Jubileuszowa wymiana młodzieży polsko- niemieckiej w Powiatowym Zespole Szkół w Żmigrodzie
To już 15. rok wspólnej wymiany młodzieży polsko - niemieckiej w naszej szkole! Z początkiem czerwca grupa młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej wraz z opiekunami, wyruszyła w kolejną już wyprawę, aby spotkać się z młodzieżą z partnerskiej szkoły w Bad Harzburgu w Dolnej Saksonii. Pierwszy etap naszej podróży zaprowadził nas do stolicy Niemiec - do Berlina, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić parlament niemiecki - Bundestag. Dzięki staraniom naszych niemieckich partnerów, w Bundestagu spotkaliśmy się także z niemieckim ministrem rolnictwa. Berlin pozwolił nam też zmierzyć się z historią tego kraju, ale także Europy. We wschodniej części tego miasta wizytowaliśmy dawne więzienie STASI - odpowiednik polskich służb bezpieczeństwa.
Kolejne dni upłynęły nam w pięknym krajobrazie Gór Harzu. Tradycyjnie gościliśmy w naszej partnerskiej szkole w Bad Harzburgu, gdzie zapoznawaliśmy się z niemieckim systemem szkolnictwa zawodowego. Obcując z przyrodą przeszliśmy ścieżkę przyrodniczą w Bad Harzburgu i uczestniczyliśmy w karmieniu dzikich rysi - stanowiących symbol Gór Harzu. Zwieńczeniem naszego pobytu były odwiedziny średniowiecznego miasta powiatowego - Goslar, po którym oprowadzał nas dyrektor naszej partnerskiej szkoły.
Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i czekamy na naszych gości z Bad Harzburga we wrześniu tego roku!
Alina Krzychała