Nominowani do Nagrody Żmigrodzkiego Smoka Sukcesu za rok 2016
BIZNES:
„BODEX” Kowalczyk Bogdan -
prężnie rozwijająca się żmigrodzka firma w branży elektronicznej, istniejąca na rynku od 1997 roku, skupiająca się głównie na sprzedaży hurtowej. Przedsiębiorstwo stale inwestuje w swój rozwój, czego dowodem jest choćby nowa siedziba firmy oraz poszerzenie działalności o detaliczną sprzedaż internetową. Duże przestrzenie magazynowe zapewniają dostępność oferowanych produktów od ręki, a wieloletnie doświadczenie w sprzedaży wysyłkowej pozwala sprawnie realizować zamówienia. Właściciele aktywnie wspierają akcje społeczne, sportowe i kulturalne.
„KOPARECZKA” Rybka Tomasz - istniejąca od roku 2000 firma, początkowo związana głównie z usługami kolejowymi, wykonywanymi na obszarze Skandynawii. W krótkim czasie, jak sami piszą, dzięki dynamicznemu rozwojowi i aktywnej działalności przedsiębiorstwo rozpoczęło współpracę z renomowanymi producentami maszyn i urządzeń budowlanych, wprowadzając do swojej oferty gamę nowych produktów, zwiększających wydajność pracy. Od roku 2007 roku firma specjalizuje się w remontach nawierzchni kolejowych. Aktualnie czynni działacze inwestują w dalszy rozwój i podnoszenie jakości świadczonych usług.
„OKNOPLAST” Paszkiewicz Andrzej - Przykład nowoczesnej firmy, działa z powodzeniem na rynku lokalnym, firma weszła także na rynki ościenne. Bardzo aktywnie wspiera liczne akcje społeczne. Jak piszą o sobie: Cały czas w czołówce partnerów handlowych firmy OKNOPLAST. Dzięki sprzedaży ponad 1500 okien w roku firma otrzymuje liczne wyróżnienia. Wyszkolone ekipy montażowe świadczą usługi na terenie dwóch województw: dolnośląskiego i wielkopolskiego. Lokalizacja firmy pomaga nam na szybką realizację zlecenia np. we Wrocławiu, Żmigrodzie, Rawiczu, czy choćby Lesznie.
SPORT I TURYSTYKA:
Paryna Grzegorz -
Aktywny miłośnik sportu, który stoi za każdym sportowym wydarzeniem w Gminie Żmigród. Organizator Żmigrodzkiej Ligi Futsalu, Plażowych Turniejów Siatkówki o puchar Burmistrza Gminy Żmigród, wyścigów kolarskich, biegów, itp. Działacz w klubie sportowym MKS „Piast” Żmigród, a także szef sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Reporter wydarzeń sportowych Wiadomości Żmigrodzkich i NOWej Gazety Trzebnickiej.
ULKS „Orla” Korzeńsko - Nowy zarząd klubu sportowego ULKS „Orla” Korzeńsko i nowe osiągnięcia. Pod przewodnictwem trenera Pawła Olesia drużyna w zakończonym sezonie 2015/2016 zajęła pierwsze miejsce w grupie I wrocławskiej klasy "B” i wywalczyła awans do wrocławskiej klasy ''A”. W zakończonej rundzie jesiennej zespół zajął wysokie piąte miejsce w tabeli z dorobkiem 23 punktów - 7 zwycięstw, 2 remisy, 4 porażki, 34 bramki strzelone, 26 straconych. W roku 2016 r. piłkarze zagrali także międzynarodowy mecz towarzyski z niemieckim klubem FC 45 Salzgitter I Herren. Dodatkowo klub realizuje zadania publiczne, angażując sportowo społeczność.
Uram Grzegorz - Nauczyciel wychowania fizycznego w Gimnazjum im. Macieja Rataja w Żmigrodzie, aktywny działacz klubu sportowego Dragons Żmigród, drużynowy grupy 9 DH DĘBY Hufca ZHP Powiatu Trzebnickiego. We wrześniu 2016 r. w Warszawie jako druh zakończył z wynikiem pozytywnym próbę na stopień instruktorski przewodnika. Interesuje się wspinaczką i turystyką, działacz na żmigrodzkim Orliku, lodowisku i ściance wspinaczkowej. W roku 2016 przemierzył na rowerze tysiące kilometrów poprzez liczne kraje w Europie oraz zdobył najwyższy szczyt starego kontynentu - Mount Blanc. Aktywny biegacz. Ma bardzo dobry kontakt z młodzieżą. Angażuje się w wiele akcji społecznych.
KULTURA I OŚWIATA:
Chór Magnificat -
Powstał w roku 2003 pod przewodnictwem Agnieszki Kret chór aktywnie koncertuje i występuje. Około 23-osobowa grupa spotyka się raz w tygodniu w środy na próbach, gdzie doszkala swój talent. Ponadto chór realizuje zadania publiczne, wspomagające rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, podczas których prowadzi warsztaty muzyczne z ćwiczeń emisji głosu, wykonywania utworów muzycznych, czy zasad współpracy śpiewaka z muzykiem czy dyrygentem. Chór ma na swoim koncie występ podczas Oratorium Roberta Grudnia na Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej, a także poza granicami naszego kraju - na Ukrainie. Dodatkowo chór nagrał dwie płyty: pierwszą w roku 2007 z kolędami, a drugą w 2012 r. pt: „Stulecie Organów Kościoła Świętej Trójcy w Żmigrodzie”.
Teatr Westa - Grupa nieformalna powstała przy Powiatowym Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie z inicjatywy Piotra Kwasigrocha. Teatr cyrkowo-animacyjny, specjalizuje się w tańcu z ogniem, pokazach pirotechnicznych, sztuce cyrkowej i animacjach dla dzieci. Szybko się rozwija i prężnie działa. Znany nie tylko w środowisku lokalnym. Występował na wielu wydarzeniach w Nysie, Trzebnicy czy Wrocławiu. Mocno zaangażowany w akcje charytatywne, współpracuje m.in. z Zespołem Szkół Specjalnych w Żmigrodzie, domem dziecka, czy hospicjum. Założył filię w Wińsku. Organizator wielu akcji dla społeczności lokalnej, m.in. Mikołajek. Współorganizator Festiwalu Ognia i Wody.
Zespół Ludowy „Dyszel” - Już od 35-ciu lat jest wizytówką Żmigrodu, który reprezentuje nie tylko na terenie naszego kraju, lecz także poza jego granicami. Kapela „Dyszel” kojarzy nam się w Żmigrodzie przede wszystkim z tradycją. Powstała w roku 1981 w wyniku fuzji dwóch zespołów z Korzeńska i Borzęcina. Aktualnie, pod przewodnictwem Bogdana Syka kultywuje muzykę ludową i szerzy ją wśród społeczności. Co roku prowadzi obrzęd dożynkowy na Dożynkach Gminnych. Zespół wystąpił m.in. na V Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska w Operze Wrocławskiej.
DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA:
Gierus Dariusz -
radny Rady Miejskiej w Żmigrodzie, sołtys Sołectwa Niezgoda, prezes Stowarzyszenia „Nasza Wieś Niezgoda”. Aktywny działacz na rzecz społeczności lokalnej. Organizator tegorocznych Dożynek Gminy Żmigród, a także nowatorskiego Turnieju Sołectw, który cieszył się dużym powodzeniem. Coroczny organizator Turnieju Piłki Nożnej, a także mocno zaangażowany we współpracę z Towarzystwem Miłośników Kultury Kresowej. Z jego inicjatywy zbudowano w Niezgodzie pomnik ku pamięci mieszkańców pomordowanych w Hucisku i Miedziakach, przodków aktualnych mieszkańców Niezgody.
Młodzieżowa Rada Miejska - Coroczny Charytatywny Turniej Piłki Siatkowej kojarzą wszyscy. Nie każdy jednak wie, że jest on zasługą działalności Młodzieżowej Rady Miejskiej w Żmigrodzie, która już od 7 lat organizuje zbiórki środków pieniężnych na leczenie i rehabilitację potrzebujących osób z Gminy Żmigród. Wielkim sukcesem okazał się również zorganizowany Wieczór Hiszpański. Młodzież już zapowiedziała kontynuację imprez tego typu, czyli kulturalno -edukacyjnych, gdyż taki był cel przedsięwzięcia. Dodatkowo Młodzieżowa Rada Miejska mocno angażuje się w sprawy społeczne, bierze czynny udział w wydarzeniach kulturalnych nie tylko na terenie gminy Żmigród.
Nowak Adam - były prezes Koła nr 14 Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, aktualnie prezes Stowarzyszenia „Złota Jesień”. Współorganizator akcji „Darmowe jabłka dla Gminy Żmigród”. Zawsze bierze czynny udział w wydarzeniach kulturalnych na terenie naszej gminy, np. Święta Niepodległości. Organizator pikniku dla seniorów w Rudzie Żmigrodzkiej, wycieczek krajoznawczych, wieczorków tanecznych, spotkać opłatkowych czy grzybobrania. Przewodniczący Rady Seniorów, inicjator zbiórek żywności. Corocznie umila dzieciom okres świąteczny pod postacią Świętego Mikołaja.
ROLNICTWO:
Różański Piotr -
Gospodarując na 115 hektarach, skupia się głównie na uprawie zbóż i kukurydzy. Od ok. roku rozszerzył działalność o hodowlę bydła mlecznego. Wieloletnie doświadczenie, zdobywane przez lata przez wspólną pracę z ojcem, wykorzystuje dla rozwoju i unowocześnienia gospodarstwa. Zaznaczmy, iż Piotr Różański zdobywał doświadczenie w branży rolniczej od najmłodszych lat. Zaczynał na ziemi przejętej od ojca w Przedkowicach, by dojść do obecnego poziomu.
Sznajder Michał - Prowadzi rodzinne gospodarstwo w Karnicach, którego specjalnością są kiszone ogórki oraz kiszona kapusta. Gospodarstwo należy do międzynarodowej sieci Dziedzictwa Kulturalnego oraz jest członkiem Slow Food Dolny Śląsk. Produkty wyróżniono znakiem „Dolina Baryczy Poleca”, a także: tytułem „Najlepszego Smaku Dolnego Śląska na Festiwalu Europa na Widelcu, 1 miejscem w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów”, 1 miejscem w konkursie „Najlepszy Produkt Naturalny” na targach TARECO w roku 2015 i 2016. Gospodarstwo przeprowadziło również warsztaty z kiszenia buraczków oraz ogórko-rwanie w Dolinie Baryczy. Ponadto Pan Michał bierze udział jako wystawca w wydarzeniach kulturalnych na terenie gminy Żmigród.
Tadeusiak Zbigniew - Gospodarstwo rolne, które zostało nastawione na konkretną specjalizację: uprawę i sprzedaż hurtową warzyw. Odbiorcy podkreślają wysoką jakość oferowanych produktów, co przekłada się na poszerzenie rynków zbytu. Gospodarstwo jest już obecnie znaczącym w skali Dolnego Śląska dostawcą hurtowym warzyw.
Edyta Grzybkowska