Nowe obowiązki punktów skupu surowców wtórych
Zgodnie z art. 9nb ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach podmiot zbierający odpady komunalne,stanowiące frakcje odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła, jest obowiązany do sporządzania rocznych sprawozdań. Dotyczy to głównie prowadzących punkty skupu surowców wtórnych.
Sprawozdanie jest przekazywane doburmistrza, w terminie do 31 stycznia za poprzedni rok kalendarzowy. Pierwsze sprawozdanie dotyczyć będzie roku 2018 izawierać ma informacjeo masie:
poszczególnych rodzajów zebranych odpadów komunalnych, stanowiących frakcje odpadów komunalnych: papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła, ze szczególnym uwzględnieniem odpadów opakowaniowych, wraz ze wskazaniem instalacji, do których zostały przekazane zebrane odpady komunalne;
odpadów papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła przygotowanych do ponownego użycia i dorecyklingu, powstałych z zebranych przez podmiot odpadów komunalnych.
Za złożenie sprawozdania po terminie grozi kara pieniężna 100 zł za każdy dzień opóźnienia. Natomiastnierzetelne sprawozdaniepodlega karze pieniężnej w wysokości od 200 zł do 500 zł,jeżeli zostanie uzupełnione lub poprawione w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania, a w przypadku niezastosowania się do wezwania od 500 zł do 5000 zł.
Referat Rolnictwa i Ochrony Åšrodowiska