"Za potrzebÄ…"
Nowy rok szkolny przywitał dzieci ze Szkoły Podstawowej im. B.Chrobrego w Żmigrodzie niespodzianką. Wewnątrz obu budynków przy ul. Szkolnej wybudowano nowe toalety. Niespodzianka to tym większa, że stało się to po ponad 70 latach istnienia szkoły. Wszyscy mieszkańcy na pewno pamiętają zewnętrzne toalety, gdzie, będąc dziećmi, bez
względu na pogodę, trzeba było "za potrzebą" wyjść z budynku szkoły i biec do odległego sanitariatu. Dziś dzieciom jest już dużo łatwiej. Jak na razie mogą korzystać z łazienek tak wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Podczas przerwy bliżej jest uczniom do łazienki przy boisku szkolnym, a w czasie lekcji do tej wewnątrz budynku, na parterze.
Kiedy nastaną mrozy sanitariaty zewnętrzne zostaną zamknięte.
Powstanie toalet było możliwe dzięki środkom jakie przeznaczono na nie z budżetu gminy i szkoły. Całość inwestycji to kwota........zł. W każdym budynku udostępniono klasę na najniższej kondygnacji, którą nie małym wysiłkiem przerobiono na ubikacje. W szkole przy ul.Szkolnej 7 (budynek od strony Sąsiecznicy), podczas zrywania podłogi okazało się, że
zniszczenia jakie pod nią powstały na przestrzeni lat, wymagają dodatkowych prac i środków, aby doprowadzić całość do stanu używalności. Powstało tu sześć pomieszczeń (trzy dla dziewczynek i trzy dla chłopców). Jak mówi dyrektor szkoły Dorota Jakusztowicz to był poważny remont. Firma, która wygrała przetarg rozpoczęła pracę na początku lipca.Prace trwały całe wakacje, ale pierwszego września wszystko było gotowe. W budynku przy ul.Szkolnej 11 łazienka powstała w miejscu dawnej świetlicy. Przed 30 laty była to także biblioteka szkolna. Tu znalazło się miejsce na 5 toalet, w tym jedną przystosowaną na potrzeby osób niepełnosprawnych. Toalety spełniają oczywiście wymogi
sanitarne.
Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że była to potrzebna, a wręcz konieczna inwestycja.Zarówno dzieci jak i nauczyciele cieszą się, że choć perspektywa wybudowania nowej szkoły jest ciągle odległa to udało się polepszyć panujące warunki w starej, wysłużonej szkole. Dodatkowym plusem jest też fakt, że przy okazji wygospodarowano miejsce na szkolne szafki dzięki czemu powstanie mini szatnia. Podczas apelu rozpoczynającego rok szkolny 2012/13 dyrektor szkoły podziękowała burmistrzowi Robertowi Lewandowskiemu za sfinansowanie większości inwestycji, a burmistrz nie omieszkał wspomnieć o świetnej współpracy na polu szkoła -gmina, której owocem są zrealizowane przedsięwzięcia.
Renata Skiba