Uroczystość poświęcenia obrazu


24 czerwca w Barkowie odbyła się uroczystość poświęcenia obrazu, który został przywieziony przez mieszkańców miejscowości Lewacze na Kresach Wschodnich. Wszyscy mieszkańcy Lewacz narodowości polskiej przymusowo zostali deportowani do swojej historycznej ojczyzny. Parafianie zabrali ze sobą do kraju wszystkie kościelne obrazy razem z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Korony Polskiej, który w 1928 roku p. Adela Rudnicka ofiarowała kościołowi pw. NMP Królowej Polski w Lewaczach. Obraz znajdował się w kościele filialnym w Barkowie. W tym roku znaleźli się darczyńcy, dzięki którym można było dokonać renowacji tego obrazu. Tego zadania dokonała p. Ewa Kuśnierz-Zawadowska. Na uroczystej mszy, na którą zostali zaproszeni mieszkańcy dawnych Lewacz, rodziny osób zamieszkujących tamte ziemie oraz Burmistrz Gminy Żmigród Robert Lewandowski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Barkowie im. Janusza Korczaka Małgorzata Mularczyk, dyrektor szkoły w Głębowicach, a także sołtys wsi Barkowo, odnowiony obraz Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Korony Polskiej został poświęcony przez ks. Wacława Kuriatę i zawisł na ścianie w kościele parafialnym pw. św. Marcina w Barkowie. Po mszy goście zostali zaproszeni na obiad przygotowany przez mieszkańców Brakowa, na którym mogli podzielić się swoimi wspomnieniami.
Aleksandra Bagińska