Gminne eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej
1 zdjęcie19 marca 2018 r. w dość nietypowym miejscu, bo nie w remizie strażackiej OSP w Żmigrodzie (ze względu na remont), a w Szkole Podstawowej im. Polskich Olimpijczyków w Korzeńsku, odbyły się coroczne eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod nazwą Młodzież Zapobiega Pożarom.
Oficjalnego otwarcia i przywitania zaproszonych gości dokonał Komendant Gminny dh. Paweł Oleś, prosząc o zabranie głosu Prezesa Gminnego OSP, a zarazem Zastępcę Burmistrza Gminy Żmigród dh Zdzisława Średniawskiego, który podziękował opiekunom za przygotowanie uczestników, jak i samym uczestnikom za to, że „chce im się chcieć rokrocznie zgłębiać tajniki związane z bezpieczeństwem pożarowym” i to z ogromnymi sukcesami w województwie, jak i w kraju. Gmina Żmigród jako jedyna od wielu lat nieprzerwanie przeprowadza te eliminacje, których organizacją zajmuje się Komendant Gminny dh Paweł Oleś wraz z przedstawicielami PSP w Trzebnicy. Wielokrotnie to właśnie żmigrodzianie wygrywali eliminacje powiatowe, by później godnie reprezentować Żmigród w województwie, z wielkimi sukcesami 3-krotnie kwalifikując się do turnieju na poziomie krajowym. W tym roku do konkursu na etapie gminnym przystąpiły 23 osoby. Nad prawidłowością przebiegu czuwał przedstawiciel PSP w Trzebnicy bryg. Rafał Przybylok wraz z członkami jury dh Tomaszem Mazurkiem i dh Pawłem Oleś. Po dokonaniu sprawdzenia testów przez komisję konkursową, w której skład wchodzili również nauczyciele, wyniki przedstawiały się następująco:
SZKOŁA PODSTAWOWA
I MIEJSCE Szymon Ostromecki - SP Żmigród
II MIEJSCE Sebastian Ulidowski- SP Żmigród
III MIEJSCE Maciej Targoni- SP Żmigród
SZKOŁA GIMNAZJALNA
I MIEJSCE Krystian Popów - SP Żmigród
II MIEJSCE Konrad Musialik - PZS im. Jana Pawła II
III MIEJSCE Dominika Ciesielska - SP Barkowo
SZKOŁA PONADGIMAZJALNA
I MIEJSCE Wiktoria Żupińska - PZS im. Jana Pawła II
II MIEJSCE Wioletta Królik - PZS im. Jana Pawła II
III MIEJSCE Maja Musialik - PZS im. Jana Pawła II
Wręczenia nagród dokonał Prezes Gminny dh Zdzisław Średniawski wraz z dh Pawłem Oleś.
Na zakończenie Paweł Oleś serdecznie podziękował Burmistrzowi Gminy Żmigród za sfinansowanie ciekawych nagród rzeczowych dla finalistów oraz dyrektorowi Mirosławowi Motwickiemu wraz z obsługą techniczną Szkoły Podstawowej w Korzeńsku za udostępnienie sali i przygotowanie pomieszczenia do przeprowadzenia turnieju.
Etap powiatowy odbył się 27 marca br. Zakwalifikowali się do niego wszyscy laureaci eliminacji gminnych. Żmigrodzianie wykazali się niebywałą wiedzą i zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego w następującym składzie:
GRUPA I Sebastian Ulidowski - SP Żmigród
GRUPA II Krystian Popów - SP Żmigród
GRUPA III Wiktoria Żupińska - PZS im. Jana Pawła II
Tegoroczna 41. edycja eliminacji wojewódzkich Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod nazwą Młodzież Zapobiega Pożarom odbędzie się 24 kwietnia 2018 r. w Hotelu „Wodnik” we Wrocławiu.
Wszystkim podopiecznym z terenu gminy Żmigród życzę dobrego wyniku, który pozwoli po raz kolejny na reprezentowanie nas w etapie krajowym konkursu.
Paweł Oleś