Konferencja "Rok praw kobiet-spojrzenie w przeszłość i przyszłość"
1 zdjęcieSejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił 2018 Rokiem Praw Kobiet, gdyż w tym roku przypada setna rocznica przyznania Polkom praw wyborczych. Z tej okazji w Żmigrodzie odbyła się specjalna konferencja poświęcona kobietom. Jej organizatorami była Gmina Żmigród oraz Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu.
Konferencja odbyła się 22 marca, trwała ponad cztery godziny i zgromadziła około 300 kobiet i mężczyzn.
Gości powitały dwie żmigrodzianki- Irena Ratajczak- prezeska Uniwersytetu III Wieku oraz członkini Rady Seniorów w Żmigrodzie oraz Zofia Popadeńczuk- uczennica klasy siódmej Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Żmigrodzie.
Specjalnymi gośćmi konferencji były: Mariola Kolan - zastępca dyrektora Wydziału Nadzoru Kształcenia Podstawowego i Specjalnego Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, Agnieszka Rauk-Kubacka - zastępca dyrektora Wydziału Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego oraz Anna Niewczas - wizytator Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.
Organizatorów reprezentowała Małgorzata Matusiak, dyrektorka DODN we Wrocławiu oraz Robert Lewandowski, burmistrz Gminy Żmigród. Oboje w swoich przemówieniach podkreślali wartość konferencji, zauważenie kobiet prekursorek oraz kobiet współczesnych zaangażowanych w życie społeczne.
W pierwszej części wysłuchano czterech prelegentek, które w swojej pracy zawodowej zajmują się sprawami kobiet. Pierwszy wykład pt.
„Prawa kobiet w miÄ™dzynarodowym i krajowym systemie ochrony praw czÅ‚owieka” wygÅ‚osiÅ‚a doktor habilitowana profesor nadzwyczajna Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego -
Larysa Leszczenko.
Drugi komunikat nosił tytuł
„Czy w sto lat po uzyskaniu praw wyborczych Polki dziÅ› z nich korzystajÄ…?” PrzygotowaÅ‚a go Katarzyna Lubieniecka-RóżyÅ‚o, koordynatorki do spraw Równego Traktowania w UrzÄ™dzie MarszaÅ‚kowskim Województwa DolnoÅ›lÄ…skiego. KolejnÄ… prelegentkÄ… byÅ‚a doktor
Mirosława Bednarzak-Libera, przedstawicielka Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie. A wystąpienie nosiło tytuł
„I niewiasty walczyÅ‚y. Kobiety na rzecz odzyskania niepodlegÅ‚oÅ›ci przez naród polski”.
Czwarte wystąpienie przygotowała
doktor Karolina Bieniek, członkini Zarządu Fundacji Sztuki Współczesnej ART TRANSPARENT. Jego temat brzmiał
„Dziecko w muzeum?” i mówiÅ‚ o tym, jak pogodzić macierzyÅ„stwo z bardzo wczesnÄ… edukacjÄ… kulturalnÄ….
Część druga przygotowana została jako dyskusja panelowa. O stereotypach związanych z pojmowaniem kobiet, o prawach kobiet, o białych plamach w historii kobiet, o swoich doświadczeniach bycia kobietą rozmawiały panie: Joanna Monastyrska -sekretarz Gminy Żmigród, Wanda Ziembicka - redaktorka TVP Wrocław, Mirosława Borkowska - emerytka, dyrektorka SP w Żmigrodzie oraz prelegentki części pierwszej. Dyskusja moderowana przez Roberta Mertuszkę z DODN, trwała ponad godzinę. Ukazała też, jak różne jest pojmowanie przez kobiety szczęścia, celów życiowych, dbania o swoje sprawy oraz wiedzy na temat praw kobiet jako praw człowieka.
Uczestnicy konferencji mogli obejrzeć towarzyszÄ…ce wydarzeniu dwie wystawy. Pierwsza historyczna to „PosÅ‚anki i senatorki II RP” prezentowana przez Sejm RP w Warszawie. Druga-malarska ukazujÄ…ca przekrój twórczoÅ›ci żmigrodzkiej malarki Sabiny Warzochy.
Uświetniły ją występy artystów- muzyka Andrzeja Walusa oraz Zofii Popadeńczuk.
kolejna atrakcją był krótki film - ankieta na temat tego o czym marzą żmigrodzianki, przygotowana przez Młodzieżową Radę Miejską w Żmigrodzie.
Konferencja miała aspekt dydaktyczny, ale przede wszystkim spełniła rolę bardzo istotną - zgromadziła wokół omawianych zagadnień kobiety trzech pokoleń.
eco