archiwum - 16 - wrzesień

 
 

"Dzięki Lokalnemu Programowi Rewitalizacji mamy wiedzę, jakie są potrzeby i oczekiwania społeczne"

28 lipca 2016 roku Rada Miejska w Żmigrodzie podjęła uchwałę o przyjęciu LokalnegoProgramu Rewitalizacji. O powstawaniu programu, o jego założeniach oraz o jego znaczeniu dla gminy rozmawiam z burmistrzem Robertem Lewandowskim oraz Pawłem Pilarskim- inspektorem Referatu Inwestycji i Rozwoju Lokalnego w UM Żmigrodzie.

WŻ:Co należy rozumieć pod nazwą Lokalnego Programu Rewitalizacji ( LPR)?
Paweł Pilarski (PP):
Lokalny Program Rewitalizacji to dokument wyznaczający kierunki działań dotyczących rewitalizacji strategicznych miejsc na terenie gminy Żmigród.

Przygotowanie Lokalnego Programu Rewitalizacji jest obostrzone wymogami ustawowymi. To nie był łatwy proces. Jak przebiegały prace nad powstaniem dokumentu, jakie warunki należało spełnić?

PP:Przy tworzeniu LPR musieliśmy się dostosować do wytycznych Urzędu Marszałkowskiego i Ministerstwa Rozwoju. Przygotowany na podstawie wytycznych program musiał zostać przyjęty uchwałą Rady Miejskiej, przejść badanie pod względem ochrony środowiska i zostać zaakceptowany przez Urząd Marszałkowski. Wówczas, gdy przejdziemy przez te drogi, zostaje zatwierdzony Lokalny Program Rewitalizacji i na jego podstawie możemy starać się o środki zewnętrzne. Czyli te zadania, które są wpisane w programie, mogą zostać zrealizowane w zakresie rewitalizacji.

Ogromne znaczenie dla powstania Lokalnego Programu Rewitalizacji miał aspekt społeczny. Jaki był udział mieszkańców przy tworzeniu LPR?

Robert Lewandowski (RL): To był jeden z wymogów wynikających z wytycznych.
PP: Powstawanie LPR szeroko było konsultowane z mieszkańcami. Mieliśmy trzy spotkania, na które każdy zainteresowany tworzeniem dokumentu mógł przyjść, zadawać pytania, by ostatecznie złożyć wnioski. W różnych środkach masowego przekazu ogłaszaliśmy terminy spotkań, miedzy innymi poprzez stronę internetową, komunikatory sms, prasę oraz portal społecznościowy Facebook. W spotkaniach uczestniczyło kilkanaście osób.
RL: Dość istotnym jest fakt, iż w spotkaniach uczestniczyÅ‚y osoby reprezentujÄ…ce dość różnorodne grupy interesów: poprzez spółdzielnie mieszkalne, wspólnoty mieszkaniowe, organizacje pozarzÄ…dowe. To, moim zdaniem, pozwoliÅ‚o na obiektywne spojrzenie na potrzeby szczególnie miasta- bo to ten obszar wskazaliÅ›my do rewitalizacji, biorÄ…c pod uwagÄ™ konieczność ograniczenia obszaru ze wzglÄ™du na zapisy ustawowe. Dodatkowo, co nas bardzo cieszy,okazaÅ‚o siÄ™, iż inwestycje, szczególnie te wiÄ™ksze, które jako urzÄ…d planowaliÅ›my do realizacji jako niezbÄ™dne dla polepszenia życia mieszkaÅ„ców, byÅ‚y zbieżne z tym, co przekazywali nam mieszkaÅ„cy na spotkaniach. Jako przykÅ‚ad można podać: modernizacjÄ™rynku, budowÄ™ centrum przesiadkowego„Park & Ride”, zagospodarowanie ternumiÄ™dzy ul. WiejskÄ… i RzeźniczÄ…(tzw. kolektor).Natomiast doszÅ‚o także wiele inwestycji mniejszych, które w sposób naturalny byÅ‚y ważne dla konkretnej grupy spoÅ‚ecznej, np. mieszkaÅ„cy danego budynku wskazywali na potrzebÄ™ modernizacji jego elewacji, co ma znaczenie dla nich jako mieszkaÅ„ców, ale także dla nas jako gminy, bo wpÅ‚ywa na poprawÄ™ wizerunku miasta.

Jednym z celów LPR-u jest poprawa życia mieszkańców, mająca na celu zapobieganie patologiom społecznym, wykluczeniu społecznym.
RL:
Ten cel społeczny to cel nadrzędny i wynika także z wytycznych do tworzenia programu. Założenie było takie, że potrzeba społeczna miała powodować potrzebę inwestycyjną.

PP:Dla przykładu, jeżeli mieszkańcy chcieliby organizować spotkania w celu ich aktywizacji czy integracji np. w centrum miasta to należy stworzyć im warunki do tych spotkań, np. dokonać modernizacji rynku, co wiąże się z powstaniem inwestycji. W LPR trzebabyło przewidzieć nie tylko zadania tzw. twarde- inwestycyjne, ale również działania tzw. miękkie-społeczne, czyli działania mające na celu organizację spotkań mieszkańców, ich aktywizację i integrację.

W sumie w programie znalazło się 29 zadań inwestycyjnych i 17 zadań miękkich ( społecznych). Ile wniosków wpłynęło od mieszkańców?

PP:Wśród wniosków, które znalazły się w programie, 20 wpłynęło od mieszkańców. Formularze wniosków, poprzez wymogi ustawowe, mogły wydawać się dość trudne, ale pracownicy urzędu pomagali w ich wypełnieniu, między innymi w zakresie oszacowania kosztów danej inwestycji.

Lokalny Program Rewitalizacji to dokument, który zawiera ponad 140 stron. Jego przygotowanie wymagało czasu, pracy i kosztów.

RL:Warto podkreślić, iż przygotowanie programu zostało zrealizowane z dotacji unijnej pokrytej w 90 %, więc udział środków gminnych nie był znaczny. Natomiast warto podkreślić, iż nad powstawaniem tego dokumentu czuwał zespół ds. rewitalizacji składający się z urzędników Urzędu Miejskiego w Żmigrodzie. Natomiast szkolenia, spotkania partycypacyjnie prowadzili zewnętrzni eksperci ds. rewitalizacji.
PP:Praca nad dokumentem trwała od stycznia 2016 roku, a zakończyła się przyjęciem programu uchwałą Rady Miejskiej 28 lipca 2016 roku.
RL:Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w cały proces powstawania dokumentu. Dzięki zaangażowaniu uczestników spotkań dotyczących rewitalizacji posiadamy wartościowy dokument wyznaczający także kierunki rozwoju gminy.

Na kiedy sąplanowane nabory o pozyskanie środków zewnętrznych, kiedy możemy się spodziewać efektów LPR?

PP:Pierwszy nabór wniosków na pozyskanie środków zewnętrznych jest już ogłoszony, a zakończenie przyjmowania wniosków ustalono do końca listopada br. Nabór dotyczy inwestycji tzw. mieszkaniowych polegających na remontach, odnowy części wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkalnych. W tym czasie ubiegać się mogą o środki unijne m.in. gminy, spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe. Drugi nabór, który marozpocząć się od 15 listopada br., azakończy się prawdopodobnie na początku przyszłego roku, ma dotyczyć wniosków na inwestycje dotycząceremontów, przebudowy, rozbudowy, adaptacji oraz wyposażenia istniejących zdegradowanych budynków, obiektów czy zagospodarowania terenów. Wszystkie wnioski przyjmować i rozpatrywać będzie Urząd Marszałkowski we Wrocławiu. Ze szczegółami naborów można zapoznać się na stronie internetowej: http://rpo.dolnyslask.pl/
RL:Realizacja inwestycji jest uzależniona jednak od wielu czynników: konkurencji wśród innych gmin, ograniczonych środków, przygotowania dobrego wniosku. Jednak, co najważniejsze, dzięki Lokalnemu Programowi Rewitalizacji mamy wiedzę, jakie są potrzeby i oczekiwania społeczne oraz w jakim kierunku pod względeminwestycyjnym należy kierować działania. Nie mniej jednak warto trzymać kciuki, abyśmy jak najwięcej środków na jak najwięcej inwestycji pozyskali.

Zatem trzymamy kciuki i dziękuję za rozmowę.

Wioletta Owczarek

[PANEL PRAWY]
 
w numerach archiwalnych

na stronie www
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.