kalendarium - 2021

 

2021

styczeń
luty
marzec
kwiecień
maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
listopad
grudzieństyczeń


1 stycznia - Żmigród wbiegł w nowy rok. Bieg w Zespole Pałacowo-Parkowym przy niezłej aurze powitał 2021 rok. Co Państwu przyniósł?

15 stycznia - Rozpoczęto zapisy na pierwsze szczepienie przeciwko COVID - 19. Pierwszeństwo mają seniorzy.

18 stycznia - Spotkanie rady seniorów z burmistrzem w sprawie szczepień. Utworzenie w gminie Żmigród trzech punktów szczepień, dwóch w mieście i jednego w Powidzku.

21 stycznia - Policja obejmuje szczególną uwagą Borzęcin i okolice. Temat: spożywanie alkoholu w miejscach publicznych i związany z tym wandalizm.

30 stycznia - Modernizacja monitoringu miejskiego. Modernizacja polegała na wymianie 6 kamer ( ogród jordanowski, przy banku oraz praktyce lekarza rodzinnego).

31 stycznia - 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Ze względu na obostrzenia pandemiczne przeprowadzony inaczej niż przed laty. Z powodu wytycznych sanitarnych, ograniczono liczbę wydarzeń do minimum. Rekord zebranych datków został pobity. Zebrano 52 tys. zł.


luty


12 lutego - Nowe wytyczne związane z obostrzeniami covidowymi. W ramach określonego reżimu sanitarnego otwarte zostaną hotele, stoki, kina, teatry, baseny.

21 lutego - Odbył się pierwszy etap 9. Żmigrodzkiego Maratonu na Raty.

Luty - Korzeńsko czterokrotnie nagrodzone w w programie Działaj Lokalnie 2020. Realizowane były w tej edycji dwa projekty - Inicjatywy Działaj Lokalnie „Dbamy o Swój Dom” pt. „W zdrowym ciele - zdrowy umysł!” oraz ULKS Orla Korzeńsko pt. „Wróć do gry z Orlą!”. Oba projekty zaprezentowane były za pomocą filmu oraz galerii zdjęć. Projekt „Wróć do gry z Orlą!” zdobył I miejsce w kategorii film oraz III miejsce za galerię projektu! Projekt „W zdrowym ciele-zdrowy umysł!” zajął II miejsce w kategorii film oraz II miejsce za galerię projektu! Autorem filmów oraz obu galerii jest Edyta Grzybkowska.

Luty - Podsumowanie dotychczasowych prac w ramach rewitalizacji wnętrza zabytkowego Kościoła p.w. Trójcy Świętej w Żmigrodzie. Wartość wykonanych prac konserwatorskich wyniosła łącznie 295 275,00 zł. Na sfinansowanie zadania parafia pozyskała łącznie 224 428,44 zł zewnętrznych dotacji tj. z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego 104 428,44 zł, z Gminy Żmigród 70 000,00 zł oraz ze Starostwa Powiatowego w Trzebnicy 50 000,00 zł. Pozostałą wartość zadania tj. 70 846,56 zł parafia sfinansowała głównie ze środków pochodzących od parafian. Kolejne wyzwanie na najbliższe lata to kontynuacja rozpoczętych prac. Tym razem pracami konserwatorskimi objęta zostanie druga - południowa nawa boczna.

Luty - Oddano do użytku kolejną świetlicę wiejską, miejsce spotkań i integracji w Kliszkowicach.


marzec


6 marca - Mimo pandemii lokalni działacze zaśpiewali dla kobiet z okazji Dnia Kobiet. Tym razem była to klasyka polskiego rocka. Wokalnie udzielili się: burmistrz, proboszcz, radni, dyrektorzy placówek oświatowych oraz pracownicy domu kultury. Chylimy czoła za odwagę.

9 marca - Wiosenne sprzątanie w Korzeńsku. Akcja sprzątania świata zgromadziła dwudziestu dwóch chętnych, wśród których były także dzieci. W efekcie po 2,5-godzinnym sprzątaniu zebrano całą przyczepę worków z odpadami.

11 marca - Korzeńsko wyróżnione w Ogólnopolskim Konkursie „Opowiedz”. Film Inicjatywy DL „Dbamy o Swój Dom” z Korzeńska został doceniony w etapie ogólnopolskim. Członkinie Inicjatywy, w której skład wchodzą: Edyta Grzybkowska, Aneta Ratajewska oraz Ewa Kusztelak wzięły udział w gali, która odbyła się w wersji online ze względu na panujące obostrzenia. Film został wyróżniony w kategorii: zaangażowanie społeczne przeciwdziałające negatywnym skutkom COVID-19. Członkowie inicjatywy otrzymali gratulacje od prezes Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” Ingi Ozgi oraz od koordynatora programu „Działaj Lokalnie” w naszym regionie - Jana Bernackiego.

Marzec - Defibrylator AED na budynku urzędu. Z inicjatywy żmigrodzkiego GOPS-u w centrum Żmigrodu, na budynku Urzędu Miejskiego (od strony Dino) został zamontowany defibrylator AED, dzięki któremu w sytuacji zagrożenia życia, możliwa jest szybka i zdecydowana reakcja, a szanse na uratowanie poszkodowanego znacznie rosną.

Marzec - Zainicjowanie proekologicznej modernizacji oświetlenia. Łączna wartość modernizacji oświetlenia na terenie Gminy Żmigród to 4,5 mln, z czego dofinansowanie ze środków unijnych wynosi ok. 3,4 mln zł. Projekt zakłada roczne oszczędności energii elektrycznej o 76,57% i redukcję emisji CO2 o 76,57%. Zgodnie z audytem po realizacji zadania nastąpi spadek opłat za energię elektryczną po modernizacji o około 300 tys. zł rocznie oraz spadek kosztów za konserwację ok. 170 tys. zł rocznie. Projekt realizowany będzie w latach 2021–2022.


kwiecień


19 kwietnia - W Urzędzie Miejskim w Żmigrodzie odbyło się oficjalne podpisanie umowy na budowę przyszkolnej krytej pływalni „Dolnośląski Delfinek” wraz z rozbudową szkoły. Wykonawcą jak dotychczas największego przedsięwzięcia realizowanego przez Gminę Żmigród została firma Moris-Polska Sp. z o. o. z Warszawy. Wartość inwestycji wyniesie 18 899 999,99 zł. Na zadanie Gmina Żmigród pozyskała dotację w wysokości 5 mln zł z Ministerstwa Sportu oraz 1 mln 250 tys. z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Wykonawca w ciągu 6 miesięcy ma za zadanie dostosowanie projektu budowlanego do wytycznych Programu Funkcjonalno - Użytkowego oraz uzyskanie pozwolenia na budowę. Na realizację inwestycji zaplanowano 2 lata od dnia podpisania umowy.

19 kwietnia - Ruda Żmigrodzka z nazwami ulic. 19 kwietnia pojawiła się pierwsza z dziesięciu ulic, które nazwane zostały nazwami ptaków. Taka decyzja została podjęta ze względu na obszar, w którym znajduje się Ruda Żmigrodzka, a jest ostoją ptaków wędrownych. Nad projektem pierwotnie pracował sołtys Andrzej Szambelan, a następnie sołtyska Grażyna Szambelan razem z radą sołecką. Duży wkład wniósł również Dolnośląski Zarząd Parków Krajobrazowych, który wydał zezwolenie na wykorzystanie swoich materiałów potrzebnych do opracowania tablic.

29 kwietnia - Uroczystość odsłonięcia tablicy oraz posadzenia dębu pamięci Pawła Beceli. W Zespole Pałacowo-Parkowym w Żmigrodzie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy oraz posadzenia dębu pamięci Pawła Beceli. Data nie jest przypadkowa, ponieważ 29 kwietnia to data urodzin tego wybitnego żmigrodzianina.

Kwiecień - Nowe ścieżki rowerowe w Gminie Żmigród. Gmina Żmigród otrzymała 7,2 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Środki przyznane zostały na realizację zadania „Budowa drogi Bychowo - Żmigród”, w ramach zadania ”Budowa ścieżek rowerowych w południowo - zachodniej części Gminy Żmigród”. Okres realizacji - czerwiec 2021 - paĽdziernik 2022, wartość całkowita - 12 006 114,00 zł, dofinansowanie - 7 203 668,40 zł, wkład własny - 4 802 445,60 zł. W ramach inwestycji planowana jest budowa drogi o długości 3,2 km, łączącej Żmigród z miejscowością Bychowo wraz ze ścieżką rowerową.


maj


3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja. W związku z panującymi obostrzeniami epidemicznymi w tym roku uczczone mniej formalnie. Wszyscy chętni złożyli kwiaty pod Pomnikiem Pamięci w Żmigrodzie. Wieniec złożyli również przedstawiciele samorządu Gminy Żmigród.

23 maja - Maraton Na Raty powrócił. W niedzielę 23 maja w Zespole Pałacowo-Parkowym w Żmigrodzie ponownie spotkali się miłośnicy biegu i marszu, aby zainaugurować nowy sezon Maratonu na Raty. Podczas zawodów można było wesprzeć rehabilitację Jakuba Żupińskiego, a na koniec spotkania miała miejsce dekoracja najlepszych zawodników z zeszłorocznej edycji tych zmagań. na bieg po trasie o długości 4,2 kilometra. Jako pierwszy na mecie pojawił się żmigrodzianin Zbigniew Ziober, drugi Leszek Kononowicz, a trzeci Przemysław Burchacki. Wśród kobiet najszybsza była Aneta Kosarzycka, druga Anna Kaczmarek, a trzecia Aleksandra Bator.

Maj - Powstaje trasa rowerowa Żmigródek - Chodlewo. Trwają prace na długości 400 m przy remoncie drogi gruntowej w m. Żmigródek, która będzie stanowiła część połączenia rowerowego pomiędzy Żmigródkiem a Chodlewem. Brakujący odcinek będzie częścią przyszłej atrakcyjnej trasy rowerowej ze Żmigródka do Chodlewa, która rozpoczyna się od przejazdu kolejowego w m. Żmigródek i biegnie drogą gminną, a następnie drogą leśną wzdłuż rzeki Barycz, z której można skręcić zwiedzić jaz Bychowo. Na remont drogi Gmina Żmigród otrzymała w ramach Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” grant w wysokości 50 000,00 zł. Całość inwestycji wynosi 90.000 zł.


czerwiec


3 czerwca - Obchody Gminnego Dnia Dziecka. Odbył się on na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Żmigrodzie. Żmigrodzki Zespół Placówek Kultury przygotował wiele ciekawych atrakcji dla dzieci w każdym wieku. Atrakcje to: lody wydawane przez burmistrza, popcorn, bajkowe postacie rozdające cukierki. Maskotka żmigrodzkiego smoka Tu oczywiście nie mogło się obyć bez maskotki smoka, dmuchane zamki. Nie zabrakło akcentu rowerowego, gdyż dzieci mogły podszkolić swoje umiejętności na torze rowerowym i zdobyć certyfikat bezpiecznego rowerzysty.

5 czerwca - Odbył się 50. Jubileuszowy Rajd Rowerowy ”Doliną Baryczy”. Z tej okazji 80 uczestników pokonało trasę 50-kilometrową oraz skonsumowało okolicznościowy tort, który przekazał wszystkim uczestnikom Burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski - przybyły na kolarzówce. Gmina Żmigród i Zespół Placówek Kultury w Żmigrodzie już od 26 lat wspólnie organizują Rajd Rowerowy „Doliną Baryczy”. Początki rajdu wspomniał jego pomysłodawca Stanisław Chorążyczewski. Ta rodzinna rekreacyjna wyprawa na jednośladach ma swoją bogatą tradycję, ale również niepowtarzalny klimat.

13 czerwca - Zawodowcy i amatorzy na trasie wyścigu kolarskiego Grand Prix Doliny Baryczy. Rozegrano XXXI edycję memoriału trenera Wernera Józefa Grundmanna i działacza kolarskiego Jerzego Wizowskiego. MężczyĽni i orlicy (zawodnicy do 23 roku życia) ścigali na dystansie 144 km, zawodniczki miały do pokonania 72 km, a juniorzy 108 km. Trasa to 36-kilometrowa pętla, która rozpoczyna się i kończy w Żmigrodzie, a przebiega przez Powidzko, Przedkowice, Dobrosławice, Pietrowice Małe, Krościnę Małą, Kaszyce Wielkie, Przedkowice i Osiek. Co ciekawe na starcie mogły stanąć także dzieci ze swoimi rowerami. Po raz drugi z rzędu memoriał wygrał Bartosz Rudyk, zawodnik TC Chrobry SCOTT Głogów.

10 czerwca - IX Dolnośląski Mityng Jazdy Konnej Olimpiad Specjalnych w Dębnie. Zespół Szkół Specjalnych w Żmigrodzie wraz z Oddziałem Regionalnym Olimpiad Specjalnych Polska-Dolnośląskie byli organizatorami IX Dolnośląskiego Mityngu Jazdy Konnej Olimpiad Specjalnych Mityng odbył się w Stadninie Koni w Dębnie (właściciel Adam Lachera). W mityngu wzięli udział: zawodniczka klubu Handicap Wrocław - Agata Szostak oraz niezawodni reprezentantów szkoły, zawodnicy klubu Sokół Żmigród: Hubert Radziwon, Jakub Karczyński, Konrada Przybylski, Kacper Owsiany. Zawodnicy startowali w konkurencjach: jazda w stylu angielskim i ujeżdżenie. Ceremonia dekoracji była uwieńczeniem zaangażowania i ogromnej pracy zarówno zawodników, jak i trenerów: Joanny Popadeńczuk, Krzysztofa Popadeńczuka, Tadeusza Przyślaka.

10 czerwca - Podsumowania projektu Szkoły Podstawowej im.B.Chrobrego w Żmigrodzie pt. ”Bezpieczny żmigrodzianin - wie, potrafi, działa!” Placówka wzięła udział w projekcie edukacyjnym dla szkół i przedszkoli, organizowanym przez marszałka województwa dolnośląskiego. Tegoroczna edycja programu „Bezpieczny Dolnoślązak” położyła szczególny nacisk na edukację w sferze ochrony danych osobowych w nauczaniu zdalnym oraz pracy zdalnej. W ramach projektu realizowane były bardzo szeroko zakrojone przedsięwzięcia dotyczące cyberprzemocy, hejtu, odpowiedzialnego korzystania z nowoczesnych technologii, rozpoznawaniu zagrożeń w sieci, promowaniu pozytywnego wykorzystywania Internet, ochronie danych osobowych, cyberprzemocy oraz bezpieczeństwa w Internecie. W ramach realizacji projektu w szkole podjęto szereg działań, których koordynatorem była pani Barbara Robińska.

12 czerwca - Zawody spławikowe o Puchar Burmistrza Gminy Żmigród na Stawach Zamkowych w Żmigrodzie. W zawodach uczestniczyło 6 drużyn trzyosobowych z następujących kół PZW i stowarzyszeń. O zwycięstwie indywidualnym decydowała waga ryb złowionych przez zawodnika, a w drużynie łączna waga ryb złowionych przez wszystkich członków drużyny. Zwycięzcami zostali: Krzysztof Przybylski - Stowarzyszenie „Stawy Zamkowe” w Żmigrodzie (8,25kg), Antoni Rupnicki - Koło PZW nr 87 ENERGOMONTAŻ Żmigród (7,05kg), Dariusz Bożek - Koło PZW nr 124 DOLPASZ Skokowa (5.12kg).

17 czerwca - Nowy sołtys Kaszyc Milickich. Tego dnia odbyły się wybory sołeckie, gdyż wioska, po śmierci Grzegorza Lewandowskiego, funkcjonowała przez pewien czas bez włodarza. Mieszkańcy na nowego sołtysa wybrali Tomasza Lewandowskiego.

20 czerwca - Odbył się VIII Żmigrodzki Festiwal Kwiatów. Organizatorem była Gmina Żmigród i Towarzystwo Miłośników Ziemi Żmigrodzkiej. Na początku Robert Lewandowski, Małgorzata Matusiak i Katarzyna Lech wypuścili symboliczne białe gołębie. A potem: kupowano rośliny, produkty regionalne, wyroby piekarnicze, sery, dżemy, wyroby z lawendy, plecione kosze, szklane naczynia, tradycyjne dekoracje z suszu, wianki, pamiątki, zabawki. Odbył się konkurs na najpiękniejszy wianek oraz Kolorowe Rowerlove, podczas którego ozdobiono rowery dowolnymi technikami.


lipiec


1 lipca - PKP Energetyka uruchomiła największy trakcyjny magazyn energii w Europie, który zasili polską kolej. To pierwszy z ok. 300 planowanych „power banków” dla kolei. Zasobnik energii, który powstał w Garbcach, w gminie Żmigród , może jednorazowo zasilić przejazd pociągu poruszającego się z prędkością 160 km na godzinę. Umożliwiają to cztery kontenery bateryjne zawierające łącznie 4240 nowoczesnych ogniw litowo-jonowych. Magazyn wzmocni bezpieczeństwo i jakość dostaw energii dla kolei, zbilansuje moc pobieraną z Krajowego Systemu Energetycznego oraz pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie odnawialnych Ľródeł energii w ramach Programu Zielona Kolej. Wartość projektu to prawie 20 mln zł. Magazyn powstał we współpracy z Uniwersytetem Zielonogórskim.

3 lipca - Sportowe zmagania oraz zlot Auto-Moto - PRL w Radziądzu. Miłośnicy PRL-owskiej motoryzacji oraz fani lokalnej piłki nożnej spotkali się na boisku sportowym w Radziądzu. Tam królowały piłka nożna oraz pojazdy z czasów PRL-u. Były motocykle - wsk.shl, komarki oraz fiaty, syrenki i inne samochody, które kilkadziesiąt lat temu królowały na polskich drogach. Nie zabrakło także pięknie zadbanych traktorów. Piłkarze walczyli o tytuł Talentu Powiatu Trzebnickiego. Najlepsi okazali się gospodarze - Pirania Radziądz i to do nich powędrowały zwycięskie puchary. Turniejowym Talentem Powiatu Trzebnickiego wybrano Szymona Kokorę z Borzęcina. Wisienką na torcie był mecz towarzyski - Polska-Ukraina, który zakończył się wynikiem 3:3.

10 lipca - Piknik Rowerowy z okazji otwarcia ścieżki rowerowej Książęca Wieś-Gruszeczka, czyli Powiat Trzebnicki z Powiatem Milickim. Piękna, przebiegająca przez las trasa Gruszeczka-Książęca Wieś ma długość ponad 6 km, a jej całkowity koszt to ok. 2,7 mln zł, z czego Powiat Trzebnicki uzyskał dotację w wysokości 2,3 mln zł z funduszy unijnych.

11 lipca - Zmarł Dariusz Skiba - mieszkaniec Żmigrodu, wieloletni dyrektor Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie, wiceburmistrz Gminy Żmigród. Był animatorem kultury, muzykiem w licznych zespołach, wybitnym samorządowcem, jednym z liderów współpracy z Bargtehaide, partnerskim miastem z Niemiec. Znana postać w żmigrodzkim świecie edukacyjno-sportowo-kulturalnym. W 1990 roku rozpoczął pracę w żmigrodzkiej Szkole Podstawowej jako nauczyciel techniki i muzyki. Od 1996 roku rozpoczął pracę jako instruktor ds. muzyki w Żmigrodzkim Ośrodku Kultury. W latach 90-tych XX wieku grał na gitarze basowej w leszczyńskim zespole „Hash”, a następnie był wokalistą w żmigrodzkim zespole „Adrenalina”. Swoją twórczość muzyczną realizował również w zespołach „Drum” i „Wabank”. Rozwijał się zawodowo i został dyrektorem Zespołu Placówek-Kultury w Żmigrodzie, gdzie dbał o kwestie kulturalne, edukacyjne, muzyczne, jak również te sportowe. W roku 2009 został Zastępcą Burmistrza Gminy Żmigród. W 2010 roku ponownie objął stanowisko dyrektora Zespołu Placówek Kultury i dołączył do Zarządu Miejskiego Klubu Sportowego „Piast” Żmigród. Funkcję dyrektora ZPK Dariusz Skiba pełnił do listopada 2018 roku. Zmarł 11 lipca 2021 roku w Norwegii.

17 lipca - Jubileusz 10-lecia Złotej Jesieni. Stowarzyszenie ”Złota Jesień” Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Żmigrodzie świętowało 10-lecie swojej działalności. To już dekada odkąd zrzeszenie działa na terenie naszej gminy i integruje oraz aktywizuje żmigrodzką społeczność. Adam Nowak, wieloletni prezes Złotej Jesieni. Przypomniał: Zaczynaliśmy od 27 osób, dziś jest nas zdecydowanie więcej.

24 lipca - Piknik kosmiczno - astronomicznym w Dolinie Baryczy. Wydarzenie odbyło się w Rudzie Żmigrodzkiej. Organizatorami wydarzenia byli Stowarzyszenie WroSpace i Zespół Placówek Kultury w Żmigrodzie.

24–25 lipca - Krajowa Wystawa Owczarków Niemieckich w Żmigrodzie. Tegoroczna Wystawa Owczarków Niemieckich b a siódmą z kolei, natomiast drugą na terenie Zespołu Pałacowo Parkowego w Żmigrodzie. Wydarzenie to zaaranżował Klub Owczarka Niemieckiego Związku Kynologicznego w Polsce pod Patronatem Honorowym - Burmistrza Gminy Żmigród Roberta Lewandowskiego. Osobami odpowiedzialnymi za całość wystawy byli Marek Ważydrąg i Rafał Zagórski - radny Gminy Żmigród, właściciel Hodowli Owczarków Niemieckich Długowłosych „Z Grodu Smoka”.

31 lipca - II Święto Bobu w Powidzku. Bohater wydarzenia - bób - to roślina uprawiana w tej okolicy od ponad trzydziestu lat. Obchody Bobowianek zainaugurowała dziękczynna msza św., która odbyła się w kościele parafialnym pw. Jana Chrzciciela w Powidzku. Dalsze świętowanie odbywało się pod gołym niebem. Organizatorzy i inicjatorzy Bobowianek to Justyna Gawot-Turowska i Andrzej Kubik.


sierpień


8 sierpnia - Stowarzyszenie ”Złota Jesień” zorganizowało piknik integracyjny w Zespole Pałacowo-Parkowym. W ramach pikniku odbył się Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych.

21 sierpnia - Ogórkorwanie w Dolinie Baryczy. Odbyło się jak zawsze za sprawą Państwa Sznajderów z Karnic. Już po raz piąty odbył się tu wielki targ rolny u rodziny Sznajderów. Na zgromadzonych gości - a było ich tysiące - czekało mnóstwo atrakcji. Ogromnym powodzeniem cieszyła się wyprawa w pole, aby własnoręcznie nazbierać ogórków, które można było potem zabrać do domu. Co pół godziny odbywał się też lot samolotem ogórkowym, a bilet na taki lot był równocześnie „cegiełką” na dalszą rehabilitację Kuby Żupińskiego. Tradycyjnie odbywały się warsztaty kiszenia, które cieszyły się niemałym zainteresowaniem. Na licznych stoiskach z regionalnymi wyrobami gościły sery, przetwory z owoców warzyw, miody, chleby i kwasy chlebowe, wino, cydr, a także woda Matron ze żmigrodzkiej rozlewni. Odbywał się też jarmark rękodzieła, na którym można było nabyć niebanalne i jedyne w swoim rodzaju pamiątki z Ogórkorwania.

23 sierpnia - Oldboye rozpoczęli kolejny sezon. Piłkarska tradycja „Starszych Panów” w Żmigrodzie jest kontynuowana. ZPK Oldboy Żmigród zainaugurował nowy sezon. Drużyna piłkarska Oldboy Żmigród ma swoją bogatą historię, która liczy już 25 lat. Różne były scenariusze tej futbolowej przygody, ale najważniejsze, że aktualnie ta tradycja jest kontynuowana. Od kilku lat żmigrodzianie występują pod nazwą ZPK Oldboy, a wszystko dlatego, że mogą liczyć na wsparcie organizacyjne Zespołu Placówek Kultury.

28 sierpnia - Dożynki Gminy Żmigród. Nie zabrakło tradycyjnego obrzędu dożynkowego w wykonaniu kapeli Dyszel, korowodu, jarmarku produktów lokalnych, zabawy tanecznej do białego rana z Grupą Muzyczną Wabank. Tego wieczoru wystąpiły gwiazdy muzyki disco polo: Milano i Jorrgus.


wrzesień


2 września - Inauguracja cyklu imprez Dni Karpia 2021. W gospodarstwie państwa Raftowiczów w Rudzie Żmigrodzkiej, obchodzacych trzydziestolecie swojej działalności, miała miejsce inauguracja Dni Karpia, które są cyklem jesiennych wydarzeń w Dolinie Baryczy, trwającymi od września do listopada. Zaplanowano ponad 85 wydarzeń plenerowych, aktywnych, wędkarskich, edukacyjnych i kulinarnych, z których ponad 80% jest szczególnie przyjaznych rodzinom, a aż 17 zupełnie nowych.

4 września - Świetlica wiejska w Kliszkowicach oficjalnie otwarta. Lokalna społeczność zyskała piękne miejsce spotkań. Planując inwestycję zadbano także o otoczenie świetlicy, wykonano parking, plac zabaw i boiska oraz o ekologię - na dachu zamontowana została instalacja fotowoltaiczna. Wykonawcą zadania jest firma PROK-BUD Zakład Ogólnobudowlany Łukasz Prokocki, a jego koszt to ponad 1 mln zł, sfinansowany w całości ze środków własnych Gminy.

5 września - 51. Rajd Rowerowy Doliną Baryczy. Uczestnicy przejechali jak zawsze 50 km w dobrym humorze, nawiązując nowe znajomości.

9 września - „Sąsiedzi rozmawiają ze sobą” - spotkanie online. ŻMIGRODOVEROVERLOVE było tematem prezentacji online Burmistrza Gminy Żmigród Roberta Lewandowskiego. Prezentacji będzie można wysłuchać zarówno w języku polskim, jak i w niemieckim.

8 września - Żmigród - Bargteheide - 20 lat współpracy. Dokładnie 8 września minęło 20 lat odkąd Gmina Żmigród i Miasto Bargteheide w Niemczech podpisały umowę o partnerstwie i współpracy. Podpisy pod dokumentami złożyli ówcześni włodarze: Burmistrz Gminy Żmigród Zdzisław Średniawski oraz Burmistrz Miasta Bargteheide Werner Mitsch oraz Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Żmigród Ryszard Wojtkowiak, Przewodnicząca Rady Miasta Bargteheide Jutta Werner. Partnerstwo przyniosło wiele pozytywnych emocji i służy budowie otwartych i przyjaznych społeczeństw.

19 września - Ku pamięci Pawła Beceli. W kościele pw. Trójcy Świętej w Żmigrodzie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku pamięci Pawła Beceli - historyka, kronikarza, pisarza oraz działacza na rzecz lokalnej społeczności.

21 września - Jerusalema na żmigrodzkim rynku z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju. Z inicjatywy mieszkanki Żmigrodu, Renaty Maliszewskiej 21 września na żmigrodzkim rynku zgromadziło się kilkanaście osób, które z okazji Międzynarodowego Dnia Wolności zatańczyło taniec Jerusalema. Taniec przekracza bariery językowe, kulturowe oraz zbliża ludzi do siebie, swoje emocje, uczucia. Daje ludziom poczucie bycia częścią wspólnoty w trakcie izolacji spowodowanej pandemią Covid-19. 21 września przypada Międzynarodowy Dzień Pokoju.

25 września - Kolarze ponownie spotkali się w Żmigrodzie. Odbył się XIX Indywidualny Wyścig Kolarski Road Maraton na Czas o Puchar Burmistrza Gminy Żmigród, a dzień póĽniej na tej samej trasie XV Drużynowy Wyścig Kolarski Road Maraton na Czas o Puchar Burmistrza Gminy Żmigród. Zawodnicy mieli do pokonania 18,5-kilometrową trasę, docierając po kolei do następujących miejscowości: Osiek, Jamnik i Rudę Żmigrodzką.


październik


3 pażdziernika - Żmigrodzki Festiwal Karpia i Lasu w Rudzie Żmigrodzkiej. Po raz kolejny przyciągnął nie tylko miłośników ryby, ale również dobrej zabawy. Podczas wydarzenia gotował Jakub Wolski, uczestnik 6. edycji Hell’s Kitchen, który podczas wydarzenia zaprezentował na żywo swoje umiejętności kulinarne. Dużo emocji wzbudziło stoisko sokolnika - Radosława Miłkowskiego oraz lot pokazowy raroga stepowego Można było także samodzielnie wybić żmigrodzką monetę.

10 pżdziernika - XI Żmigrodzka Konferencja Onkologiczna ”Rak to nie wyrok”. Tegoroczna konferencja skupiona była wokół hasła „dobrostan”. Wysłuchano onkologów oraz psychoonkologów. Jedna z prelegentek, Anna Jelenik poruszyła kwestię: „Dlaczego warto pokochać siebie?”

17 pażdziernika - I Konferencja Edukacyjna ”Zrozumieć dziecko. Sygnały ostrzegawcze w rozwoju dziecka”. Podczas konferencji słuchacze mogli wysłuchać prelekcji wybitnych specjalistów z zakresu rozwoju psychofizycznego małego dziecka. Organizatorami byli: Gminny Żłobek w Żmigrodzie, Gmina Żmigród, Starostwo Powiatowe w Trzebnicy, Zespół Szkół Specjalnych i Placówka Wsparcia Dziennego w Żmigrodzie. Patronatu honorowego dla Konferencji udzieliło Stowarzyszenie Publicznych i Niepublicznych Żłobków i Klubów Dziecięcych.

25 października - OSP w Korzeńsku z nowym sprzętem strażackim. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Korzeńsku otrzymała nowy sprzęt zakupiony przez Gminę Żmigród. Wysokość wsparcia to 248 091,00 zł. Wydano go na lekki samochód ratowniczo - gaśniczy: 204 180,00 zł, przyczepkę: 7 872,00 zł, pojazd typu quad: 36 039,00 zł. Naczelnik OSP Korzeńsko Damian Załanowski podziękował i podkreślił, że jednostka OSP Korzeńsko zawsze gotowa jest służyć wszystkim potrzebującym pomocy.


listopad


11 listopada - Święto Niepodległości. Świętowano oficjalnie i śpiewaniem. Na budynku urzędu wieczorem pojawił się hologram - biały orzeł na czerwonym tle.

22 listopada - Pożegnanie Zdzisława Maliszewskiego. Odszedł wieloletni prezes Związku Sybiraków w Żmigrodzie, Zesłańca Sybiru, aktywnego członka Związku Sybiraków, długoletniego Prezesa Koła w Żmigrodzie. Zdzisław Maliszewski, jako pięcioletnie dziecko, został wraz z rodziną wywieziony na Sybir przez bolszewickich zbrodniarzy w Pierwszej Masowej Zsyłce, która miała miejsce 10.02.1940 roku. Wrócił do Polski w 1946 roku. Dlatego z takim zaangażowaniem w 1988 roku, kiedy reaktywowano Związek Sybiraków, włączył się w tworzenie Wrocławskiego Oddziału Związku, a przede wszystkim Koła w Żmigrodzie. Przez wiele lat aktywnie uczestniczył w działalności sybirackiej jako Prezes Koła w Żmigrodzie i członek Zarządu Oddziału. Wielokrotnie wyróżniany odznaczeniami związkowymi. między innymi Krzyżem Zesłańca Sybiru i Złotą Odznaką Zasłużony dla Związku Sybiraków.

26 listopada - ”Fake News. Archiwum” w Żmigrodzie. Instalacja „Fake News. Archiwum”, będąca częścią międzynarodowej inicjatywy Artifake zawitała do Żmigrodu. W Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej im. A. Kamińskiego stanęła ruchoma rzeĽba, która jest drukarką przemysłową drukującą fałszywe treści z internetu. Ten artystyczno-naukowy projekt stworzony przez Alicję Patanowską i Marcina Sawińskiego zwraca uwagę na skalę dezinformacji w dzisiejszym świecie. Początkowo ekspozycja stała w budynku Concordia Design na Wyspie Słodowej we Wrocławiu.

Listopad - Inwestycje przy ulicy Willowej. Zakończyła się modernizacja chodnika i budowa parkingu przy ulicy Willowej. Wykonawcą zadania była spółka MZGK Żmigród. Jest to kolejna inwestycja, która wpływa na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. W ramach zadania zmodernizowano chodnik na odcinku 192 m. Wartość inwestycji opiewa na kwotę 104 249,98 zł.

Listopad - Zmiany na Lipowej 6. Stary dom kultury to wszystkim znany budynek. Niektórzy pamiętają jego dawne czasy świetności, a młodszym rocznikom jest dobrze znany dzięki wyjątkowej lokalizacji. Gdy w1986 roku siedziba Domu Kultury została przeniesiona do obiektu przy ulicy Wrocławskiej 12, budynek opustoszał. Po 27 latach działalności jako centrum życia naszego miasta jego drzwi się zamknęły. Od tamtego czasu przechodził w ręce kolejnych właścicieli, niszczejąc i czekając na swoje drugie życie. Najnowszym właścicielem została firma ZOMER Sp. z o.o., która już zapoczątkowała prace oraz zapowiedziała zmiany, jakie zostaną wprowadzone-mają tu być pomieszczenia mieszkalno - usługowe.


grudzień


2 grudnia - W zdrowym ciele zdrowy duch! W świetlicy wiejskiej w Karnicach odbyło się spotkanie z Kadrą Narodową Kobiet w Kajakarstwie. W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski, a gospodarzem wydarzenia było gospodarstwo rolne M. Sznajder Kiszone Warzywa i Owoce z Doliny Baryczy.

12 grudnia - Jarmark Bożonarodzeniowy za nami. Niezwykły, wyjątkowy, magiczny i kolorowy. Taki był tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy. Udział w nim wzięli fantastyczni mieszkańcy, najlepsi wystawcy i znakomici artyści. 12 grudnia serce Żmigrodu tętniło życiem.

8 grudnia - „Biały dywan” rozścielony w Żmigrodzie-sezon zimowy 2021/2022 rozpoczęło lodowisko w Żmigrodzie. Do dyspozycji użytkowników jest tafla lodowa o powierzchni 800 metrów kwadratowych. W obiekcie można też wypożyczyć czy naostrzyć własne łyżwy.

21 grudnia - Zasłużeni dla Gminy Żmigród 2021. Na mocy uchwały Rady Miejskiej w Żmigrodzie 21 grudnia 2021 w poczet honorowego grona Zasłużonych dla Gminy Żmigród zostali przyjęci: Józef Łysikowski, Dorota Rudnicka, Ignacy Wojtaszek oraz śp. Dariusz Skiba. Inicjatywa przyznania tytułu „Zasłużony dla Gminy Żmigród” zrodziła się w 2018 roku. Tytuł ”Zasłużony dla Gminy Żmigród” nadawany jest osobom fizycznym, które swoją działalnością przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego lub społecznego rozwoju oraz promocji Gminy Żmigród poprzez swój dorobek, lub osiągnięcia zasługujące na szczególne uznanie.

24 grudnia - III Wigilia Wszystkich Żmigrodzian. Spotkanie, które odbyło się w piątek 24 grudnia było przepełnione świątecznym klimatem, a mieszkańcy, którzy przybyli na żmigrodzki rynek, spędzili czas składając sobie życzenia.

[PANEL PRAWY]
 
w numerach archiwalnych

na stronie www
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.