Informacje z PZZLA
Ćwiczenia na emeryturze. Siedzący tryb życia powoduje, że częściej odwiedzamy lekarzy i szpitale.
Ruch powoduje, że jesteśmy zdrowsi, a poza tym wyglądamy i czujemy się młodziej. Jesteśmy zdrowsi bo ruch fizyczny wzmacnia odporność,zmniejsza ryzyko otyłości, nadciśnienia, cukrzycy a także Alzheimera, ponieważ aktywność fizyczna wspomaga również pracę mózgu i jest dobra dla pamięci. Regularne ćwiczenia znakomicie motywują do nawiązywania i podtrzymywania kontaktów z innymi. Pozytywne relacje poprawiają samopoczucie, a poza tym dają pewność siebie i obniżają poziom stresu. Wszystko to bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie, a także na poczucie szczęścia. Sporty wytrzymałościowe nie są również problemem nawet po 70-tce, jeśli są uprawiane w odpowiedni sposób i w sprzyjających warunkach.
Nordic walking -chodzenie z kijkami angażuje nawet 90% mięśni, nie obciąża stawów tak jak zwykły marsz, a także rozwija wytrzymałość. Chodzi się we własnym tempie, Poza tym aktywność na świeżym powietrzu dotlenia organizm, pozytywnie wpływając na funkcjonowanie układu krążenia i układu oddechowego.
Dla seniorów wskazane jest nawet zwykłe spacerowanie bez kijków. To przecież najbardziej naturalna i najprostsza forma aktywności. Badania pokazują, że korzyści zdrowotne przynosi już 30 minut chodzenia codziennie redukuje ryzyko chorób serca i układu krążenia, reguluje ciśnienie krwi i poziom cukru, zmniejsza ryzyko otyłości, osteoporozy i cukrzycy.
Przed rozpoczęciem regularnych ćwiczeń warto zasięgnąć opinii lekarza, jakie rodzaje sportu będą dla nas odpowiednie Zwłaszcza jeśli od dawna nie byliśmy fizycznie aktywn
i.