Wymiana urzędników Żmigród - Bargteheide


Od 6 do 12 maja w Żmigrodzie gościł przedstawiciel naszego miasta partnerskiego Bargteheide, Jurgen Engfer. W tamtejszym ratuszu jako kierownik wydziału budownictwa i planowania przestrzennego, zajmuje się kwestiami, które u nas mniej więcej pokrywają się z zadaniami referatów Architektury Geodezji i Nieruchomości oraz Inwestycji i Rozwoju Lokalnego. I to właśnie Artur Knappik, kierownik pierwszego z nich, podczas tygodniowego pobytu był przewodnikiem Jurgena Engfera po samym urzędzie jak i wybranych atrakcjach gminy, rok wcześniej sam gościł w Niemczech, w ramach wymiany urzędników. Każdego roku przedstawiciel jednego z magistratów pojawia się w mieście partnerskim, poznając pracę i zasady funkcjonowania pokrewnego wydziału, ale także zasady funkcjonowania całego urzędu jak i innych jednostek. Przedmiotem zainteresowania Jurgena Engfera były przede wszystkim inwestycje, ale także kwestie związane z OSP - sam zresztą prowadzi sprawy strażaków-ochotników w Bargtehdeide. Nie zabrakło więc odwiedzin w odnowionych świetlicach wiejskich, zespole pałacowo-parkowym, czy remontowanym budynku żmigrodzkiej OSP, a dzięki uprzejmości Waldemara Szulca, szefa Instytutu Kolejnictwa, gość miał okazję poznać od kuchni badania naukowe i działalność ośrodka. Wymiana urzędników to dobra okazja do lepszego poznania się przedstawicieli partnerskich miast, możliwość poznania specyfiki pracy w każdym urzędzie ale i sposobność do podpatrzenia rozwiązań, które można wprowadzić u siebie. Nas interesują kwestie infrastruktury, gość był zainteresowany rozwojem turystyki - sam zresztą ochoczo przemierzał szlaki rowerowe.
Doliny Baryczy.
Andrzej Krzywda