Szanowni Państwo, Drodzy Żmigrodzianie!
Jeszcze niedawno byliśmy w wakacyjnym nastroju, a teraz czas na powitanie pięknej, złotej, polskiej jesieni! I chociaż czasami nie rozpieszcza nas pogodą, to mam nadzieję, że zdążycie jeszcze w tym sezonie przejechać się naszą nową ścieżką rowerową, którą otworzyliśmy 22 września podczas Dnia Bez Samochodu. Serdecznie dziękuję za tak liczną obecność i wspólną zabawę w tym wyjątkowym dniu!
Nie sposób wymienić wszystkich, którzy przyczynili siÄ™ do tego, że mogliÅ›my w tak fantastyczny, aktywny sposób spÄ™dzić sobotnie, wrzeÅ›niowe popoÅ‚udnie, ale wielkie brawa należą siÄ™ przede wszystkim Stowarzyszeniu DolnoÅ›lÄ…ska Kraina Rowerowa oraz ZespoÅ‚owi Placówek Kultury w Å»migrodzie, którzy przygotowali to rowerowe Å›wiÄ™to! CieszÄ™ siÄ™, że coraz wiÄ™cej gmin i powiatów w Dolinie Baryczy dołącza do grona samorzÄ…dów przyjaznych rowerzystom! A nasze hasÅ‚o „Å»migrodowe Rowerlove” oznacza w praktyce nastÄ™pnych fanów dwóch rowerowych kół - zarówno mieszkaÅ„ców, jak i turystów - odwiedzajÄ…cych naszÄ… piÄ™knÄ… okolicÄ™!
Inwestycji ciÄ…g dalszy!
Oprócz nowej ścieżki rowerowej, jesień przyniosła też wiele dobrych wiadomości dotyczących innych inwestycji na terenie naszej gminy. Rozstrzygnęliśmy przetarg na budowę świetlicy w Powidzku. Powstanie ona do końca czerwca 2019 roku i jestem przekonany, że to tam będzie biło serce lokalnej społeczności! Wartość tej inwestycji to ponad 1 milion złotych i aż 300 tys. zł tej kwoty pochodzi z dotacji, którą udało nam się uzyskać.
Pozyskiwanie Å›rodków zewnÄ™trznych to dla nas bardzo ważny temat. DziÄ™ki temu możemy odciążyć nieco budżet gminy i wykonać wiele dodatkowych inwestycji. Z dotacji pochodzi m.in. 25 tys. zÅ‚, które otrzymaliÅ›my na budowÄ™ chodnika w Å»migródku. UdaÅ‚o nam siÄ™ także zwiÄ™kszyć o prawie pół miliona zÅ‚otych pulÄ™ dofinansowania na inwestycjÄ™ żłobka z mieszkaniami komunalnymi na terenie tzw. dawnego „hoteliku”.
W połowie października w Żmigrodzie stanie też nowy park linowy, który także został dofinansowany ze środków zewnętrznych. Powstanie on w miejscu dotychczasowego parku, w kompleksie Ośrodka Sportu i Rekreacji. Ten nowoczesny, funkcjonalny i doskonale przygotowany oraz wyposażony obiekt z pewnością sprawi wiele frajdy zarówno dzieciom, jak i dorosłym.
Seniorzy świętują
Za nami też wiele fantastycznych imprez. Do historii przeszÅ‚a V. Å»migrodzka Senioriada organizowana przez Stowarzyszenie Klubu Seniora „Humorek”. Blisko 200 osób, nie tylko ze Å»migrodu, ale także licznie zaproszonych goÅ›ci, spotkaÅ‚o siÄ™ na kapeluszowej paradzie oraz doskonaÅ‚ej części artystycznej obchodów Å›wiÄ™ta seniorów w naszej gminie. Jestem peÅ‚en podziwu dla aktywnoÅ›ci i ogromnej dawki pozytywnej energii, która drzemie w naszych seniorach! To prawda, że wiek nie ma znaczenia, kiedy ma siÄ™ radość w sercu! Naszym seniorom z pewnoÅ›ciÄ… jej nie brakuje i tego życzÄ™ im na kolejne lata! Pasji, uÅ›miechu i dużo zdrowia, które pozwoli speÅ‚niać wszystkie marzenia.
Ogrody Bioróżnorodności otwarte!
Wszystkich Państwa chciałbym też gorąco zaprosić do naszych nowo otwartych Ogrodów Bioróżnorodności nad Sąsiecznicą. To miejsce na mapie naszej gminy, które zmieniło się nie do poznania. Nowe ścieżki pieszo-rowerowe, plac zabaw dla czworonogów, miejska plaża, parking, elementy małej architektury i przepiękna przyroda - to wszystko czeka na Was nad Sąsiecznicą.
Zmieniając tę przestrzeń chcieliśmy, aby była miejscem spotkań, zabaw i wypoczynku. Niestety, bardzo dobrze czują się tu także wandale. Z przykrością odnotowaliśmy zniszczenie żmigrodzkiego Smoka Przyrodnika, który stanął na terenie Ogrodów Bioróżnorodności. Zaledwie kilka dni wystarczyło, aby z formy promocji Szlaku Żmigrodzkich Smoków stał się obiektem wandalizmu. Stanowczo sprzeciwiamy się takim zachowaniom i apelujemy - nie bądźcie bierni, kiedy widzicie kiedy ktoś niszczy nasze wspólne mienie. Zapewniam, że nie pozostawimy takich zachowań bez reakcji i będziemy walczyć z aktami wandalizmu w naszej gminie. Chcemy być dumni z tego, co udało nam się wspólnie zrobić i nie pozwolimy, aby inni niszczyli naszą pracę.
Wszystkie kolejowe trasy prowadzą do Żmigrodu!
Powodów do dumy mamy o wiele więcej! Jednym z nich jest niezwykły obiekt, który funkcjonuje od ponad 20 lat na terenie naszej gminy. Tor doświadczalny Instytutu Kolejnictwa to jeden z ośmiu tego typu torów na całym świecie. To tutaj testowana była niedawno lokomotywa Siemens Vectron - najnowocześniejsza na europejskim rynku. Po pomyślnie zakończonych testach trafiła do nowego właściciela - firmy Cargounit. Teraz będzie jeździć w barwach Lotos Kolej i przewozić paliwa wyprodukowane w rafinerii grupy Lotos. Uroczyste przekazanie lokomotywy nowemu właścicielowi odbyło się na początku września br.
Współpraca gminy Żmigród i Instytutu Kolejnictwa od kilku miesięcy przebiega w ramach umowy o wzajemnym wsparciu i promocji. To dla nas bardzo ważne i cieszę się, że mamy takiego kolejowego partnera! To duży atut w rozmowach z potencjalnymi inwestorami. Jestem przekonany, że wkrótce będę mógł przekazać Państwu bardzo dobre wiadomości dotyczące nowych kolejowych inwestycji na terenie naszej gminy. Jesteśmy na ostatniej prostej!
Dni Karpia w Dolinie Baryczy
Jesienią nie zapominamy też o naszej najsłynniejszej rybie prosto z Doliny Baryczy! Dni Karpia 2018 to prawdziwe rybne święto, na które serdecznie zapraszam. Atrakcji jest mnóstwo. Ponad 60 wydarzeń czeka na Państwa do połowy listopada. Będzie pysznie, aktywnie i wesoło. Już 7 października spotykamy się w Rudzie Żmigrodzkiej na Żmigrodzkim Festiwalu Karpia i Lasu Karp w Lesie. Zapraszam na piknik pod znakiem karpia w naszej gminie!
Na zakończenie dziękuję też wszystkim, którzy odwiedzili nasze partnerskie miasto Bargteheide w ramach wymiany partnerskiej. Słowa podziękowania kieruję też do naszych Przyjaciół z Niemiec. Jestem przekonany, że takie budowanie dobrych, przyjaznych, trwałych więzi między nami, a naszymi Partnerami z Niemiec to najlepsza forma współpracy, edukacji, poznania w praktyce kultury i obyczajów sąsiadów oraz dobrej zabawy.
Na jesienne dÅ‚ugie wieczory polecam wydawnictwo „Nasze wspólne dziedzictwo - o obszarze wiejskim Gminy Å»migród” autorstwa Pana PawÅ‚a Beceli. GratulujÄ™ Autorowi trzeciej książki o Å»migrodzie i dziÄ™kujÄ™ za kronikarskÄ… i popularyzatorskÄ… dziaÅ‚alność na rzecz naszej gminy. DziÄ™ki takim publikacjom możemy jeszcze lepiej poznać siÄ™, budować regionalnÄ… Å›wiadomość i wspólne dziedzictwo. Gratulacje Panie Pawle!