kalendarium - 2023

 

2023

styczeń
luty
marzec
kwiecień
maj
czerwiec
lipiec
sierpień
wrzesień
październik
listopad
grudzień



styczeń


Styczeń12 stycznia - Podsumowanie Żmigrodzkiego Festiwalu Pozytywnych Relacji, zorganizowanego i zrealizowanego przez żmigrodzki GOPS. Ten cykl wydarzeń miał za zadanie wzmocnić więzi rodzinne, międzypokoleniowe i koleżeńskie. Dzieci, młodzież, dorośli, jak i seniorzy brali czynny udział w rozwoju komunikacji społecznej.

15 stycznia - Koncert Kolęd w Kościele Trójcy Świętej pod patronem Burmistrza Roberta Lewandowskiego. Podczas koncertu uczczono 20. rocznicę utworzenia żmigrodzkiego chóru Magnificat. Chór powstał z inicjatywy ówczesnego proboszcza Jacka Gasińskiego, dyryguje nim Agnieszka Kret. Wystąpiły także zaprzyjaźnione chóry z Rawicza, Grodkowa i Brzegu Dolnego.

29 styczna - 31. Finał WOŚP pod hasłem: Chcemy wygrać z sepsą! Żmigrodzianie dołożyli swoją cegiełkę i lokalny sztab zaksięgował kwotę 53 600 złotych.


luty


Luty18 lutego - Żmigrodzka Gala Sportu. Kapituła nagrodziła 9 laureatów w pięciu kategoriach sportowych. Oto sportowe wyróżnienia Gminy Żmigród 2023.:

DRUŻYNOWE OSIĄGNIĘCIE GMINY ŻMIGRÓD: Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Żmigrodzie - piłka nożna, drużyna prowadzona przez nauczyciela Grzegorza Pierzchlewicza zdobyła tytuł mistrzowski w Dolnośląskich Igrzyskach Szkolnych w piłce nożnej w klasach VII-VIII.ULKS ŻOK Żmigród - tenis stołowy, po 5 latach żmigrodzianie wywalczyli ponownie awans do IV Ligi Wrocławskiej w sezonie 2021/2022.

INDYWIDUALNE OSIAGNIĘCIE GMINY ŻMIGRÓD: Julia Głozowska - zawodniczka taekwondo. Zbigniew Ziober - trener personalny, właściciel Studia Treningowego ZZ, ambasador marki Spartan oraz reprezentant Elity kadry Spartan Poland.SPORTOWA NADZIEJA GMINSPORTOWA NADZIEJA GMINY ŻMIGRÓD: Jakub Widerski - utalentowany 16-letni wychowanek MKS Piast Żmigród, aktualnie wypożyczony zespołowi Olympic Wrocław.SPORT W ŚRODOWISKU WIEJKIM GMINY ŻMIGRÓD: Zbigniew Dyk - współzałożyciel klubu piłkarskiego LZS Pirania Radziądz, które miało miejsce w 1975 roku. Krzysztof Pudłowsk - założył w roku1990 roku klub piłkarski LZS Powidzko, który istniał do 2016 roku. Jan Czyżowicz - od 2002 roku prezes ULKS ŻOK Żmigród, organizator wielu turniejów tenisa stołowego. Krzysztof Kłopotowski - sędzia piłkarki, swoją przygodę z sędziowaniem zaczął w 2005 roku, kiedy ukończył kurs sędziowski. Przez 16 sezonów poprowadził ponad 1000 spotkań piłkarskich na Dolnym Śląsku, od rozgrywek na szczeblu Klasy B do Ligi Okręgowej.28 lutego - Bogdan Syk otrzymuje tytuł Zasłużony dla Gminy Żmigród. Nagroda dla muzyka, nauczyciela, działacza kultury, promotora ludowości, terapeuty uzależnień, żmigrodzianina działającego na rzecz lokalnego społeczeństwa od 1973 roku.


marzec


Marzec9 marca - Obchody Dnia Sołtysa. Burmistrz Robert Lewandowski podziękował sołtyskom i sołtysom za pracę, która jest zarówno powołaniem jak i wyzwaniem. Większość pełniących tę funkcję w Gminie Żmigród to kobiety. Jest ich aż 17.

11 marca - Uczniowie szkoły w Powidzku na EuroWeekSzkoła Liderów. Od 7 do 11 marca uczniowie klas 6–8 przebywali w Długopolu Dolnym, aby zwiększyć umiejętności językowe uczestników. Uczniowie mieli możliwość współpracy w języku angielskim z wolontariuszami pochodzącymi z różnych krajów, np. Turcji, Gruzji, Nigerii czy Ghany.

22 marca - „Dzień Otwarty” w Komisariacie Policji w Żmigrodzie. W komisariacie czekali funkcjonariusze oraz pracownik Zespołu ds. Kadr i Szkolenia. Zaprezentowali sprzęt policyjny oraz pojazdy służbowe.

22 marca - Przedszkolaki aktywne w Światowym Dniu Wody. Przedszkolaki aktywnie obchodziły to święto, aby poczuć współodpowiedzialność za zasoby wody na Ziemi. Grupy Jeżyki i Zajączki, wybrały się na żmigrodzki rynek, aby wspólnie świętować i propagować ten dzień w mieście.

22 marca - Oficjalne otarcie nowej drogi Żmigród - Bychowo. Gmina Żmigród otrzymała 7,2 mln zł dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a ze środków własnych przeznaczyła 4 802 445,60 zł. Droga ma długość 3,2 km, przy niej biegnie ścieżka rowerowa. Inwestycja to także: budowa zjazdów pobocza, dwóch zatok autobusowych, dwóch wyniesionych przejść dla pieszych, kanalizacji deszczowej oraz przebudowa mostu.

30 marca - Waldemar Sobota w Żmigrodzie. Były reprezentant Polski, zdobywca pucharu Belgii z FC Brügge i Mistrz Polski ze Śląskiem Wrocław spotkał się z naszymi młodszymi kibicami, którzy przyszli ubrani w zielono-biało - czerwone barwy klubu piłkarskiego ze stolicy Dolnego Śląska.


kwiecień


Kwiecień2 kwietnia - Żmigrodzki Jarmark Wielkanocny. Żmigrodzki rynek utonął wśród pisanek, palm i ozdób wielkanocnych. Dzień obfitował w wiele atrakcji, robiono zakupy produktów lokalnych i rękodzielniczych.

16 kwietnia - 2. Markus Półmaraton Doliny Baryczy w Żmigrodzie. Wzięło w nim udział 245 miłośników biegania. Zwycięzcą tegorocznych zmagań został reprezentant Ukrainy Vitalii Kuznetsov. Jako czwarty na mecie zameldował się Zbigniew Ziober, który zyskał tym samym tytuł najlepszego żmigrodzianina. To była druga edycja biegowych zmagań na dystansie 21,0975 km w Żmigrodzie, ale pierwsza z udziałem sponsora tytularnego, którym została firma Markus Sajewicz.

21 kwietnia - Pierwsza impreza młodzieżowa zorganizowana przez Młodzieżową Radę Miejską w Żmigrodzie. Impreza taneczna przeznaczona była dla młodzieży w wieku szkolnym. Świetny DJ, dobra muzyka i moc młodej energii stworzyła wybuchową mieszankę w postaci Young Dragons Light Party!

30 kwietnia - 54. Rajd Rowerowy Doliną Baryczy. Tym razem miłośnicy zaliczyli ponad 50-kilometrową trasę. Na cyklicznej wyprawie na jednośladzie pojawiło się 90. uczestników, którzy pokonali trasę biegnącą także przez niedawno wybudowany łącznik pomiędzy Żmigrodem, a Bychowem.

30 Kwiecień - Żmigród na liście europejskich miast uczestniczących w Misji programu Horyzont Europa. Program zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2030 roku. Komisja Europejska wybrała 284 miasta europejskie oraz 25 dodatkowych miast z krajów stowarzyszonych z UE, które otrzymają kompleksowe wsparcie w ramach stworzonego do tego celu programu NetZeroCities prowadzonego przez EIT Climate-KIC i będą przez najbliższe lata pracować nad ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych i szybkim osiągnięciem neutralności klimatycznej.


maj


Maj9 maja - ZPK Żmigród z Miejscami Przyjaznymi Rowerzystom. W Restauracji Hubertówka w Nowym Zamku (gm. Milicz) odbyło się spotkanie szkoleniowe zorganizowane przez Dolnośląską Krainę Rowerową. Podczas spotkania rozdana również Certyfikaty Miejsc Przyjaznym Rowerzystom. Certyfikat otrzymał ZPK w Żmigrodzie.

13 maja - Smoczy Piknik i 10-lecie zespołu In Fanky Time. Impreza odbyła się w Zespole Pałacowo - Parkowym w Żmigrodzie. Firma Tarczyński ufundowała 770 kiełbasek z okazji jubileuszu miasta, a koncert jubileuszowy dał zespół Izabeli Możdżeń.

15 maja - Uroczyste obchody 770. rocznicy nadania praw miejskich Żmigrodowi. Tego dnia w ZPK w Żmigrodzie odbyła się wyjątkowa, uroczysta sesja Rady Miejskiej. Otworzył ją przewodniczący Jan Czyżowicz. Wśród gości był wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski, który zauważył: „Właśnie mała ojczyzna decyduje o losach wielkiej ojczyzny, dlatego tak ważne jest, by praca samorządów była taka, aby mieszkańcom chleba nigdy nie brakowało. Chodzi też o to, byśmy żyli tak, aby przyszłe pokolenia nie przeklinały naszych złych decyzji, budowli czy planów”. Został też wyświetlony wyjątkowy film autorstwa Marcina Walczaka wraz z komentarzem Bogdana Fiedziuka - który przyjechał do Żmigrodu jako 6-latek. Druga część uroczystości odbyła się przed pomnikiem, gdzie Borys Motkowicz odegrał na trąbce hejnał naszego miasta, który samodzielnie skomponował. Przecięto wstęgę na monumencie żmigrodzkiego smoka, który stanął w tym miejscu już 20 lat wcześniej.

23 maja - Posiedzenie Rady Partnerów Klastra Energii ”Żmigrodzka Społeczność Energetyczna”. W Urzędzie Miejskim wŻmigrodzie odbyło się posiedzenie Rady Partnerów Klastra Energii „Żmigrodzka Społeczność Energetyczna”, którego koordynatorem jest Gmina Żmigród. Na spotkaniu została przedstawiona strategia oraz model biznesowy energetyki komunalnej w gminie Żmigród z wykorzystaniem OZE, którą omówił Wiesław Kras. Budowa biometanowni to kluczowa inwestycja z punktu widzenia rozpoczęcia i powodzenia procesu transformacji energetycznej Gminy Żmigród.

28 maja - Żmigrodzka piłkarka Mistrzynią Polski. Od maja tego roku Żmigród ma powody do wielkiej dumy, a wszystko za sprawą Anity Turkiewicz. 24-letnia żmigrodzianka wraz z drużyną GKS Katowice tryumfowała w rozgrywkach Ekstraklasy Kobiet, zdobywając tym samym tytuł Mistrzyń Polski!


czerwiec


Czerwiec3 czerwca - Czołowy biegacz Polski wygrał w Żmigrodzie podczas 12. Żmigrodzkiego biegu Smoka. W biegu wzięło udział wzięło blisko 150 zawodników. Na 10-kilometrowej trasie najszybszy okazał się Michał Wójcik z Milicza z czasem 00:31:08, a najlepszym żmigrodzianinem został Zbigniew Ziober. Wśród kobiet wygrała Edyta Koman z czasem 00:48:08. Startowało 144 zawodników i zawodniczek.

3–5 czerwca - Dni Smoka 2023. Tegoroczne Dni Smoka przyciągnęły tłumy miłośników dobrej muzyki i świetnej zabawy. Było energetycznie, wesoło i bardzo rodzinnie. Choć Dni Smoka przeszły już do historii, pozostawiły po sobie wiele wspaniałych wspomnień. Koncertowali: Bryska, Margaret, Kombii.

7 czerwca - 15-lecie nadania Szkole Podstawowej w Barkowie imienia Janusza Korczaka. Uroczystości zbiegły się z zakończeniem termomodernizacji szkoły.

18 czerwca - Grand Prix Doliny Baryczy. Podczas żmigrodzkiego święta kolarstwa rozgrano trzy wyścigi. Najpierw na trasie zaprezentowali się kolarze walczący w cyklu VeloBank Via Dolny Śląsk, następnie wielkie emocje dostarczyły zmagania dzieci w PKO Ubezpieczenia Junior Race, a na deser na 144-kilometrową trasę wyjechała kolarska Elita. W sumie na starcie zameldowało się 550 kolarzy (473 amatorów i 77 Elita). Jeśli dodamy do tego liczne grono dzieci i ich rodziny, to można śmiało stwierdzić, że kolarstwo w „Grodzie Smoka” kwitnie.

22 czerwca - Wręczenie stypendiów dla najzdolniejszych uczniów i sportowców. Uroczysta gala odbyła się w ZPK. Najzdolniejsi odebrali z rąk burmistrza listy gratulacyjne oraz otrzymali wsparcie finansowe na dalszy rozwój swoich umiejętności i pasji. Przyznano 82 stypendia naukowe Burmistrza Gminy Żmigród, 11 stypendiów sportowych oraz 9 nagród specjalnych. Dodatkowo Milena Urbanik, która na co dzień trenuje w Klubie Sportowym BUDOKAN Wrocław, poza nagrodą sportową otrzymała również jednorazowe wsparcie.

25 czerwca - Uroczyste poświęcenie krzyża w Borku. Odbyła się msza św. oraz uroczyste poświęcenie przydrożnego krzyża i kapliczki maryjnej. W uroczystości udział wzięli mieszkańcy wioski Borek oraz okolic wraz z przedstawicielami władz gminy i powiatu. Ceremonię poprowadził ksiądz Grzegorz Szpak. Początki historii bezimiennego krzyża w Borku sięgają XIX w. Inicjatorem i fundatorem renowacji krzyża jest mieszkaniec wsi - Mariusz Turowski, który podczas uroczystości nie krył wzruszenia.


lipiec


Lipiec1 lipca - Turniej piłki nożnej w Niezgodzie. Organizator Dariusz Gierus Prezes Stowarzyszenia Nasza Wieś Niezgoda do udziału w turnieju zaprosił trzy drużyny: Dunkowa z Gminy Milicz, Gatka z Gminy Żmigród oraz gospodarza - Niezgodę.

21 lipca - Warsztaty kulinarne w Nadleśnictwie Żmigród. W Nadleśnictwie Żmigród odbyły się kolejne już warsztaty smaku pod hasłem ,,Karpia i dzika zjem”. Celem warsztatów pod okiem dzikiego mistrza kuchni Jakuba Wolskiego Hell’s Kitchen było pokazanie lokalnym restauratorom, jak w ciekawy sposób można połączyć dziczyznę i ryby.

22 lipca - Wizyta Lecha Wałęsy w Zespole Pałacowo-Parkowym. Prezydenta wyśledził burmistrz, mieszkańcy oraz hodowcy owczarków niemieckich przybyli na kolejną wystawę psów tej rasy.

23 lipca - I Wielopokoleniowy Piknik Sportowo - Integracyjny. Środowiska samorządowe i senioralne spotkały się w Rudzie Żmigrodzkiej pod hasłem „Budujemy mosty międzypokoleniowe”. Organizatorami byli Stowarzyszenie „Złota Jesień” oraz Powiat Trzebnicki.


sierpień


Sierpień25 sierpnia - Dożynki Gminne w Karnicach. Starostowie dożynek - państwo Ludmiła i Michał Sznajderowie przekazali burmistrzowi symbol obfitości - bochen chleba wypieczonego mąki ze zboża zebranego w tym roku. Panu Grzegorzowi Rychlickiemu, który wyróżnia się pracą na rzecz rolnictwa i tym samym przyczynia się do rozwoju naszej gminy, na wniosek burmistrza, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa”. Przyznane wyróżnienie wręczył podczas wydarzenia Burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski wraz z Pawłem Hreniakiem - Posłem na Sejm RP.


wrzesień


Wrzesień3 września - 55. Rajd Rowerowy Doliną Baryczy. Tym razem przejechano blisko 50-kilometrową trasę po przepięknym największym w Polsce Parku Krajobrazowym „Dolina Baryczy”. Uczestnicy wyprawy w specjalny sposób uczcili 770. rocznicę uzyskania praw miejskich przez Żmigród. W rajdzie uczestniczyło 110 osób.

5 września - Uroczystość pod Obeliskiem Pionierów Oświaty. Jak co roku uczciliśmy pamięć pierwszych pracowników oświaty organizujących placówki oświatowe w naszej gminie. Na uroczystość stawił się poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. B. Chrobrego w Żmigrodzie, dyrektor Dorota Jakusztowicz oraz uczniowie klasy siódmej. Oddział ZNP w Żmigrodzie reprezentowała prezeska Elżbieta Kostecka, Urząd Miejski w Żmigrodzie wiceburmistrz Jerzy Siuda oraz kierowniczka referatu oświaty Małgorzata Kosińska.

8 września - Narodowe Czytanie. Podczas 12. odsłony akcji czytano publicznie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. W tym roku czytali głównie seniorzy.

16 września - Inauguracja I Żmigrodzkich Dni Seniora. Pierwszym wydarzeniem był Marsz kapeluszy. Prezes Stowarzyszenia Klubu Seniora Humorek Daniela Węgłowska oraz Zespół Ludowy Humorek rozruszali publiczność. Tuż po nim wspólnie wystąpiły dwa zespoły - Dyszel i Zielona Łączka.

17 września - Żmigrodzkie obchody Światowego Dnia Sybiraka. W niedzielę mieszkańcy Żmigrodu podczas uroczystej mszy świętej modlili się za wszystkich sybiraków, ich rodziny oraz w intencji założycieli Związku Sybiraków. Zarząd Główny Związku Sybiraków przyznał pani Eugenii Piskorz pamiątkowy medal w uznaniu za zasługi w przywracaniu i kultywowaniu pamięci o ludziach mordowanych i represjonowanych przez sowietów.

18 września - Spotkanie pod hasłem RĘKODZIEŁO, organizowane w ramach Żmigrodzkich Dni Seniora.

19 września - Dofinansowanie na budowę stanicy rowerowej. Gmina Żmigród pozyskała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych w kwocie 2 600 000,00 zł. Projekt polega na adaptacji, przebudowie i rozbudowie istniejącego opuszczonego budynku na stanice rowerową. Obiekt powstanie przy zabytkowym Zespole Pałacowo-Parkowym w Żmigrodzie obok istniejącej ścieżki rowerowej przebiegającej wzdłuż rzeki Barycz. W budynku głównym po zakończeniu prac mieścić się będą miejsca noclegowe. Budynek gospodarczy nie zmieni swojej funkcji - stanowić będzie zaplecze magazynowe dla budynku głównego. W budynku głównym znajdować się będą 24 pokoje hotelowe dla łącznej liczby 48 gości. Szacowana wartość inwestycji 5 mln.

20 września - Spotkanie pod hasłem ZDROWIE, organizowane w ramach Żmigrodzkich Dni Seniora. Żmigrodzcy seniorzy spotkali się, aby posłuchać pogadanki o zdrowiu fizjoterapeutki Joanny Świętaszczyk. Następnie odbyły się warsztaty z bębnami afrykańskimi. Przeprowadził je Łukasz Maj.

22 września - HOT NEWS - Street Food Polska Festival w Żmigrodzie. Przez dwa dni stały na na żmigrodzkim rynku foodtrucki, oferujące kuchnie z różnych stron świata.

22 września - Szkoła Podstawowa im. B. Chrobrego wygrała pracownię komputerową. Szkoła została laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Ministerstwa Cyfryzacji - „Pracownia Kompetencji Cyfrowych” w kategorii klas 1–3, organizowanym przez NASK - operatora Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie i wiedza uczennicy szkoły Oliwii Sztalt, która wykonała zwycięską pracę konkursową pod kierunkiem nauczycielki Izabeli Poślednik. Nagrodą jest nowoczesna, mobilna pracownia komputerowa wyposażona w16 laptopów wraz z przenośną szafą, oprogramowaniem umożliwiającym zarządzanie przez nauczyciela pracami uczniów oraz interaktywny monitor.

23 września - Konferencja „Lokalne i międzynarodowe inspiracje”. Spotkanie podsumowało projekty Erasmus + w Szkole Podstawowej w Radziądzu oraz Szkole Podstawowej im. B. Chrobrego w Żmigrodzie. Podczas konferencji zapoznano się z działaniami dla uczniów i nauczycieli obu szkół. Odbyły się także warsztaty: Sztuka relaksacji w formie art., technologia w nauczania ogólnym i języków obcych oraz dobrostan nauczyciela i ucznia. Całość koordynowała Anna Skocz, czyli fundacja Artes Edu.

25 września - Spotkanie pod hasłem URODA, organizowane w ramach Żmigrodzkich Dni Seniora.

25 września - „Koncert dla Przyrody” w ramach projektu „Gmina z Werwą”. W Korzeńsku odbyła się prezentacja dotychczasowych działań mieszkańców wsi jako przykład inicjatyw lokalnych podejmowanych przez obywateli we współpracy z lokalną administracją. W budynku w Korzeńsku, który Gmina Żmigród przekazała nieodpłatnie do użytkowania, już wyremontowano salę edukacyjną, zainstalowano nowe sanitariaty, instalacje i część podjazdu dla osób z niepełnosprawnościami.

29 października - 30 lecie firmy Markus. Z tej okazji firmę odwiedził burmistrz miasta, a wręczając tort powiedział: „Niech firma Markus Sajewicz Sp. z o.o. rozwija się i nadal rośnie w siłę. Mogą być Państwo dumni z biznesu, który tworzycie!”


październik


Październik1 października - I Charytatywna Żmigrodzka Gala Boksu. Zawodnicy i zawodniczki pokazali świetne sportowe przygotowanie i waleczność w ringu. Wszyscy zebrani dołożyli swoją cegiełkę do najważniejszej walki - o zdrowie Kacperka. Mistrza Mariusz Wach stoczył walkę wieczoru z Konradem Bartosiakiem.

1 października - Żmigrodzki Festiwal Karpia i Lasu „Karp w Lesie”. To wyjątkowe wydarzenie przyciąga zarówno entuzjastów smacznej ryby, miłośników dobrej zabawy, jak i zwolenników wspólnego spędzenia czasu na łonie natury. Rekordowa liczba osób, jaka w tym roku pojawiła się w Rudzie Żmigrodzkiej, gdzie od lat odbywa się festiwal, pokazała, że cieszy się on coraz większym zainteresowaniem.

3 października - Marek Michalak w Szkole Podstawowej im. ks. J. Twardowskiego w Powidzku. W placówce odbyło się spotkanie autorskie z tym wybitnym człowiekiem. Dr Marek Michalak to pedagog, wychowawca, były Rzecznik Praw Dziecka, Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, autor wielu książek. Pan Marek przybliżył również postać Malali Yousafzai - pakistańskiej działaczki na rzecz praw kobiet, zwłaszcza na rzecz ich prawa do nauki, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla.

5 października - Dostaliśmy rowery trójkołowe dla seniorów i osób z ograniczoną ruchowością. Wypożyczenie roweru jest nieodpłatne w ramach realizacji zadania z Budżetu Obywatelskiego Żmigrodu 2023. Punkt wypożyczania znajduje się w Zespole Pałacowo-Parkowym, przy alei Zesłańców Sybiru w Żmigrodzie.

21 października - Nowa kładka rowerowa oddana do użytku. Chodzi o kładkę prowadzącą do alei kasztanowców. W ramach inwestycji wykonano zadania: rozbiórka oraz budowa jednego z przyczółków, oczyszczenie i przygotowanie zaś drugiego przyczółka do uzupełnienia go cegłą, budowa kilkuetapowej konstrukcji kładki, w skład której wchodziła jako pierwsza konstrukcja stalowa, drewniana, powstały balustrady dla bezpieczeństwa przejazdu.

22 października - XIII Konferencja Onkologiczna. W tym roku prelegantami byli: Monika Migdał, onkolożka, Marta Możdżeń-Kłos, psycholożka, terapeutka, dyrektorka żłobka, Marta Kierzkowska-Grzybek - diabetolożka oraz Beata Krawczyk - psycholożka.

24 października - Konsultacyjne dotyczące Międzygminnego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla gmin Doliny Baryczy. W spotkaniu brały udział dwa najważniejsze ciała konsultacyjne Burmistrza Gminy Żmigród. Są nimi - Młodzieżowa Rada Miejska w Żmigrodzie oraz Rada Seniorów Gminy Żmigród. Spotkanie poprowadziła Inga Demianiuk-Ozga, Prezes Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”, która opowiedziała szczegółowo o tworzonym dokumencie oraz o zbliżających się zmianach klimatycznych.

28 października - Druga edycja Young Dragons. Ze względu na zbliżające się Andrzejki młodzież szkolna bawiła się w klimacie MONSTER PARTY.

31 października - Las z okazji 770-lecia miasta i 100-lecia Lasów Państwowych. We współpracy z Nadleśnictwem Żmigród, Lasy Państwowe samorządowcy posadzili las dębowy, który urośnie w leśnictwie Radziądz na powierzchni 77 arów. Będzie on wspaniałą pamiątką jubileuszy i prezentem dla kolejnych pokoleń.


listopad


Listopad11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości. Mieszkańcy i władze miasta oddali hołd wszystkim, którzy służyli naszemu krajowi z najwyższym oddaniem, walcząc o wolność i niezależność. Wypuszczono gołębie, złożono wiązanki pod pomnikiem, odbyła się msza święta w intencji ojczyzny. Piękny patriotyczny repertuar przygotowały znane w gminie instruktorki śpiewu: Katarzyna Łyczko, Marta Motkowicz, oraz Izabela Możdżeń. Po raz kolejny zachwyciły prowadzone przez nie grupy wokalne - Kraina Piosenki, Belcanto i Fresh Stars. Ponadto przygotowano pokaz iluminacji patriotycznych na budynku Urzędu Miejskiego w Żmigrodzie.

14 listopada - Szkoła Podstawowa im. ks. J. Twardowskiego w Powidzku na EuroWeek. Uczniowie placówki uczestniczyli w projekcie EuroWeek Szkoła Liderów. Od 14 do 18 listopada dziewiętnastu uczniów z klas 6–7 przebywało w Międzygórzu, niedaleko Bystrzycy Kłodzkiej. Głównym celem projektu jest zwiększenie umiejętności językowych uczestników, a także polepszenie zdolności pracy w grupach mieszanych. Uczniowie mieli możliwość współpracy w języku angielskim z wolontariuszami pochodzącymi z różnych krajów, np. Turcji, Kolumbii, Indii, Włoch czy Zimbabwe.

16 listopada - Dotacja 300 tysięcy złotych na zadanie „Budowa Rowerowego Parku Umiejętności wraz z torem pump truck i pump truck mini w Żmigrodzie”. Inwestycja powstanie obok parkingu przy ogrodach bioróżnorodności (naprzeciwko Ośrodka Sportu i Rekreacji), a jej termin realizacji zaplanowano na połowę 2024 Łączna długość trasy głównej wyniesie 579 mb. Dla urozmaicenia jazdy wzdłuż trasy powstaną przeszkody zbudowane z ziemi, drewna i kamieni. Na wirażach zostaną wykonane bandy, zapobiegające wypadnięciu z trasy przy dużej prędkości, czy też budowle o wyższym poziomie trudności jak dropy i kładki. Ponadto w ramach zadania doczekamy się dwóch torów Pump truck. Główny tor o długości 195 mb oraz mini pump track o długości 85 mb. Tory te również zostaną dodatkowo oświetlone, tak żeby można było korzystać z nich niezależnie od pory dnia. Szacunkowy koszt inwestycji wynosi ok 1 mln zł. Na realizację zadania Gmina Żmigród stara się także pozyskać dodatkowe środki w wysokości 300 tys zł. z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

16 listopada - Zakończona budowy chodnika w Powidzku. Inwestycja została dofinansowana z Dolnośląskiego Funduszu Pomocy Rozwojowej. W jej ramach został wykonany chodnik z kostki betonowej wzdłuż drogi gminnej przy Szkole Podstawowej w Powidzku. Utwardzone zostało także miejsce postojowe dla autobusu szkolnego. Powstało również nowe, bezpieczne przejście dla pieszych.

18 listopada - Odnowienie kapliczki przydrożnej w Powidzku. Mieszkańcy zgromadzili się na uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej i poświęceniu wyremontowanej kapliczki przydrożnej. Projekt udało się zrealizować dzięki środkom z Gminy Żmigród, wsparciu sponsorów oraz zbiórkom pieniężnym mieszkańców. Zostały odtworzone oryginalne obrazy, co sprawia, że kapliczka może cieszyć oczy tak, jak w chwili, gdy ją wybudowano tj. w roku 1876. W święcie uczestniczył proboszcz parafii w Powidzku oraz burmistrz gminy.

28 listopada - Konferencja „Żmigród przestrzeń wolna od przemocy”. Celem konferencji było m.in. uzyskanie i pogłębienie przez uczestników wiedzy na temat zwiększenia skuteczności i efektywności działań pomocowych realizowanych przez instytucje działające w obszarze przeciwdziałania przemocy. Organizatorem był Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żmigrodzie. Pierwszą ekspertką była certyfikowana superwizorka i specjalistka ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie - Renata Durda, ponadto wystąpiła doktorka psychologii - Aleksandra Piotrowska.O przeciwdziałaniu przemocy domowej z perspektywy dolnośląskiej policji opowiedziała podinspektorka Aneta Pola-Wojewódzki Koordynator Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.


grudzień


Grudzień1 grudnia - Obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Na rynku spotkali się mieszkańcy „Pałacyku”, GOPS-u, przedszkolaki i uczniowie. Razem wypuścili do nieba kolorowe balony.

9 grudnia - 24.miejsce Zbigniewa Ziobera OCR Coach w Elicie w Mistrzostwach Świata Spartan 2023 w Abu Dhabi, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

9 grudnia - 10-Lecie Stowarzyszenia „Nasza Wieś Niezgoda”. Aktywiści na czele z prezesem Dariuszem Gierusem świętowali swoje 10-lecie istnienia. Stowarzyszenie w ciągu 10 lat pozyskało środki z Gminy Żmigród i zorganizowało: turnieje piłki nożnej i turnieje sołectw Gminy Żmigród, spływy kajakowe rzeką Baryczy, wydaje Kalendarze Niezgodzkie, organizuje wycieczki do Wrocławia, Karpacza, Kudowy Zdrój.

10 grudnia - Żmigrodzki Jarmark „Magia Świat”. Jak zwykle dużo stoisk oraz występów scenicznych. Nowością były występy reprezentacji zakładów pracy śpiewających kolędy. Podczas trwania jarmarku odbywały się animacje mikołajkowe dla najmłodszych żmigrodzian oraz akcja charytatywna Młodzieżowej Rady Miejskiej na rzecz Kacpra Laskowskiego.

8 grudnia - Wigilia organizacji pozarządowych. Wzięło w niej udział blisko 100 osób z Trzeciego Sektora, wspólnie celebrując nie tylko nadchodzące święta, ale także jedność, solidarność i pasję do działania na rzecz dobra społecznego.

15 grudnia - Zakończenie inwestycji drogowej na terenie Żmigrodu. Firma STRABAG wykonała inwestycję na łączną kwotę 14 020 143,05 zł. Zadanie zostało dofinansowane z Programu Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, Urzędu Marszałkowskiego w ramach PROW 2014–2020, Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg oraz z Budżetu Województwa Dolnośląskiego w łącznej kwocie 11 139 505,49 zł. Inwestycja obejmowała: budowa dróg na ul. Jaśminowej, Lawendowej, Wrzosowej, Różanej i Azaliowej w Żmigrodzie, budowę drogi wraz z chodnikiem i kanalizacja deszczową na ul. Szymborskiej, Reymonta i Miłosza w Żmigrodzie, budowę drogi gminnej na działce nr 13/1 AM-17 w Żmigrodzie, budowę ciągu pieszo - rowerowego w ciągu drogi przy ul.

21 grudnia - Przyznanie tytułu „Zasłużony dla Gminy Żmigród” dwóm żmigrodzianom - Edwardowi Smektale oraz Tadeuszowi Markowi. Edward Smektała to Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Żmigrodzie, aktualnie z 50-letnim stażem pracy.

Tadeusz Marek od 1 kwietnia 1964 prowadzi własną działalność gospodarczą, a dziś wspólnie z dziećmi prowadzi działalność w różnych branżach w kilku miejscowościach, zatrudniając kilkadziesiąt osób.22 grudnia - Oficjalne podpisanie aktu notarialnego na sprzedaż budynków poszkolnych przy ulicy Szkolnej i sali sportowej w Żmigrodzie. Niebawem firma B&M INVEST GROUP z Rawicza rozpocznie swoje działania. Docelowo mają tu powstać lokale mieszkalne.

23 grudnia - Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Ambulatoryjnego w Żmigrodzie najlepszy w powiecie. Drugi rok z rzędu żmigrodzka placówka uzyskała pierwsze miejsce w kategorii przychodnia / gabinet roku na terenie powiatu trzebnickiego, w tym roku udało się również zdobyć bardzo wysokie piąte miejsce w województwie dolnośląskim.

24 grudnia - Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu zespołu Adonai w kościele pod wezwaniem Św. Trójcy.

28 grudnia - Ukończenie remontu dróg w Przywsiu. Budżet inwestycji to 1 000 221,56 zł, w tym dofinansowane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 600 132,94 zł.

[PANEL PRAWY]
 
w numerach archiwalnych

na stronie www
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.