii p.w. św. Jana Chrzciciela z Powidzka oraz naszego parafialnego Magnificat.

6 stycznia 2019 - W sali widowiskowej w Żmigrodzkim Ośrodku Kultury odbyła się akcja charytatywna „Świąteczne Granie dla Julki i Patrycji”. Celem akcji była bezinteresowna pomoc bohaterkom Żmigrodzkiego Balu Smoka - Julce Górnackiej i Patrycji Horoszkiewicz. „Świąteczne Granie” to inicjatywa Rady Rodziców Szkoły Podstawowej im. B.Chrobrego w Żmigrodzie, wspierana przez dyrekcję, nauczycieli i uczniów. Udało się zebrać aż 9739,46 zł.

9 stycznia 2019 - W Żmigrodzkim Ośrodku Kultury odbył się II Przegląd Muzyczny ”Przybieżeli do Żmigrodu Pasterze” organizowany przez Zespół Szkół Specjalnych w Żmigrodzie. Swoje talenty zaprezentowali uczniowie z Rawicza, Trzebnicy, Wąsosza, Obornik Śląskich i Żmigrodu.

10 stycznia 2019 - W żmigrodzkiej baszcie odbyło się spotkanie noworoczne Towarzystwa Miłośników Ziemi Żmigrodzkiej. W imieniu Zarządu Towarzystwa prezes Katarzyna Lech złożyła noworoczne życzenia wszystkim członkom i ich rodzinom. noworoczne życzenia, oraz życzenia dalszej pomyślnej działalności złożyli także goscie: Starosta Powiatu Trzebnickiego Małgorzata Matusiak oraz Burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski.

11–13 stycznia 2019 - Tegoroczny 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Żmigrodzie trwał trzy dni. Mieszkańcy całej gminy wspólnie zebrali 44 460,00 złotych, co jest ich nowym rekordem.

14–25 stycznia 2019 - Odbyły się zebrania wiejskie, podczas których mieszkańcy wybrali sołtysa oraz radę sołecką. Na 30 sołectw mieszkańcy poszczególnych miejscowości wybrali 10 nowych sołtysów, w pozostałych 20 sołectwach nie dokonano zmian.

20 stycznia 2019 - W kościele parafialnym p.w. św. Jana Chrzciciela w Powidzku odbył się I Powiatowy Koncert Muzyki Sakralnej, podczas którego wystąpiły cztery chóry powiatu trzebnickiego: Vox Domini, Magnificat, Tęcza oraz Cantate Deo, a także energiczny występ Milickiej Orkiestry Dętej.

26 stycznia 2019 - XI Charytatywny Bal Smoka. W tym roku zbiórkę przeprowadzano na rzecz Julii Górnackiej i Patrycji Horoszkiewicz. Wydarzenie to swoją obecnością uświetnił konferansjer Jan Kliment, któremu towarzyszyła żona Lenka Klimentova. W najważniejszej części wydarzenia - Gali Żmigrodzkiego Smoka Sukcesu, nagrody za rok ubiegły - 2018 kapituła przyznała:

BIZNES I ROLNICTWO - firma „Kopareczka” Tomasza Rybki SPORT,

TURYSTYKA, KULTURA I OŚWIATA - Zbigniew Ziober DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA - Rafał Zagórski,NAGRODA SPECJALNA - Mieczysława Osak.

Wyjątkową w tym roku była nagroda BEST OF THE BEST, której zwycięzca wyłoniony był przez publiczność w głosowaniu SMS. Nominowani w tej kategorii byli laureaci wszystkich kategorii poprzednich dziesięciu edycji nagrody. I tak drugą statuetkę Żmigrodzkiego Smoka Sukcesu odebrał Tadeusz Marek.27 stycznia 2019 - W kościele parafialnym p.w. Trójcy Świętej odbył się koncert „Betlejem w Żmigrodzie”, w którym wystąpiła Schola Jerzyki i goście.


luty


8 lutego 2019 - W sali widowiskowej ZPK odbył się koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka, podczas którego można było usłyszeć największe przeboje Violetty Villas i Anny Jantar. Utwory zaprezentowała Anna Żebrowska przy akompaniamencie Macieja Kieresa. Koncert zorganizowany był przy współpracy z ZHP Hufiec Powiatu Trzebnickiego.

9 lutego 2019 - W żmigrodzkiej hali sportowej odbyły się Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego w Piłce Nożnej Halowej Chłopców do lat 13. W rywalizacji 6 zespołów najlepiej spisały się dwa zespoły Piasta Żmigród, które awansowały do Mistrzostw Strefowych.

9 lutego 2019 - W Żmigrodzkiej Lidze Futsalu zapadły ostateczne rozstrzygnięcia sezonu 2018/2019. Zapełniona po brzegi kibicami miejscowa hala sportowa przeżyła niezwykłe emocje sportowe. W decydującym spotkaniu o tytule mistrzowskim tryumfował Bodex, który nagrodę główną przekazał na cel charytatywny.

16 lutego 2019 - W Kawiarni Żmigrodzkiego Ośrodka Kultury zorganizowano ”Walentynki na rockowo”. Na scenie zagrał zespół Adrenalina.

17 lutego 2019 - W niedzielę odbył się I etap 7. Żmigrodzkiego Maratonu na Raty, w którym udział wzięło 64 biegaczy.

17 lutego 2019 - W rozegranym w żmigrodzkiej hali sportowej Turnieju Piłki Nożnej Halowej Żaków (rocznik 2011 i młodsi) o Puchar Burmistrza Gminy Żmigród tryumfowała Polonia Trzebnica, a dwie nagrody indywidualne zdobył zawodnik tej drużyny Wiktor Waloch.

20 lutego 2019 - W budynku szkolnym przy ul. Sienkiewicza, gdzie obecnie współistnieją Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Żmigrodzie oraz Gimnazjum im. Macieja Rataja, miało miejsce spotkanie z Dolnośląskim Kuratorem Oświaty Romanem Kowalczykiem. Tematem przewodnim było omówienie spraw związanych z rekrutacją do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych w roku 2019/2020.

23 lutego 2019 - W żmigrodzkim domu kultury odbył się X Bal Karnawałowy połączony z Galą Sportu. Podczas uroczystości rozdano stypendia sportowe Burmistrza Gminy Żmigród Roberta Lewandowskiego dla 15 zawodników. Dodatkowo do trzech sportowców powędrowały nagrody specjalne. Z kolei Kapituła Żmigrodzkiej Gali Sportu przyznała 9 nagród w sześciu kategoriach.

25 lutego 2019 - W Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej im. A. Kamińskiego w Żmigrodzie odbyło się spotkanie Mirosława Owczarka, lokalnego poety, podróżnika, i miłośnika zimowych kąpieli, z gimnazjalistami z gminy Żmigród. Twórca prezentował swoje zbiory wierszy: ”Pod piórem anioła” i ”Wiatr od Baryczy”.

25 lutego 2019 - Licealiści, gimnazjaliści, nauczyciele, dyrektorzy i przedstawiciele samorządu spotkali się w samo południe na żmigrodzkim rynku, żeby wspólnie zatańczyć poloneza.

26 lutego 2019 - Odbyło się uroczyste otwarcie Gminnego Żłobka w Żmigrodzie. To szczególne wydarzenie dla całej społeczności, ponieważ w naszej gminie z powrotem pojawiło się miejsce, w którym najmłodsi mieszkańcy mają zapewnioną opiekę, zajęcia opiekuńczo - wychowawcze i edukacyjne, które uwzględniają rozwój dziecka stosownie do jego wieku. Zarządza nim psycholog Marta Moźdżeń - Kłos.

27 lutego 2019 - W ramach Projektu Klub Integracji Społecznej „Żmigrodzki KIS” we współpracy z Dolnośląską Federacją Organizacji Pozarządowych i Fundacją ”Merkury” odbyło się uroczyste zakończenie Projektu. Uczestnicy brali udział w Treningu Umiejętności Społecznych, Grupach Wsparcia oraz odbywali indywidualne spotkania z psychologiem. Wszystkie zajęcia miały na celu wzrost zdolności do zatrudnienia oraz integracji społeczno - zawodowej. Przez rok ze wsparcia Klubu Integracji Społecznej skorzystało 28 osób. W trakcie trwania projektu część uczestników rozpoczęło pracę lub staż, 9 osób pozytywnie zdało egzamin, a 10 osób ukończyło kursy zawodowe.

27 lutego 2019 - W Kawiarni Żmigrodzkiego Ośrodka Kultury odbyło się spotkanie z Marianem Pietrzykiem (vel Arturem Marino), autorem opublikowanego w 2018r. przez Wydawnictwo OVO eseju historycznego „Na Wołyniu skończył się świat”. W czasie spotkania była możliwość zakupienia książki z autografem w preferencyjnej cenie.

28 lutego 2019 - Na żmigrodzkim rynku stanęła plenerowa wystawa poświęcona pamięci kapitana Ignacego Olczyka - Żołnierza Niezłomnego, żmigrodzianina, bohatera, którego życie pozostało wierne dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna.


marzec


1 marca 2019 - Oddaliśmy pokłon Żołnierzom Wyklętym. Najpierw uczciliśmy ten dzień przy Pomniku Żołnierzy Wyklętych, a następnie podczas okolicznościowego wykładu historycznego Jerzego Rudnickiego z IPN.

1 marca 2019 - Trening Biegowy i Nordic Walking z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowany przez Adama i Małgorzatę Synowiec. Przed biegiem przedstawiono genezę święta, a w tle słychać było patriotyczne pieśni. Na starcie i mecie odprowadzały i witały biało czerwone flagi i zapalone pochodnie. Uczestnicy treningu i tu wielki ukłon dla przybyłych za chęć tworzenia nowej tradycji nie zawiedli, było nas widać. Z czołówkami i odblaskami w ciemnościach wszyscy ukończyli trening za co zostali uhonorowani pamiątkowym dyplomem.

3 marca 2019 - Żmigrodzka Młodzieżowa Rada Miejska zorganizowała IX Turniej Charytatywny siatkówki. Bohaterem tegorocznej edycji był Łukasz Musielak.

5 marca 2019 - W Kawiarni ZPK miało miejsce spotkanie Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Inwalidów „Złota Jesień”. Było to zebranie sprawozdawcze za 2018 rok połączone ze świętowaniem Dnia Kobiet i Mężczyzn.

8 marca 2019 - W Żmigrodzie panie hucznie świętowały Dzień Kobiet. Jak co roku, na zaproszenie Bożeny Żołnierowicz - Przewodniczącej Miejsko - Gminnej Rady Kobiet, na spotkania przybyły przedstawicielki płci pięknej. Głównym punktem programu był koncert Zespołu IM Fanki Tim z Izabelą Możdżeń. Życzenia, złożyła Małgorzata Matusiak - starosta Powiatu Trzebnickiego, Grzegorz Terebun - wicestarosta, a także Robert Lewandowski - burmistrz Gminy Żmigród oraz Zdzisław Średniawski - zastępca burmistrza Gminy Żmigród oraz przedstawiciele Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

9 marca 2019 - Z okazji Dnia Kobiet zorganizowano koncert „Garnitury zrzucają i dla kobiet śpiewają II”, który w tym roku odbył się pod hasłem „Dancing Show”. Był to musical z udziałem znanych lokalnych działaczy, którzy na scenie wcielili się w inną, bardziej dancingową, wersję siebie.

15 marca 2019 - W żmigrodzkiej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Joanną Opiat - Bojarską - autorką poczytnych serii kryminalnych.

17 marca 2019 - W Zespole Pałacowo - Parkowym w Żmigrodzie odbył się drugi etap VII Żmigrodzkiego Maratonu na Raty.

21 marca 2019 - W Zespole Placówek Kultury odbyło się spotkanie na temat bezpieczeństwa i higieny miasta.

24 marca 2019 - VIII Przegląd Dorobku Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie. Na widowni zasiedli m.in. rodzice, babcie, ciocie i wujkowie właśnie po to, żeby popodziwiać talenty swoich pociech. O muzyczne doznania zadbała grupa z zajęć wokalnych „Stars of Melody” prowadzona przez instruktorkę wokalno - teatralną Izabelę Możdżeń oraz grupy z zajęć gry na gitarze oraz pianinie prowadzone przez instruktora muzycznego Krzysztofa Szuberta. Tańcem widownię zabawiały maluszki z Grupy Tanecznej WM na zamianę ze starszymi koleżankami z zajęć prowadzonych przez instruktorkę Edytę Grzybkowską. Dzieci z zajęć teatralnych prowadzonych przez instruktorkę Izabelę Możdżeń przedstawiły skecz pt. „Z przymrużeniem oka o rodzicach”. Odbyły się też: pokaz sekcji karate pod okiem instruktora Dawida Tomaszewskiego, ZUMBA KIDS oraz ZUMBA KIDS JUNIOR, instruktorki Anny Hupy. W tym dniu można było także obejrzeć wystawę prac, które powstały podczas zajęć prowadzonych przez instruktorkę plastyczną Krystynę Kobylańską oraz Irenę Dąbek.

26 marca 2019 - Społeczność Powiatowego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie obchodziła 15. rocznicę nadania szkole imienia Jana Pawła II. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym. Po zakończonym nabożeństwie wszyscy uczestnicy tego wspaniałego wydarzenia przeszli do Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie, gdzie rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Podczas akademii przypomnieli sobie najważniejsze fakty z życia największego Polaka - papieża Jana Pawła II.

28 marca 2019 - W bibliotece odbyło się spotkanie z Pawłem Becelą - żmigrodzkim regionalistą. Autor opowiadał o historii Żmigrodu, a słuchaczami była młodzież z gimnazjum. Wiedza przekazana w tak rewelacyjny sposób na pewno długo zostanie w pamięci.

29 marca 2019 - Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie wraz z członkami Towarzystwa Miłośników Ziemi Żmigrodzkiej zasadzili w Zespole Pałacowo - Parkowym dwa drzewa o jakże egzotycznej nazwie - paulownia cesarska. Po wspólnej akcji wzbogacania zieleni młodzież została oprowadzona przez Pawła Becelę trasą historycznych drzew, dowiadując się przy tym interesujących rzeczy z dziejów parku, zamku i rodzin szlacheckich, które niegdyś tu rezydowały.

30 marca 2019 - W sali widowiskowej Żmigrodzkiego Ośrodka Kultury odbył się Wiosenny Maraton Fitness.

marzec 2019 - Zawodnik KS „Sokół” Żmigród Mateusz Januszkiewicz wywalczył srebrny medal w pchnięciu kulą oraz złoto w skoku w dal na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Dubaju i Abu Zabi 2019r.


kwiecień


2 kwietnia 2019 - Na terenie Stacji Uzdatniania Wody w Żmigródku odbyło się spotkanie, podczas którego zaprezentowano nowe rozwiązania po modernizacji obiektu. Oprócz wymiany zestawu pomp zmodernizowano obiekt samej stacji. Wymieniono dach i okna, odmalowano pomieszczenia. Dodatkowo zastosowano nowatorski w pełni zautomatyzowany i bezobsługowy systemu monitorowania ujmowanej wody, m.in. poprzez zastosowanie małż słodkowodnych jako wyznaczników jakości wody.

5 kwietnia 2019 - Odbyło się spotkanie burmistrza z dyrektorami gminnych placówek oświatowych. Jego celem było omówienie spraw związanych z ogólnopolskim strajkiem nauczycieli.

5 kwietnia 2019 - Chór parafialny Magnificat pod dyrekcją Pani Agnieszki Kret zaprosił na Drogę Krzyżową o godz. 19.15.

6 kwietnia 2019 - W Zespole Placówek Kultury w Żmigrodzie odbyło się wydarzenie dedykowane specjalnie kobietom pt. „Poczuj piękno w sobie. Wiosenne metamorfozy!”. Była to okazja do spotkania się w damskim gronie, celebrowania kobiecości, oderwania się od codziennych obowiązków i pomyśleniu o wiosennych zmianach.

7 kwietnia 2019 - V niedziela Wielkiego Postu. Rozpoczęły się rekolekcje dla dorosłych. Rekolekcje poprowadził ks. Franciszek Popowicz, misjonarz św. Wincentego a Paulo z Tarnowa.

7 kwietnia 2019 - Na żmigrodzkim rynku przy słonecznej pogodzie odbył się kolejny Jarmark Wielkanocny. Swoje produkty zaprezentowało prawie 40 wystawców. Na scenie prezentowały się lokalne zespoły ludowe: ”Dyszel”, ”Humorek” oraz ”Zielona Łączka”, dzieci z Publicznego Przedszkola Zielona Dolina oraz Zespół Stars of Melody. Dla Żmigrodzkiej Publiczności zaśpiewali również: Kacper Siekierka oraz Izabela Możdżeń z Sebastianem Frąckowiakiem. Podczas jarmarku rozstrzygnięty został konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną oraz najpiękniejszy i najsmaczniejszy mazurek. Za najsmaczniejszy mazurek pierwsze miejsce przyznano Radzie Sołeckiej z Kliszkowic. Natomiast za najładniejszą uznano palmę przygotowaną przez Sołectwo Korzeńsko. W trakcie Jarmarku uhonorowano również mieszkańca Gminy Żmigród, medalistę, Mateusza Januszkiewicza, który na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych w Dubaju i Abu Zabi zdobył złoty medal w skoku w dal i srebrny w pchnięciu kulą.

Kwiecień 2019 - Trwa modernizacja części ulic Sportowej i Batorego na odcinku, przy którym zlokalizowana jest pochodząca z 1906r. wieża ciśnień. W zakres prac weszły: przebudowa istniejących chodników i poszerzenie pasa drogowego, wydzielenie miejsc na parking dla samochodów osobowych oraz wysepki dla autobusów. Roboty prowadzone przez firmę PPHU Eksport - Import Władysław Skiba, zaplanowano do sierpnia 2019r.

11 kwietnia 2019 - W żmigrodzkiej baszcie miał miejsce wernisaż obrazów i rękodzieła członków Stowarzyszenia Klubu Seniora „Humorek”. Możliwość podziwiania dzieł była do 5 maja 2019r. w godzinach otwarcia Informacji Turystycznej „Baszta”.

12 kwietnia 2019 - O godz. 19.15 ulicami naszego miasta Żmigrodzianie przeszli w Drodze Krzyżowej, przygotowanej przez ks. Grzegorza. Po zakończeniu zaproszono do kościoła Trójcy Świętej na czuwanie słowno - muzyczne p.t. „ Uwielbiam Twoją drogę” w wykonaniu grupy muzycznej Adonai.

14 kwietnia 2019 - Żmigrodzianie przeżywali Niedzielę Palmową. Szczególna była msze św. o godz. 10.30, podczas której przybyły dzieci z palmami na uroczystą procesję. Podczas każdej mszy św. poświęcono palmy i wysłuchano opisu Męki Pańskiej. Liturgia tego dnia rozpoczęła obchody Wielkiego Tygodnia.

14 kwietnia 2019 - W Niezgodzie odbyły obchody 75. rocznicy zbrodni ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na mieszkańcach miejscowości Hucisko i Miedziaki. Z tej okazji zaproszono do świetlicy wiejskiej na projekcję filmu nakręconego przez Andrzeja Patuszyńskiego, a podczas wydarzenia nastąpiło otwarcie wystawy pt.: ”Hucisko i Miedziaki w naszej pamięci i naszych sercach”, była również możliwość nabycia książki pt.: ”Pamięć przodków ocal od zapomnienia”.

15 kwietnia 2019 - Wręczono certyfikaty usługom turystycznym działającym na obszarze Dolnośląskiej Krainy Rowerowej, wyróżnionym jako Miejsca Przyjazne Rowerzystom. Uroczystość odbyła się w baszcie w Zespole Pałacowo - Parkowym w Żmigrodzie. W Gminie Żmigród certyfikaty otrzymały: Informacja Turystyczna „Baszta” (po raz kolejny), Kąpielisko Aquagród (po raz kolejny), Karczma Rybna „Ruda Żmigrodzka”, Gospodarstwo rybackie „Ruda Żmigrodzka”.

18 kwietnia 2019 - W nocy doszło do dewastacji na cmentarzu przy ul. Sportowej w Żmigrodzie. Powyrywane krzyże, zniszczone płyty nagrobków, pobite znicze i porozrzucane kwiaty. Uszkodzonych zostało 35 nagrobków, a straty oszacowano na 100 tys. zł. O zdarzeniu została poinformowana policja, która szybko rozpoczęła prace na miejscu przestępstwa. To pierwszy na tak dużą skalę akt dewastacji cmentarza. Po kilku godzinach, dzięki pomocy internautów, ujęto sprawcę.

18 kwietnia 2019 - W Żmigrodzie rozegrane zostały Międzywojewódzkie Mistrzostwa Polski Młodziczek w Piłce Nożnej. W rywalizacji czterech drużyn z czterech województw najlepszy okazał się UKS SMS Łódź, a APN Talent Trzebnica zajęła 4 miejsce.

25 kwietnia 2019 - Już po raz kolejny Informacja Turystyczna Baszta w Żmigrodzie otrzymała certyfikat Dolina Baryczy Poleca.

28 kwietnia 2019 - Po mszy świętej w kościele p.w. Św. Marcina w Barkowie nastąpiło poświęcenie wyremontowanej wieży kościoła, a także uroczyste otwarcie znajdującej się w jej wnętrzach wystawy ukazującej zarówno przeprowadzony remont, jak i historię wsi. W uroczystości udział wziął burmistrz Robert Lewandowski, starosta Powiatu Trzebnickiego Małgorzata Matusiak, a także mieszkańcy sołectwa Barkowo.


maj


1 maja 2019 - Tego dnia120 uczestników wzięło udział w 47 Rajdzie Rowerowym Doliną Baryczy. Amatorzy jednośladów do pokonania mieli blisko 50 - kilometrową trasę zlokalizowaną po niezwykle urokliwych zakątkach naszej gminy.

2 maja 2019 - O godz. 18:00 z parkingu przy OSiR w Żmigrodzie wystartował Trening Biegowy i Nordic Walking w ”Święto Flagi Państwowej”.

3 maja 2019 - Mieszkańcy Gminy Żmigród, w parafii p.w. św. Marcina w Barkowie uczcili Święto Matki Bożej Królowej Korony Polskiej i 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczęły się od złożeniem kwiatów na cmentarzu w Barkowie pod symbolicznym Słupem Granicznym pamięci żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza i formacji granicznych Poległych w latach 1939–1945. Wiązankę w barwach narodowych złożyli wiceburmistrz Zdzisław Średniawski, sekretarz powiatu trzebnickiego Iwona Kurowska, a także przedstawiciele mieszkańców Barkowa. Kolejnym punktem uroczystości było wspólne przemaszerowanie w towarzystwie Orkiestry Dętej TON z Kościana na mszę świętą w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie ks. proboszcz Mariusz Grzesiowski zaprosił wiceburmistrza, sekretarz powiatu, a także ks. Grzegorza Szpaka CM do wspólnego przecięcia wstęgi znajdującej się przy schodach prowadzących na wyremontowaną wieżę kościoła. Na zakończenie ze wspaniałym koncertem wystąpiła Orkiestra Dęta TON z Kościana, która zaprezentowała utwory z różnych gatunków muzycznych.

4 maja 2019 - W kościele św. Jana Chrzciciela w Powidzku odbyła się msza święta w intencji pracowników straży pożarnej z okazji Dnia Strażaka, przypadające w dniu wspomnienia ich patrona - św. Floriana. W uroczystości wzięli udział strażacy z okolicznych jednostek straży pożarnej. O podniosły charakter mszy świętej zadbały poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej z Kaszyc Wielkich i z Powidzka, a także chór Cantate Deo z Powidzka.

8 maja 2019 - W Zespole Placówek Kultury w Żmigrodzie odbyła się uroczysta gala z okazji 20 - lecia Powiatu Trzebnickiego, podczas której samorządowcom, radnym i sołtysom z Gminy Żmigród, którzy na rzecz samorządności pracowali przez ostanie 20 lat, wręczone zostały podziękowania. Wspólne pamiątkowe zdjęcie wszystkich wyróżnionych poprzedził występ Eweliny Lisowskiej i Michała Daniela Bąka, którzy w zupełnie nowej aranżacji przygotowali utwory wokalistki. Pani starosta Małgorzata Matusiak zaznaczyła, że ta gala, była pierwszą stacją. To ze Żmigrodu wyruszyła w dalszą podróż, aby odwiedzić wszystkie gminy Powiatu Trzebnickiego i nagrodzić najbardziej zasłużonych dla samorządności.

Maj 2019 - Prace nad powstaniem nowej świetlicy w Powidzku idą pełną parą. Wykonywano pokrycie dachu, elektrykę, ocieplenie budynku, częściowo zrobiono także stolarkę okienną. Dzięki tej inwestycji powstanie miejsce przyjazne turystom, a także mieszkańcom naszego regionu. W Centrum Informacji Turystycznej i Edukacyjnej będzie można uzyskać informacje o obszarze Doliny Baryczy, walorach turystycznych, rekreacyjnych i kulturalnych. Będzie to miejsce aktywizujące lokalne środowisko i tworzące przestrzeń do oddolnych inicjatyw obywatelskich. Kwota inwestycji to ponad 1 mln złotych.

11 maja 2019 - W Szkole Podstawowej im. B. Chrobrego w Żmigrodzie odbył się dzień otwarty. Była to okazja do poznania swojej szkoły dla dzieci, które już wkrótce będą codziennie spędzać czas w szkolnej ławce. We wrześniu mają powstać 4 oddziały klas pierwszych i właśnie podczas wczorajszego wydarzenia można było zapoznać się m.in. z listami uczniów w każdej klasie oraz poznać przyszłą wychowawczynię.

12, 25 i 26 maja 2019 - Żmigrodzki Teatr 48 zaprosił do baszty na nową odsłonę spektaklu Sławomira Mrożka pt. ”Serenada”.19 maja 2019 - W żmigrodzkim Zespole Pałacowo - Parkowym odbył się IV etap Żmigrodzkiego Maratonu na Raty, w którym udział wzięło 42 biegaczy.

21 maja 2019 - W żmigrodzkiej bibliotece odbyło się VII Spotkanie Bibliotekarzy Powiatu Trzebnickiego. Poruszane były tematy: jaką rolę biblioteki pełnią w społeczeństwie, jak rozkochać w książce pokolenie Z. Nie zabrakło również czegoś dla duszy i ciała - bibliotekarska brać wzięła udział w bibliotecznym nordic walking, a w Zespole Pałacowo - Parkowym czas umilił Paweł Becela historycznymi opowieściami o zamku, natomiast Katarzyna Łyczko zachwyciła śpiewem.

24 maja 2019 - Oficjalnie otwarto dwie nowe inwestycje sportowo - rekreacyjne. System „Rower Miejski Ż - BIKE” oraz Park Linowy na terenie OSiR zostały oddane do dyspozycji zarówno mieszkańców, jak i turystów.

25 maja 2019 - Projekty „Świetlica Wiejska przyjaznym miejscem dla rozwoju społeczności lokalnej” z Korzeńska oraz „Niezgoda wczoraj i dziś - nasza historia integruje mieszkańców” z Niezgody otrzymały dofinansowanie w programie „Działaj Lokalnie”, koordynowanego w naszym regionie przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy.

26 maja 2019 - Staraniem proboszcza ks. Damiana Woźniaka w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w Powidzku intronizowane zostały relikwie św. Rity. Uroczystej Mszy św. z wprowadzeniem relikwii przewodniczył ks. Piotr Semeniuk z Ludowa Śląskiego, propagator kultu świętej z Cascii.

26 maja 2019 - Na targowisku miejskim w Żmigrodzie odbyła się 8. Edycja Zlotu Motocyklowego „Barkowo Motor Szoł”.

27 maja 2019 - Od tegoż dnia do końca czerwca można było w baszcie podziwiać wystawę prac wykonanych na zajęciach plastycznych?, malarskich i stolarskich przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy Pałacyk w Żmigrodzie. Wystawa ta rozpoczynała zbliżające się wtedy wielkimi krokami (30 maja) obchody 20 - lecia istnienia Ośrodka.

30 maja 2019 - Na targowisku miejskim w Żmigrodzie odbył się festyn z okazji 20 - lecia istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy „Pałacyk”.


czerwiec


1 czerwca 2019 - Wystartował kąpielowy sezon 2019 w żmigrodzkim basenie Aquagród. W tym dniu wstęp był gratis. Jak na pierwszy weekend czerwca sporo ludzi odwiedziło obiekt. Pogoda dopisała, a temperatura wody miała 24 stopnie.

1 czerwca 2019 - Na boisku w Niezgodnie został zorganizowany przez sołtysa Dariusza Gierusa Dzień Dziecka.

2 czerwca 2019 - Oficjalnie otwarto blisko 13 - kilometrowy odcinek ścieżki rowerowej biegnący wzdłuż rzeki Barycz. Przecięcia wstęgi dokonali wspólnie burmistrz Robert Lewandowski, starosta Powiatu Trzebnickiego Małgorzata Matusiak, przewodniczący Rady Miejskiej w Żmigrodzie Jan Czyżowicz, wykonawcy Sylwester Lech i Roman Suseł, przedstawiciel Stowarzyszenia Sportowego „Szerszenie Trzebnica” oraz przedstawiciel młodego pokolenia żmigrodzian. Po części oficjalnej odbył się symboliczny przejazd rowerami po otwartej ścieżce rowerowej, w którym udział wzięli uczestnicy wydarzenia.

2 czerwca 2019 - W Zespole Pałacowo Parkowym w Żmigrodzie odbył się Gminny Dzień Dziecka. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia był „Owocowy zawrót głowy”.

6 czerwca 2019 - W Zespole Pałacowo - Parkowym odbył się bieg i oficjalne zakończenie projektu poświęconego tematyce orientacji w przestrzeni „Orientuj się w Aglomeracji”. Zajęcia przeprowadzone zostały we wszystkich szkołach podstawowych, zlokalizowanych na terenie Gminy Żmigród, Wołów oraz Prusice. Młodzież oraz dzieci mogły mierzyć się ze sobą w różnych kategoriach, począwszy od klasy 4 kończąc na kategorii otwartej dla młodzieży gimnazjalnej i dorosłych. Podczas imprezy zostały oficjalnie otwarte 3 stałe ścieżki punktów do biegów na orientację w Zespole Pałacowo - Parkowym w Żmigrodzie.

7–8 czerwca 2019 - Odbyły się jubileuszowe X Dni Smoka. Tradycyjnie już świętowanie rozpoczął przemarsz ulicami miasta mieszkańców w Paradzie Smoków. Następnie rozstrzygnięto II edycję konkursu Zamelduj się w Żmigrodzie. Po części oficjalnej przyszedł czas na muzykę. O dobrą zabawę w piątkowe popołudnie zadbali Miły Pan, Ikarus Feel, Goya i gwiazda wieczoru Maryla Rodowicz. Nazajutrz odbył się Żmigrodzki Bieg Smoka organizowany przez Klub Biegacza „Sukces”. Z kolei młodsi żmigrodzianie licznie stawili się w Zespole Pałacowo - Parkowym, by wziąć udział w Małym Żmigrodzkim Biegu Smoka. Po południu na wszystkich czekała kolejna dawka muzyki. Tym razem na scenie zaprezentowały się lokalne zespoły Stras Of Melody, Penknięty Jesz czy wykonujący muzykę rockowo - blusową Nofan z wokalistką Katarzyną Łyczko. Następnie do wspólnej zabawy zachęcał zespół Zajefajni i Kordian, który zabawiał publiczność aż do przyjazdu gwiazdy wieczoru - zespołu Boys.

9 czerwca 2019 - Obyło się niezwykłe spotkanie Pionierów Ziemi Żmigrodzkiej, zorganizowane przez grupę nieformalną „Żmigrodzianki”, Stowarzyszenie Emerytów, Rencistów i Inwalidów „Złota Jesień” oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Żmigrodzkiej przy wsparciu samorządów (Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Gminy Żmigród, Powiatu Trzebnickiego). O godz. 9.00 odprawiona została uroczysta msza święta w kościele parafialnym p. w. Trójcy Świętej w Żmigrodzie. Następnie seniorzy udali się do Zespołu Placówek Kultury. Spotkanie rozpoczęło się od rejestracji uczestników i wręczenia specjalnej przypinki. Gdy zajęto już miejsca przy stołach, uroczyście powitano przybyłych gości i... wszyscy po kolei przedstawili się, mówiąc kilka słów o sobie. Zjazd przebiegał w niezwykłej atmosferze - wspólnie wspominano pierwsze lata po wojnie, czasy młodości, koleżanki i kolegów, nauczycieli, teatr amatorski, kino, basen i wiele, wiele innych... Nie mogło też przy tym zabraknąć wspólnego obiadu, wspólnie wypitej kawy, aczas umilały występy artystyczne. Były również i tańce, i wspólny śpiew, a nawet uczczono 60 - lecie małżeństwa jednej z par. Była też wspólna fotografia.

14 czerwca 2019 - W tym roku, po 20 latach funkcjonowania, dniu 31 sierpnia wskutek zmian w oświacie przestało istnieć Gimnazjum im. Macieja Rataja. Aby upamiętnić to niezwykłe miejsce, które wychowało wielu żmigrodzian, 14 czerwca uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową umiejscowioną na ścianie budynku szkolnego przy ul. Sienkiewicza 6.

16 czerwca 2019 - O godzinie 9.00 w Zespole Pałacowo - Parkowym w Żmigrodzie odbył się V etap VII Żmigrodzkiego Maratonu na Raty. Tegoroczna edycja Maratonu poświęcona jest polskim bohaterom w 100 - leciu od odzyskania niepodległości. Tym razem wspomnieliśmy Bohaterów Poznańskiego Czerwca 1956.

16 czerwca 2019 - W żmigrodzkim Zespole Pałacowo - Parkowym odbyły się: VII Festiwal Kwiatów, III Przegląd Kapel Ludowych oraz VIII Festiwal Sportowo Rekreacyjny.

19 czerwca 2019 - Z okazji zakończenia roku szkolnego i powitania wakacji odbył się Festiwal Kolorów - Start Holi - day przygotowany przez Młodzieżową Radę Miejską w Żmigrodzie. Wydarzenie połączone było ze zbiórką dla Natalii Darowskiej, uczennicy, która w maju tego roku uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu.

20 czerwca 2019 - Uroczystości Bożego Ciała. Po mszy św. o godz. 09.00, której przewodniczył ks. Tomasz Ważny, parafianie przeszli ulicami Żmigrodu w procesji do czterech ołtarzy.

22 czerwca 2019 - W Gminie Żmigród odbyły się aż dwa wyścigi kolarskie: amatorski - Via Dolny Śląsk o Puchar Burmistrza Gminy Żmigród i zawodowy - Grand Prix Doliny Baryczy. Do Żmigrodu przybyło 406 kolarzy amatorów, którzy rywalizowali w wyścigu z cyklu Via Dolny Śląsk oraz 120 zawodowców z międzynarodowego ścigania w Grand Prix Dolina Baryczy 29. Memoriał J. Grundmanna i J. Wizowskiego.

23 czerwca 2019 - Na żmigrodzkim rynku odbył się XVII Festyn Parafialny. W programie przewidziano m. in.: licytacje, loterie fantowe, występy wokalne, konkurs wiedzy historycznej o naszej parafii. Całkowity dochód z festynu w kwocie 17.124 zł i 85 gr. oraz 1 euro przeznaczony został na dalsze inwestycje w naszej świątyni oraz na wydanie historycznej książki o naszej wspólnocie i naszych kościołach.

24–25 czerwca 2019 - Przyjechała do Żmigrodu ok. 50 - osobowa grupa dawnych niemieckich mieszkańcy miasta i okolicy zorganizowana przez Helmuta Lietscha. Swoją wizytę rozpoczęli tradycyjnie w Barkowie, gdzie podziwiali efekty remontu kościoła p.w. św. Marcina. Kolejny punkt programu miał się już odbyć w Żmigrodzie na byłym cmentarzu ewangelickim, który przed laty znajdował się na miejscu dzisiejszego parku przy ul. Sienkiewicza. Tam, tradycyjnie już, dawni mieszkańcy odmówili modlitwę i złożyli kwiaty pod pomnikiem. Nazajutrz grupa odwiedziła żmigrodzki Zespół Pałacowo - Parkowy, gdzie spotkał się z nimi burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski i Paweł Becela. Następnie uczestnicy wycieczki indywidualnie porozjeżdżali się po wsiach w gminie, aby raz jeszcze odwiedzić miejsce, gdzie mieszkali oni sami lub ich przodkowie.

26 czerwca 2019 - Niemal w setną rocznicę podpisania Traktatu Wersalskiego w Przywsiu, na północnych rubieżach gminy Żmigród, oficjalnie odsłonięto i poświęcono stary kamień graniczny i tablicę pamiątkową tuż przy nim. Nie zabrakło przy tym przedstawienia rysu historycznego, przemówień oficjeli, wielu ciekawych rozmów, wspólnych pamiątkowych fotografii. Na zakończenie zaś zaproszono wszystkich uczestników na poczęstunek do świetlicy wiejskiej. Osłonięty kamień zaznaczał ustaloną wówczas granicę państwową, dlatego też wyryto na nim napis: „Versailles 28.6.1919”. I tak do niemieckiej agresji na Polskę w dniu 1 września 1939r. istniało tutaj ważne międzypaństwowe drogowe przejście graniczne. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945r. granice uległy zmianie i Śląsk znalazł się ponownie w granicach Polski. Dziś w tym miejscu spotykają się sąsiednie województwa: dolnośląskie i wielkopolskie, powiaty: trzebnicki i rawicki oraz gminy Żmigród i Rawicz. W uroczystości udział wzięli m.in. Starosta Powiatu Trzebnickiego Małgorzata Matusiak, Burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski, sołtys Mariusz Hantke, ks. proboszcz z Korzeńska Ryszard Ziółek, sołtysi, radni gminni i powiatowi, przedstawiciele gminy i powiatu Rawicz, a przede wszystkim mieszkańcy. Kamień graniczny wraz z tablicą pamiątkową zostały odsłonięte dzięki inicjatywie sołtysa Przywsia Mariusza Hantke, wspólnej pracy mieszkańców wsi i przy istotnym wsparciu Starostwa Powiatu Trzebnickiego. Treść tablicy przygotował żmigrodzki historyk - regionalista Paweł Becela.

29 czerwca 2019 - W godzinach wieczorowo - nocnych miało miejsce włamanie na plebanię Parafii św. Trójcy w Żmigrodzie, gdzie n/n sprawca w wieku ok.16–20 lat z tatuażem na ręku dokonał kradzieży pieniędzy z jednego z pomieszczeń naszej parafii.


lipiec


4 lipca 2019 - Od tego dnia w żmigrodzkim Zespole Pałacowo - Parkowym stoją tzw. hotele dla owadów wykonane przez członków Stowarzyszenia ”Humorek” pod okiem pani instruktor Krystyny Kobylańskiej.

5 lipca 2019 - W żmigrodzkiej wspólnocie parafialnej gościliśmy XXXVI Pielgrzymkę Rolników diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej, oraz XXVII pielgrzymkę rowerową ze Szczecina.

6 lipca 2019 - Tegoroczny Puchar Lata Gminy Żmigród odbył się w Radziądzu. Oprócz samych zmagań piłkarskich działacze i włodarze Piranii Radziądz przygotowali dodatkowe atrakcje, które uhonorowały obchody 45 - lecia istnienia miejscowego klubu. Z kolei Dolnośląskie Zrzeszenie LZS przyznało honorowe odznaczenia dla byłych piłkarzy i działaczy Piranii.

Lipiec 2019 - Rozpoczęły się prace termomodernizacyjne w Powiatowym Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie. Przewidziano wymianę drzwi, okien, źródeł świetlnych na LED, zmodernizowana zostanie instalacja c.w.u., ocieplone zostaną ściany, stropodach, strop, ściana zewnętrzna i wewnętrzna oraz powierzchnia dachu, wykonana zostanie wentylacja mechaniczna nawiewno - wywiewna z odzyskiem ciepła w hali sportowej oraz zapleczu sanitarnym, zakupione zostaną kotły gazowe kondensacyjne z automatyką pogodową.

11 lipca 2019 - Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym 11 lipca br. o godz. 12.00 w mieście Żmigród nastąpiło włączenie syren alarmowych.

Lipiec 2019 - Rozstawione zostały rusztowania w nawie bocznej, północnej kościoła parafialnego w Żmigrodzie i tym samym ruszyły prace renowacyjne sklepień i ścian nawy bocznej północnej. Prace obejmą badania stratygraficzne, czyli ustalenie oryginalnego wzoru i koloru ścian, żeber oraz odlewów a następnie przywrócenie ich do pierwotnego stanu. Całość zaplanowano na kilka miesięcy.

13 lipca 2019 - W Niezgodzie odbył się Turniej Piłki Nożnej.

13 lipca 2019 - O godz. 17.00 i 19.00 w sali teatralnej, mieszczącej się na II piętrze żmigrodzkiej baszty, grupa artystów z teatru KORBA zaprezentowała monodram „K jak Królowa”.

21 lipca 2019 - W Zespole Pałacowo - Parkowym odbył się VI etap Żmigrodzkiego Maratonu na Raty. Tegoroczna edycja tego cyklicznego biegu poświęcona jest polskim bohaterom w 100 - leciu od odzyskania niepodległości. Tym razem uczestnicy biegli dla upamiętnienia Samoobron na Kresach i 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

25 lipca 2019 - W żmigrodzkiej baszcie otwarto wystawę poplenerową prac dzieci. Dzieła wykonane zostały w ramach półkolonii zorganizowanych przez Zespół Placówek Kultury w Żmigrodzie.

26 lipca 2019 - W tym dniu żmigrodzki Ośrodek Sportu i Rekreacji tętnił nie tylko dziennym życiem, ale również nocnym. Kąpielisko Aquagród było otwarte do godz. 23.00, a na boisku odbył się V Nocny Turniej Siatkówki Plażowej o Puchar Burmistrza Gminy Żmigród.

Lipiec 2019 - Zakończyła się przebudowa Skweru Pionierów Oświaty, zlokalizowanego przy wieży ciśnień. Dzięki przeprowadzonym pracom, mieszkańcy Żmigrodu zyskali m.in. dodatkowe miejsca parkingowe i zadaszony przystanek autobusowy. Zakres prac obejmował również poszerzenie istniejących chodników i pasa drogowego, wydzielenie miejsca na parking dla samochodów osobowych i wysepki dla autobusów.

27–28 lipca 2019 - Do Zespołu Pałacowo - Parkowego w Żmigrodzie zjechali się właściciele czworonogów z całej Polski, aby wziąć udział w VI Wystawie Owczarków Niemieckich. Wydarzenie to, zaaranżował Klub Owczarka Niemieckiego Związku Kynologicznego w Polsce pod patronatem honorowym - burmistrza Gminy Żmigród Roberta Lewandowskiego. Warto dodać, że głównym pomysłodawcą, a zarazem współorganizatorem wystawy jest radny Gminy Żmigród - Rafał Zagórski, właściciel Hodowli Owczarków Niemieckich Długowłosych „Z Grodu Smoka”. Podczas wystawy mogliśmy podziwiać owczarki niemieckie krótko i długowłose, szczenięta i psy dorosłe.


sierpień


3 sierpnia 2019 - Odbyło się wyjątkowe święto - Bobowianki, czyli I Święto Bobu w Powidzku. Obchody rozpoczęły się od Mszy Świętej w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela. Następnie wszyscy zebrani na boisko sportowe, gdzie rozpoczęło się główne świętowanie. Całe wydarzenie miało też swój szczytny cel, ponieważ zbierane były fundusze na dalsze leczenie i rehabilitację mieszkanki gminy Żmigród, która w maju br. uległa tragicznemu wypadkowi

4 sierpnia 2019 - Na żmigrodzkim rynku odbył się 1 Bazar Konesera, czyli Targ Produktów Lokalnych i Regionalnych. Wydarzenie skupiło mieszkańców naszej gminy, którzy cenią sobie naturalne produkty. Całość ubogaciły występy zespołów ludowych: Strupinianie, Brzykowianie i Trzy Dęby.

12 sierpnia 2019 - W sali narad Urzędu Miejskiego w Żmigrodzie obradowała Rada Seniorów Gminy Żmigród. Członkowie Rady zostali poinformowani przez władze urzędu o planowanym Programie „Żmigrodzka Karta Seniora”, który rada zaopiniowała pozytywnie. Przedstawiono także plany organizacji „Białej Soboty”, podczas której będzie możliwość skorzystania z konsultacji ze specjalistami, bez konieczności zapisów na wizytę. Radni seniorzy korzystając z obecności pana burmistrza dopytali o możliwość utworzenia na ul. Poznańskiej (na wysokości gabinety weterynarii) przejścia dla pieszych.

17 sierpnia 2019 - Na polu ogórkowym pod Węglewem odbyło się IV Ogórkorwanie u Sznajderów. W programie wiele atrakcji m.in.: zbieranie ogórków i warsztaty kiszenia, lot ogórkowym samolotem, słomiany plac zabaw, kałuża błotna, ogórkowe SPA, a także jarmark produktów regionalnych.

18 sierpnia 2019 - O godz. 9:00 w Zespole Pałacowo - Parkowym w Żmigrodzie odbył się VII etap Żmigrodzkiego Maratonu na Raty. Jako, że tegoroczna edycja Maratonu na Raty poświęcona jest polskim bohaterom w 100 - leciu od odzyskania niepodległości, tym razem biegliśmy dla upamiętnienia Powstańców Warszawskich. Udział w tym etapie wzięły 42 osoby.

20 sierpnia 2019 - Pożar starego budynku domu kultury przy ul. Lipowej w Żmigrodzie.

23 sierpnia 2019 - Z przykrością przyjęliśmy informację o śmierci Andrzeja Szambelana - sołtysa sołectwa Ruda Żmigrodzka.

24 sierpnia 2019 - Na boisku sportowym w Radziądzu odbyły się Dożynki Gminy Żmigród, podczas których dziękowano rolnikom za plony zebrane podczas tegorocznych żniw. Uroczystości rozpoczęły się barwnym korowodem dożynkowym. Następnie uczestnicy przemarszu wzięli udział w plenerowej mszy świętej dziękczynnej, którą sprawował ks. Krzysztof Bartoszek. Podczas nabożeństwa dokonano poświęcenia wieńców dożynkowych przygotowanych przez 23 sołectwa . Kolejnym punktem programu było przeprowadzenie przez Zespół Ludowy Zielona Łączka, tradycyjnego obrzędu dożynkowego. Aby tradycji stało się zadość, starostowie dożynkowi - Ewa Rabczuk i Grzegorz Zawadzki, podczas obrzędu, przekazali burmistrzowi chleb upieczony z tegorocznych zbóż. Najpiękniejszy wieniec dożynkowy wykonało sołectwo Borzęcin, II miejsce zdobyły Kędzie, a III Ruda Żmigrodzka. Wieczór należał do gwiazd disco polo. Jako pierwszy zagrał zespół Maczo. Po nim z ogromną energią sceną zawładnął zespół Łobuzy. Ostatnim punktem programu była zabawa taneczna z grupą muzyczną Wabank, z którą żmigrodzianie bawili się do białego rana.

30 sierpnia 2019 - Na Skwerze Pionierów Oświaty o godzinie 8.45 z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2019/2020 burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego Dorota Jakusztowicz, wicedyrektor Renata Jasińska, przewodnicząca Rady Rodziców Urszula Sobala, przedstawiciele ZNP, nauczyciele oraz uczniowie uczcili pamięć nieżyjących nauczycieli. Uroczystość uświetnił poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Żmigrodzie.

30 sierpnia 2019 - W Węglewie uroczyście otwarto świetlicę wiejską „Stodółka” oraz świętowano dożynki wiejskie. Spotkanie było podziękowaniem dla wszystkich pracujących na rzecz powstania nowej świetlicy oraz podziękowaniem rolnikom za ciężką pracę na roli. Mieszkańcy złożyli podziękowania na ręce Mieczysławy Osak - wieloletniej sołtyski wsi, której upór i determinację podkreślano niejednokrotnie a ją samą okrzyknięto matką tego sukcesu.

30 sierpnia 2019 - Na zakończenie wakacji zorganizowano imprezę w Zespole Pałacowo - Parkowym ”Gramy na ZZZamku”. Zagrali: Adrenalina, Penknięty Jesz, Mish Mash, CIABATTA, Tak miało być.

31 sierpnia 2019 - Oficjalnie otwarto Centrum Informacji Turystycznej i Edukacyjnej w Powidzku. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonały wladze lokalne i powiatowe. Nowo powstałe miejsce jest odtąd miejscem spotkań, integracji mieszkańców oraz wypoczynku dzieci i młodzieży. W Centrum Informacji Turystycznej i Edukacyjnej będzie można uzyskać informacje o obszarze Doliny Baryczy, walorach turystycznych, rekreacyjnych i kulturalnych naszego regionu.


wrzesień


1 września 2019 - Miłośnicy turystyki rowerowej już po raz 48 spotkali się w Żmigrodzie, aby zaliczyć Rajd Rowerowy „Doliną Baryczy”. O godz. 10.30 wystartowała kolejna edycja rowerowej przygody, która tym razem zaprezentowała uczestnikom nie tylko uroki Gminy Żmigród, ale również sąsiadującej Gminy Prusice. Jak się jednak okazało cała 111 - osobowa załoga wykazała się nie tylko dobrym przygotowaniem fizycznym, ale również wielką ambicją. Wszyscy rowerzyści zostali podzieleni na 6 grup, a tempo i kierunek jazdy wyznaczali piloci początkowi, w których rolę tym razem wcieliło się żmigrodzkie małżeństwo Małgorzata i Adam Synowcowie.

2 września 2019 - W Powiatowym Zespole Szkół im. Jana Pawła II podczas uroczystości inaugurującej przystąpiono do akcji „Przerwany Marsz”, która przypominała o tym, jak 80 lat temu naukę uniemożliwiła II wojna światowa. Przekroczenie progów szkoły przez przedstawicieli wojennego pokolenia w sposób symboliczny ma dokończyć ich przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację.

2 września 2019 - Na stanowisko zastępcy burmistrza Gminy Żmigród Burmistrz Robert Lewandowski powołał Jerzego Siudę - wieloletniego dyrektora Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Powidzku.

2 września 2019 - Od tegoż dnia dostępna jest w żmigrodzkich ruinach i w trejażu nowa atrakcja historyczna, która pozwoli cofnąć się w czasie. Jest nią stała wystawa z archiwalnymi zdjęciami umieszczonymi na 15 tablicach.

3 września 2019 - W Zespole Pałacowo - Parkowym w Żmigrodzie odbyło się otwarcie wyjątkowej wystawy plenerowej „ 100 100 - latków na 100 - lecie”. Wystawa powstała dzięki projektowi, w którym zostały udokumentowane relacje osób urodzonych w roku odzyskania przez Polskę niepodległości i były świadkami jej burzliwych losów aż do chwili obecnej. Dr Katarzyna Bock - Matuszyk z Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, współautorka wystawy, opowiedziała, skąd wziął się pomysł na wystawę o takiej tematyce. Niezwykle poruszającym momentem rozmowy z lokalnymi świadkami historii, którzy chętnie dzielili się najbardziej osobistymi przeżyciami. Wśród rozmówców znaleźli się 99 - letni Ignacy Wojtaszek, Bogusław Kowalski, Mirosława Borkowska i Bogdan Fiedziuk. Po części oficjalnej organizatorzy wystawy zaprosili na występ artystyczny Pani Wandy Siciak oraz Zespołu Ludowego Brzykowiane z Brzykowa.

4 września 2019 - Odbyło się spotkanie Rady Seniorów Gminy Żmigród, które rozpoczęło się uczczeniem minutą ciszy pamięci zmarłego niedawno członka rady, Tadeusza Rychczyńskiego. Skład Rady Seniorów został uzupełniony o nowego członka - Elżbietę Tęcza - Kamińską (Stowarzyszenie Klub Seniora Humorek). W tym dniu, w obecności seniorów, odbyło się uroczyste podpisanie Porozumienia pomiędzy Gminą Żmigród i Powiatem Trzebnickim w sprawie objęcia Patronatem Honorowym „Żmigrodzka Karta Seniora”. Dzięki współpracy z samorządem powiatowym ulgi udzielane posiadaczom Żmigrodzkiej Karty Seniora zostaną rozszerzone także na świadczenia udzielane przez Szpital Rehabilitacyjny i Opieki Długoterminowej w Żmigrodzie. Reprezentacja seniorów wybrała nowego zastępcę przewodniczącej - panią Mieczysławę Osak. Podjęto także uchwałę o wyrażeniu opinii w sprawie całodobowego funkcjonowania aptek na terenie Żmigrodu. Jednomyślnie stwierdzono, iż apteki, jako szczególna placówka ochrony zdrowia, powinna funkcjonować także w porze nocnej, jak i w dni wolne od pracy.

6 września 2019 - Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Żmigrodzie po raz kolejny włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Punktualnie o godzinie 10.00 na żmigrodzkim rynku mieszkańcy oraz uczniowie z lokalnych szkół mieli okazję wysłuchać noweli Elizy Orzeszkowej „Dobra pani”.

10 września 2019 - 100. rocznicę urodzin obchodziła pani Jadwiga Szymańska. Był to moment wyjątkowy przede wszystkim dla szacownej jubilatki, ale także dla bliskich, przyjaciół i całej społeczności naszej gminy. Oto bowiem kolejna osoba dołączyła do zacnego grona tych, którym dane było na własne oczy zobaczyć niezwykłe przemiany, jakim podlegał świat w XX i XXI wieku. Na uroczystości obecny był również burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski, który w imieniu swoim i całego żmigrodzkiego samorządu, złożył najserdeczniejsze życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz kolejnych jubileuszy obchodzonych w gronie rodziny i przyjaciół.

14 września 2019 - W Zespole Pałacowo - Parkowym w Żmigrodzie odbyło się ciekawe wydarzenie pn. ”Aktywnie wśród zamkowych stawów”, organizowane w tegorocznych Dni Karpia. Dzień rozpoczęły zawody wędkarskie zorganizowane przez Stowarzyszenie Wędkarskie Stawy Zamkowe. W zawodach wzięło udział 14 młodych wędkarzy. Dzieci rywalizowały ze sobą w dwóch kategoriach wiekowych do 12 lat i powyżej 12. Na zakończenie tego aktywnego dnia odbył się Marsz Nordic Walking „W poszukiwaniu Karpia”.

14 września 2019 - Stowarzyszenie Klubu Seniora ”Humorek” serdecznie zaprosiło na szóstą już Senioriadę. Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 14:00 przemarszem z rynku do Żmigrodzkiego Ośrodka Kultury. Podczas wspólnego biesiadowania na scenie wystąpił zespoły: Humorek, Zielona Łączka, Dębioki oraz solo Izabela Możdżeń.

14 września 2019 - Święto Podwyższenia Krzyża Świętego. W tym dniu w ramach ogólnopolskiej akcji „Polska pod Krzyżem” w kościele parafialnym przygotowano specjalną Drogę Krzyżową.

15 września 2019 - We wtorek 17 września przypadała 80. rocznica najazdu Związku Radzieckiego na Polskę. W związku z tym dwa dni wcześniej, w niedzielę, podczas Mszy św. o godz. 9:00 Żmigrodzianie modlili się w intencji Żywych i Zmarłych Sybiraków oraz tych, co zostali na Kresach Wschodnich.

16 września 2019 - Święto Pieczonego Ziemniaka w Korzeńsku.

20–22 września 2019 - Ten weekend w Żmigrodzie upłynął pod hasłem wymiany partnerskiej. W piątek 20 września przyjechała 16 - osobowa grupa z Bargteheide z burmistrz Birte Kruse - Gobrecht na czele. Oficjalne powitanie odbyło się w kawiarni ZPK. Sobota to czas przeznaczony na wycieczkę. W tym roku gościom pokazano Dolinę Baryczy i jej walory. Wieczorem odbyło się spotkanie zarówno gości jak i gospodarzy na oficjalnej kolacji. Ostatni dzień wymiany - niedziela upłynęła pracowicie. Od rana trwały tzw. rozmowy robocze, podczas których omówiono plany na przyszłość oraz ustalono termin rewizyty Żmigrodzian w Bargteheide.22 września 2019 - II Dzień bez Samochodu w Dolnośląskiej Krainie Rowerowej. W programie przewidziano Rekreacyjny Rajd Rowerowy i Rowerowy Piknik pod Basztą. W Rajdzie udział wzięło ponad 140 uczestników!

28 września 2019 - Biała sobota w Szpitalu Rehabilitacyjnym i Opieki Długoterminowej w Żmigrodzie to pierwsze organizowane przez tą placówką wydarzenie z tak bogatą ofertą medyczną dla wszystkich mieszkańców.

28 września 2019 - W hali sportowej przy ul. Sienkiewicza po raz czwarty odbył się memoriał siatkarski im. Michała Durczewskiego. W memoriale wzięło udział 6 drużyn ligowych.

28–29 września 2019 - W ramach „Weekendu bez uzależnień”, organizowanego przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Trzebnicy oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żmigrodzie, zorganizowano spotkania z młodzieżą, warsztaty, a w sobotę 28 września, o godz. 15.00 odprawiono mszę św. w intencji osób chorych wraz ze świadectwem Andrzeja Sowy.29 września 2019 - X Konferencja Onkologiczna ”Rak to nie wyrok”. Tradycyjnie już przed właściwą konferencją odbył się Marsz Różowej Wstążki. W ZPK prezes Beata Krawczyk uroczyście powitała gości. Następnie burmistrz na ręce Prezes Fundacji „Dobra Dusza” złożył list gratulacyjny z podziękowaniami za działalność prozdrowotną na rzecz lokalnej społeczności. Starosta Małgorzata Matusiak podkreślała, jak ważni wleczeniu onkologicznym są inny specjaliści poza lekarzem prowadzącym. Następnie pani Krawczyk razem z panią Haliną Szaniawską rozdały statuetki i podziękowania dla najbardziej zasłużonych osób, które przez wiele lat nieustannie wspierały - i nadal wspierają - wszelkie ich poczynania. Po czym przyszedł czas na wystąpienia prelegentów, a nawet badania. Nie mogło zabraknąć pysznego makrobiotycznego jedzenia, za które odpowiedzialna była pani Ewa Jakubowska.

30 września 2019 - Otwarto restaurację KFC na MOP - ie Morzęcino Wschód przy S - 5. Stanowi ona udogodnienie dla mieszkańców i turystów oraz dała ponad 30 miejsc pracy.

Wrzesień/październik 2019 - Z końcem września pożegnaliśmy ze żmigrodzkiej parafii S. Stefanię Halwę - Przełożoną Domu Sióstr Miłosierdzia w Żmigrodzie (od 29 września 2015r.). Jednocześnie przywitaliśmy nową Siostrę Przełożoną, którą została S. Barbara Waligóra.Z kolei na placówkę do Stanów Zjednoczonych wrócił ks. Stanisław Chorągwicki CM, zaś do naszej żmigrodzkiej wspólnoty parafialnej przyjechał ks. Jan Dobosiewicz CM.

październik


4 października 2019 - W żmigrodzkiej hali sportowej gościł Kabaret Młodych Panów, który wystąpił z najnowszym programem ”To jest chore”, który przedstawiał wszystko co nienormalne, bezsensowne i absurdalne w naszej codzienności.6 października 2019 - W Rudzie Żmigrodzkiej odbył się Żmigrodzki Festiwal Karpia i Lasu Karp w Lesie. Jak co roku na stoiskach było można zakupić produkty lokalne, produkty ze znakiem „Dolina Baryczy Poleca”, rybę w różnej postaci czy też wszelakie rękodzieło. Na stoisku Nadleśnictwa Żmigród odbyły się warsztaty edukacyjne „Las dobry z natury”. Ponadto po raz czwarty odbył się konkurs kulinarny „Carpie iem”, w trakcie którego kucharze zaprezentowali swoje niesamowite umiejętności. Imprezę poprowadził Maciej Szabatowski z RADIA RAM.7–8 października 2019 - W Zespole Pałacowo - Parkowym zorganizowano Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe Szkół Średnich, a nazajutrz odbyły się Mistrzostwa Powiatu Trzebnickiego Szkół Podstawowych w Sztafetowych Biegach Przełajowych.16 października 2019 - Odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych, instytucji, jednostek organizacyjnych w ramach Partnerstwa na rzecz rozwoju lokalnego „Żmigrodzianie”.19 października 2019 - Poświęcono nowy samochód strażacki OSP w Bychowie.19 października 2019 - W Publicznym Zespole Zakładów Ambulatoryjnych w Żmigrodzie odbyła się Biała Sobota. Wydarzenie miało na celu zachęcenie lokalnej społeczności do dbania o swoje zdrowie oraz do wykonywania badań profilaktycznych. Na żmigrodzian czekali lekarze i pielęgniarki. Można było skorzystać z szeregu darmowych badań. Podczas wydarzenia odbywały się również konsultacje urologiczne oraz neurologopedyczne. Dzięki uprzejmości pracowników Narodowo Funduszu Zdrowia mieszkańcy Żmigrodu mogli skorzystać z możliwości wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE/EFTA. Pracownicy PZZLA oraz Urzędu Miejskiego w Żmigrodzie służyli pomocą w utworzeniu internetowego konta pacjenta, oraz potwierdzenia profilu zaufanego. Największym zainteresowaniem cieszyły się darmowe szczepionki przeciw grypie.20 października 2019 - O godz. 11:00 w Zespole Pałacowo - Parkowym odbył się IX etap VII Żmigrodzkiego Maratonu na Raty. Tym razem uczestnicy pobiegli dla upamiętnienia legendarnych Hubalczyków, czyli Oddziału Wydzielonego WP majora Hubala - Henryka Dobrzańskiego.20 października 2019 - W ramach XXVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej w żmigrodzkim kościele p.w. Trójcy Świętej odbył się koncert zespołu 4TPIANOS, który tworzą Barbara Karaśkiewicz, Julita Przybylska - Nowak, Kamil Grabowski oraz Michał Szczepański. Licznie zgromadzona publiczność miała przyjemność usłyszeć utwory takie jak Bolero M. Ravela czy Fantazje na tematy z opery „Carmen” G. Bizeta.26 października 2019 - Wrak Race Gatka - podczas trwania zawodów odbyła się zbiórka funduszy na chłopca o imieniu Antek, który urodził się z niedotlenieniem organizmu, wzmożonym napięciem mięśniowym. Organizatorami wydarzenia byli Mencel Racing i Milicz Team.27 października 2019 - W Barkowie odbył się drugi koncert w ramach XXVI odsłony Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej. Artyści, których mogliśmy wysłuchać, należą do grona wykonawców muzyki klasycznej. Prof. Roman Perucki to znany organista - wirtuoz, natomiast Łukasz Długosz należy do najwybitniejszych flecistów europejskich.28 października 2019 - W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Trzebnicy odbyło się niezwykle interesujące spotkanie ze Świadkami Historii. W spotkaniu uczestniczyli Sybiracy mieszkający w Powiecie Trzebnickim a także Sybiracy z Wrocławia, Oleśnicy, Oławy, Środy Śląskiej, którym bardzo dziękujemy za przyjęcie zaproszenia i czynne uczestnictwo w wydarzeniu.październik 2019 - Trwają prace budowy kanalizacji na terenie miasta Żmigród. Zadanie to zostało podzielone na 2 części. Pierwsza z nich przewiduje budowę sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie ul. Reymonta, Miłosza i Szymborskiej w Żmigrodzie, a druga - budowę sieci kanalizacji sanitarnej w rejonie ul. Lawendowej i Jaśminowej w Żmigrodzie.

październik 2019 - Rozpoczęła się rozbudowa ciągu pieszo - rowerowego na ul. Sienkiewicza oraz budowa chodnika w kierunku węzła drogi S - 5 Żmigród. Zakres prowadzonych prac obejmował również rozbudowę chodnika od ul. Prusa do ul. Reymonta.

październik 2019 - Przebudowa drogi w miejscowości Kędzie od skrzyżowania z dawną drogą gminną (przy krzyżu) do końca zabudowań w kierunku północnym do łąk i pól położonych przy rzece Barycz o łącznej długości 700 metrów. Droga pełni funkcję drogi dojazdowej do gruntów rolnych.

październik 2019 - Gmina Żmigród jest w trakcie realizacji zadania, które wybrali mieszkańcy w Budżecie Obywatelskim 2018. Alejka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz chodnik przy ul. Lipowej już nabrały nowego życia, ale to nie wszystko. Ponadto wzdłuż ul. Lipowej, od ul. Św. Jana Pawła II do ul. Rybackiej przewidziano wymianę opraw oświetleniowych na ledowe, a przy Alejce WOŚP będzie przycinka drzew, kilka drzew zostanie usuniętych, a w ich miejsce będą posadzone młode lipy.

październik 2019 - Na terenie Żmigrodu prowadzone są prace modernizacyjne sieci wodociagowej, które związane są z intensywnym w ostatnim czasie rozwojem terenów zabudowy mieszkaniowej i mają za zadanie poprawienie parametrów pracy sieci. Prace przewidziane na ul. Wrocławskiej od strony Ronda Ofiar Tragedii w Roszarni mają na celu budowę nowej sieci wodociągowej w miejsce starej. Zmodernizowana ”nitka wodna” będzie miała blisko 400 metrów bieżących długości i zostanie podłączona do istniejących budynków mieszkalnych przy ul. Wrocławskiej. Dodatkowo przy okazji wykonywanych prac Gmina Żmigród we współpracy z Tauronem wymienia stare słupy energetyczne kratowe na nowe betonowe.


listopad


8 listopada 2019 - #SzkołaDoHymnu - żmigrodzianie wzięli udział w akcji zorganizowanej przez burmistrza Gminy Żmigród oraz dyrektor Szkoły Podstawowej im. B. Chrobrego w Żmigrodzie Dorotę Jakusztowicz. Wszyscy chętni mieszkańcy i oczywiście uczniowie i nauczyciele placówek oświatowych odśpiewali na żmigrodzkim rynku 4 - zwrotkowy hymn narodowy w piątek, 8 listopada o symbolicznej godz. 11:11.

15 listopada 2019 - W Niezgodzie uroczyście podsumowano projekt „Niezgoda wczoraj i dziś - nasza historia integruje mieszkańców”. Zadaniem projektu było zebranie zdjęć, opowiadań, widokówek i pamiątek z życia mieszkańców wsi dokumentujących ich życie rodzinne, prace polowe etc. Projekt obejmował cykl kilku spotkań, które odbywały się na przestrzeni czerwca - sierpnia 2019r., służącym zebraniu wymienionych świadectw historii i udokumentowanie ich w formie własnej publikacji. Książka, o tytule takim samym jak tytuł projektu, została uroczyście zaprezentowana podczas piątkowego wieczoru. Autorem publikacji jest żmigrodzki historyk Paweł Becela a nad całością przedsięwzięcia czuwał sołtys Niezgody Dariusz Gierus. Projekt zrealizowany został przez stowarzyszenie „Nasz Wieś Niezgoda” ze środków programu „Działaj lokalnie” Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności przy wsparciu Gminy Żmigród.

15 listopada 2019 - Trening Biegowy i Nordic Walking z okazji Święta Niepodległości RP.

16 listopada 2019 - Już po raz siódmy fitness połączył kilkadziesiąt pań w różnym wieku, uprawiających sport i prowadzących zdrowy styl życia. W sobotnie popołudnie 16 listopada w hali sportowej, nie jak dotychczas w sali widowiskowej ZPK odbył się Andrzejkowy Maraton Fitness. Uczestniczki maratonu wykazały się nie lada kondycją. Podczas trzygodzinnych zmagań, pod czujnym okiem instruktorek: Anny Hupy, Elżbiety Szachniewicz, Małgorzaty Synowiec, Edyty Grzybkowskiej wzięły udział w treningach: ABT, Pilates Full Body Workout, Zumba i Stretching. Zarówno instruktorki jak i uczestniczki dały z siebie wszystko!

17 listopada 2019 - W Niezgodzie odbyło spotkanie dotyczące historii Polski, kresów wschodnich, przesiedleń i mieszkańców tej miejscowości. Spotkanie zorganizowane zostało przez przedstawicieli Ruchu Narodowego i gościło w charakterze prelegenta historyka, profesora Stanisław Srokowskiego. W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele struktur Ruchu Narodowego na Dolnym Śląsku, pan Piotr Żurek oraz Tomasz Zieliński, a także poseł na sejm RP pan Krzysztof Tuduj.

17 listopada 2019 - Odbył się ostatni bieg 7. Maratonu Na Raty. W dziesiątym tegorocznym biegu wzięło udział 50 uczestników we wszystkich kategoriach wiekowych, począwszy od kategorii 10+ po kategorię 70+. Impreza stawiała pierwsze kroki w 2012 roku. .Każdy z uczestników, który wziął udział w minimalnej liczbie biegów otrzymał pamiątkowa koszulkę oraz imienny kalendarz na 2020, by już dziś mogli zapisać z nich terminy kolejnych biegów. Najlepszy czas w kategorii mężczyzn uzyskał Leszek Kononowicz, pokonując dystans 4 200 m w czasie 14 minut 49 sekund. Drugie miejsce zajął Karol Komorowski z wynikiem 15 minut 55 sekund, zaś trzecie Marcin Ławniczak z wynikiem 16 minut 40 sekund. W kategorii kobiet z wynikiem 19 minut i 22 sekundy pierwsze miejsce zajęła Aneta Kosarzycka, drugie Anna Kaczmarek z wynikiem 19 minut 31 sekund, trzecie zaś Paulina Bartkowiak z wynikiem 19 minut i 52 sekundy.

20 listopada 2019 - Dolnośląski Finał Siatkówki XX Igrzysk LZS w Żmigrodzie. Żmigrodzką halę sportową zapełnili miłośnicy siatkówki, obserwując zespoły rywalizujące w Dolnośląskim Finale Siatkówki XX Igrzysk LZS. Tryumfował zespół Tartana Volley Team Lubin.

22 listopada 2019 - Odbiór drogi w miejscowości Kędzie. Zadanie, wykonane przez Przedsiębiorstwo Budowy i Utrzymania Dróg i Mostów Sp. z o.o. z Wołowa, to przebudowa od skrzyżowania z dawną drogą gminną (przy krzyżu) do końca zabudowań w kierunku północnym do łąk i pól położonych przy rzece Barycz o łącznej długości 700 m. Na realizację zadania Gmina pozyskała dotację z Budżetu Województwa Dolnośląskiego, a cały koszt to 225 085,09 zł brutto.

23 listopada 2019 - W sobotni poranek na żmigrodzki rynek zawitało żółto - niebieskie miasteczko radia RMF FM. Okazał się, że w wyniku głosowania mieszkańców, Żmigród stał się bohaterem akcji Twoje Miasto w Faktach RMF FM. Dlatego co godzinę w głównym wydaniu pasma informacyjnego tego ogólnopolskiego radia było kilka słów o naszym nadbaryckim grodzie. Dziennikarz Mateusz Czmiel rozmawiał o historii i zabytkach z Pawłem Becelą, o przyrodzie z Anną Zelenay, o turystyce rowerowej z Martą Kamińską, o lokalnych przysmakach z Ludmiłą Sznajder oraz z burmistrzem Robertem Lewandowskim o mieście Żmigród. Ekipa radia przyjechała z gadżetami i poczęstunkiem, z których można było skorzystać w godz. 8.00–14.00.

24 listopada 2019 - W kościele parafialnym p.w. Trójcy Świętej w Żmigrodzie odbył się piękny Koncert Muzyki Filmowej w wykonaniu Macieja Matusiaka.


grudzień


1 grudnia 2019 - Odbyła się inauguracja Żmigrodzkiej Ligi Futsalu 2019/2020. Do udziału w rozgrywkach zgłosiło się 7 drużyn. Tym razem w walce o zwycięstwo i Puchar Burmistrza Gminy Żmigród staną nie tylko zespoły z Gminy Żmigród, ale również z Rawicza i Prusic. Rozgrywki potrwają do 2 lutego 2020 roku.

1 grudnia 2019 - W tym roku, obok sołectwa Niezgoda, do programu „Działaj Lokalnie” postanowiło przystąpić sołectwo Korzeńsko. Inicjatywa DL „Dbamy o Swój Dom”, w której skład weszły: Edyta Grzybkowska, Aneta Ratajewska oraz Ewa Kusztelak złożyła w maju wniosek o dofinansowanie projektu „Świetlica wiejska przyjaznym miejscem dla rozwoju społeczności lokalnej”. Dostrzegając potrzeby mieszkańców sołectwa, Inicjatywa postanowiła stworzyć przyjazne miejsce, w którym zadba o rozwój kulturalno - sportowy mieszkańców. Głównym celem projektu było uporządkowanie świetlicy wiejskiej, by mieszkańcy chętnie uczęszczali do centrum kultury, brali udział w spotkaniach i warsztatach, a także działali na rzecz społeczności lokalnej. Pod koniec maja br. Inicjatywa podpisała umowę i rozpoczęła działania, których finał odbył się 1 grudnia br. Na uroczystość podsumowującą wstawiło się wielu mieszkańców oraz zaroszonych gości. Podczas uroczystości przedstawiono etapy realizacji projektu, na które składały się: demontaż sprzętu sportowego, remont podłogi (realizowany w ramach funduszu sołeckiego), pomalowanie ścian, montaż luster i elementów dekoracyjnych, odnowienie stoiska wystawienniczego i udział w Dożynkach Gminy Żmigród oraz realizacja czterech spotkań warsztatowych. Zaprezentowano także film z realizacji projektu, a artyści przetestowali odnowioną scenę. Dla publiczności wystąpiły malutkie Iskierki z Grupy Tanecznej WM, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Korzeńsku oraz lokalna artystka Wanda Siciak. Najważniejszym punktem uroczystości były podziękowania dla wolontariuszy, którzy przez sześć miesięcy działali dla dobra społeczności. To właśnie oni spędzali w świetlicy długie godziny, by korzystanie z niej było przyjemnością.

6 grudnia 2019 - W sali ślubów Urzędu Miejskiego w Żmigrodzie Państwo Bożena i Eugeniusz Czapraccy uczestniczyli w specjalnie dla nich zorganizowanej uroczystości z okazji 50. rocznicy ślubu. Pół wieku temu, a dokładnie 25 października 1969 roku jubilaci przyrzekli, że w zdrowiu i chorobie, w szczęściu i nieszczęściu będą razem, i tak wspólnie z najbliższymi mogą świętować ten wyjątkowy dzień. Dostojni Jubilaci zostali odznaczeni przez Andrzeja Dudę - Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a aktu dekoracji dokonał Robert Lewandowski - burmistrz Gminy Żmigród.

8 grudnia 2019 - Na rynku odbył się IV Żmigrodzki Jarmark Bożonarodzeniowy.

9 grudnia 2019 - Żmigrodzkie lodowisko zostało otwarte w poniedziałek 9 grudnia o godz. 13.00 z cennikiem takim samym jak przed rokiem. Lodowisko odwiedzają uczniowie, dzieci, rodzice i dziadkowie.

10 grudnia 2019 - Dolnośląskie Forum Polityki Senioralnej w Żmigrodzie. Na zaproszenie organizatora Stowarzyszenia na Rzecz Integracji Społecznej im. Św. Jadwigi Śląskiej w Żmigrodzie, przybyli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego: starosta Powiatu Trzebnickiego, burmistrz Gminy Żmigród, Prezes Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, dyrektorzy Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej, przedstawiciele organizacji senioralnych oraz przedstawiciele rad seniorów. Wszyscy byli zgodni co do tego, iż seniorzy są nie tylko skarbnicą wiedzy podpartą doświadczeniem, ale dają także wspaniały wzór do naśladowania i mogą swoimi kompetencjami służyć nie tylko sobie nawzajem, ale również społeczeństwu lokalnemu. Wspaniała organizacja przedsięwzięcia, bardzo miła atmosfera, merytoryczne wystąpienia oraz doskonałe prowadzenie Forum przez Irenę Ratajczak - przedstawicielkę środowiska seniorów w gminie Żmigród, sprawiły, iż pozostały pozytywne wspomnienia oraz duża dawka energii motywująca do dalszej współpracy zarówno samorządy, jak i lokalną społeczność.

11 grudnia 2019 - W kawiarni Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie odbyło się spotkanie z przedstawicielami sołectw. Burmistrz Robert Lewandowski omówił projekt budżetu oraz przedstawił sytuację finansową, z jaką przyjdzie się zmierzyć samorządom lokalnym w 2020 roku.

11 grudnia 2019 - Nowy radiowóz już w Żmigrodzie. 21 listopada 2019r. dolnośląscy policjanci otrzymali 9 samochodów marki Hyundai I - 30, które pojawią się na drogach woj. dolnośląskiego. Jedno z aut zostało przekazane komendantowi nadkom. Piotrowi Nowakowi, który reprezentuje Komisariat Policji w Żmigrodzie. Gmina Żmigród przekazała środki finansowe Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu w kwocie 36 000,00 złotych z przeznaczeniem na zakupu radiowozu. Na placu przed Komisariatem Policji w Żmigrodzie odbyło się poświęcenie przez ks. Romualda Paszczuka - proboszcza Parafii pw. Trójcy Świętej, nowego oznakowanego samochodu. W wydarzeniu uczestniczyli nadkom. Piotr Nowak - komendant Komisariatu Policji w Żmigrodzie, insp. Adam Jędryszczak - komendant powiatowy Policji w Trzebnicy, Robert Lewandowski - burmistrz Gminy Żmigród, Jerzy Siuda - zastępca burmistrza Gminy Żmigród oraz funkcjonariusze żmigrodzkiej policji.

12 grudnia 2019 - Wigilia lokalnych organizacji pozarządowych. W sali widowiskowej ZPK odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne połączone z podsumowaniem działalności wolontariatu i organizacji pozarządowych. Do stołów zasiedli przedstawiciele stowarzyszeń, fundacji, klubów sportowych, a także reprezentanci kół wolontariatu funkcjonujących przy żmigrodzkich szkołach. Zebranych gości przywitał gospodarz spotkania - Adam Nowak, prezes Stowarzyszenia „Złota Jesień” Emerytów, Rencistów i Inwalidów, które po raz czwarty zajęło się organizacją tego przedsięwzięcia. Po modlitwie, którą prowadzili dwaj proboszczowie: ks. Romuald Paszczuk oraz ks. Mariusz Grzesiowski, głos zabrał Jerzy Siuda, zastępca burmistrza Gminy Żmigród. Tradycyjnie, krótką prezentacją multimedialną, podsumowany został rok działalności pożytku publicznego i wolontariatu w naszej gminie.

18 grudnia 2019 - IV Jarmark Bożonarodzeniowy za nami! Można było zakupić domki z piernika wykonane przez przedszkolaki z „Zielonej Dolny”, koronkowe choinki i anioły autorstwa Stowarzyszenia Klubu Seniora „Humorek”, przygotować leśne świąteczne ozdoby z szyszek, świerku i drewnianych elementów pod okiem pracowników Nadleśnictwa Żmigród i skosztować pysznych wypieków przygotowanych przez placówki edukacyjne. Niewątpliwie o wyjątkowości naszego jarmarku świadczył również fakt, że można było na nim skosztować pierogów w wykonaniu lokalnych kół gospodyń wiejskich czy wyjątkowego - harcerskiego grzańca o tajnej recepturze - wyjątkowo pysznego i oczywiście - bezalkoholowego. Podczas Jarmarku odbył się już po raz kolejny konkurs „Wariacje pierogowe”, w którym udział wzięły 3 koła gospodyń wiejskich i 2 stowarzyszenia. Pysznych pierogów, których przygotowano łącznie 40 kilogramów, skosztować można było nieodpłatnie. O godzinie 17:00, przy wspólnym kolędowaniu, ubrana w samorządowe życzenia, żmigrodzki rynek rozświetliła piękna choinka.

20 grudnia 2019 - Ostatnia sesja rady Miejskiej w Żmigrodzie i uroczyste wręczenie medali ”Zasłużony dla Gminy Żmigród”. Na sesji ręczono 9 medali wyjątkowym i zasłużonym mieszkańcom Gminy Żmigród. Medale, wraz z dyplomem w tym roku otrzymali: Mirosława Borkowska, Anna Cygan, Bogna Fiedziuk, Zofia Hatowska, Czesław Hatowski, Bogusław Kowalski, Zdzisław Maliszewski, Zdzisław Średniawski, Ryszard Wojtkowiak. Inicjatywa przyznania tytułu „Zasłużony dla Gminy Żmigród” zrodziła się w 2018 roku i była związana z obchodami 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

20 grudnia 2019 - Z nowej drogi cieszą się mieszkańcy Łapczyc. Ze środków Samorządu Województwa sfinansowano w miejscowości wylanie nowej nawierzchni skonstruowanie progów zwalniających, które skłaniają przede wszystkim duże pojazdy do zmniejszenia prędkości podczas przejazdu przez wieś. „Nasze dzieci są dzięki temu bezpieczniejsze” - mówi jedna z mieszkanek. Wykonawcą drogi byłą firmy Berger Bau.

21 grudnia 2019 - I Turniej Halowej Piłki Nożnej Żaków o Puchar Burmistrza Gminy Żmigród. W turnieju wzięło udział 8 zespołów. Oprócz dwóch drużyn Piasta (grupa Żak Czerwony) w turnieju wzięły udział takie drużyny jak: Akademia Reissa I Rawicz, Akademia Reissa II Rawicz, MKP Wołów, AP Młoda Rawia Rawicz, KKS Astra I Krotoszyn, KKS Astra II Krotoszyn. Turniej wygrała drużyna KKS Astra I Krotoszyn.

24 grudnia 2019 - Wigilia Wszystkich Żmigrodzian to nowa inicjatywa lokalna dla wszystkich. I wszystkich można na niej było spotkać. I tych, których znamy i rozpoznajemy na co dzień, i tych, których na co dzień nie widujemy albo na których nie zwracamy uwagi. Obecni dzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia, kolędowali, kołysali w rytm świątecznych piosenek, podjadali krokiety, pierogi, popijali ciepłym, rozgrzewającym barszczem. Był ksiądz z gitara i były śpiewniki dla chętnych. Był zespół muzyczny z radosnymi świątecznymi piosenkami i Mikołaj, z którym można było sobie zrobić zdjęcie. I było poczucie wspólnoty, serdeczności, takie świąteczne i takie wesołe.

29 grudnia 2019 - W kościele Trójcy Świętej w Żmigrodzie odbył się świąteczny koncert kolęd i pastorałek. Rozpoczął się instrumentalną, zagraną na saksofonie wersją kolędy „Pójdźmy wszyscy do stajenki” w wykonaniu Andrzeja Walusa. Następnie kilka kolęd i utworów własnych zaśpiewała Anna Majkut - Polańska. Wspaniałą energią napełnił wieczór występ Anny Jurksztowicz. Jej mocny głos i autentyczna, odczuwalna radość z muzykowania jej i gitarzysty, Andrzeja Ballo, przeniosły się na nas wszystkich. Nie zabrakło wspólnego kolędowania, wesołości, ale i obecności gospodarza, niezastąpionego księdza Romualda Paszczuka, który pomógł zaangażować się publiczności, czyniąc koncert wydarzeniem nas wszystkich.

Grudzień 2019 - Rozbudowa ciągu pieszo - rowerowego oraz budowa chodnika - ul. Sienkiewicza. Przed świętami oddano do użytku ciąg pieszo - rowerowy przy ul. Sienkiewicza. Ułożono nawierzchnię z kostki betonowej o długości blisko 200 m oraz dodatkowo chodnik o długości 51m.Wartość inwestycji wyniosła 329 000 zł i została zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Województwa Dolnośląskiego w kwocie 205 000zł.

Grudzień 2019 - Zakończony został remont drogi do miejscowości Nowe Domy. Zakres prac obejmował wykonanie nowej nawierzchni na odcinku 500 metrów, utwardzenie poboczy oraz wykonanie przepustu pod drogą. Wartość wykonanego zadania wyniosła prawie pół miliona złotych, z czego 150 tys. zł pochodziło z dofinansowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasów Państwowych Nadleśnictwa Żmigród.

Grudzień 2019 - Droga Powidzko - Sanie to kolejna wyremontowana droga. Tym razem odświeżonym odcinkiem będą mogli cieszyć się mieszkańcy Powidzka i Sań, którzy między miejscowościami będą mogli przejechać po gładkiej, nowo położonej nawierzchni. Inwestycja wyniosła łącznie 999.333,52 zł, z czego 60% sfinansował Funduszu Dróg Samorządowych.

Grudzień 2019 - W trzech miejscach na terenie miasta umieszczone zostały urządzenia do pomiaru zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi PM10, PM2,5 i PM1. Te miejsca to: Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Rybackiej, Przedszkole „Zielona Dolina” przy ul. Czereśniowej oraz Ochotnicza Straż Pożarna przy ul. Kościuszki. Każdy mieszkaniec może sprawdzić stan powietrza w Internecie.

[PANEL PRAWY]
 
w numerach archiwalnych

na stronie www
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.