Żmigrodzianie mówią poprawnie
Komu z nas wbijano od dziecka do gÅ‚owy, że przed „że” zawsze musi być przecinek? Chyba wiÄ™kszoÅ›ci. Smuci jeden fakt - zapomina siÄ™ uÅ›wiadamiać mÅ‚odych ludzi, że nie zawsze tak siÄ™ dzieje. Ba, powiedziaÅ‚abym jeszcze dobitniej - czÄ™sto tego przecinka wcale nie powinno tam być!
Na studiach nauczyÅ‚am siÄ™ m.in. tego, że mam zapomnieć o wykutych reguÅ‚kach. Jest tak wiele wyjÄ…tków, że nie ma sensu uczyć siÄ™ schematów na pamięć. Wystarczy myÅ›leć. Najbardziej popularnym i notorycznie popeÅ‚nianym bÅ‚Ä™dem jest pisanie „mimo, że”. Szanowni PaÅ„stwo, wyrażenia takie jak „mimo że”, „zwÅ‚aszcza że”, „chyba że”, „tyle że”, zapisujemy bez przecinka przed „że”. SÄ… to przykÅ‚ady spójników zÅ‚ożonych, a to znaczy, że przecinek powinien znaleźć siÄ™ przez caÅ‚Ä… „zbitkÄ…”. I tak oto standardowo kilka przykÅ‚adów:
Poszła na spacer, mimo że padał deszcz.
Nauczycielka powinna przełożyć kartkówkę, zwłaszcza że wróciliśmy wczoraj późno z kina.
Nie pojadę dzisiaj do babci, chyba że przestanie padać.
Czasami jednak czÄ…stki te nie funkcjonujÄ… jako spójnik zÅ‚ożony. JeÅ›li podkreÅ›lamy przyczynÄ™ jakiegoÅ› stanu rzeczy, to zmienia siÄ™ w wypowiedzeniu akcent logiczny. I tak np. w zdaniu „
Nie pojechaÅ‚am do teatru dlatego, że źle siÄ™ czuÅ‚am.” uwypuklamy nasz stan zdrowia, podkreÅ›lamy przyczynÄ™, dlaczego to nie zrealizowaliÅ›my naszych postanowieÅ„.
Tyle że nie bardzo wiem, jak to zrobić. -> Tutaj widzimy zwyczajny spójnik złożony.
ZmÄ™czyÅ‚ siÄ™ na tyle, że już dzisiaj nic nie zrobiÅ‚. -> Eksponujemy silne zmÄ™czenie. Przecinek przed „tyle” absolutnie nie bÄ™dzie tutaj pasowaÅ‚.
Warto też wspomnieć dwa zdania o „iż”. CzÄ™sto siÄ™gamy po to słówko, kiedy nie chcemy notorycznie powtarzać w tekstach „że”. Nie zauważyÅ‚am, żeby ktoÅ› w jÄ™zyku mówionym używaÅ‚ tego spójnika. Taka zamiana jest jak najbardziej poprawna, jednak zaleca siÄ™ nie stosować jej zbyt czÄ™sto. Jest już nieco przestarzaÅ‚a, czasem może nawet brzmieć górnolotnie. To typowy wyraz z jÄ™zyka książkowego. Lepiej formuÅ‚ować wypowiedzi tak, aby uniknąć niepotrzebnego użycia „iż”.
Aleksandra Klimkowska