Bliżej natury
Wiosenne przebudzenie
Już na przeÅ‚omie lutego i marca zaczynajÄ… kwitnąć Å›nieżyczka przebiÅ›nieg i Å›nieżyca wiosenna - pierwsze zwiastuny wiosny. Oba gatunki podlegajÄ… ochronie w miejscach swego naturalnego wystÄ™powania. O ile Å›nieżyczkÄ™ bardzo wielu uprawia w przydomowych ogródkach, o tyle Å›nieżyca jest spotykana na terenie Doliny Baryczy bardzo rzadko. W wiÄ™kszych iloÅ›ciach roÅ›nie tylko w zabytkowym parku w Postolinie. Warto go odwiedzić wczesnÄ… wiosnÄ…, kiedy Å›nieżyce i Å›nieżyczki tworzÄ… kwitnÄ…cy kobierzec zwany „aspektem wiosennym” runa leÅ›nego.
Na podmokłe łąki między Żmigrodem a Jamnikiem na początku marca przyleciały pierwsze żurawie. Pod Przedkowicami pojawiły się również stada dzikich gęsi. Zatrzymały się one na pobliskich stawach i na polach z oziminami. W promieniach coraz intensywniejszego kwietniowego słońca wygrzewają się kowale bezskrzydłe - niewielkie, jaskrawo czerwone pluskwiaki z czarnym rysunkiem na pokrywach skrzydłowych. Są jednymi z pierwszych wiosennych owadów. Bardzo łatwo je zauważyć, gdy gromadnie siedzą na spękanej korze starych drzew (najchętniej lip, dębów i wiązów). Chociaż pojawiają się w dużych ilościach, to jednak są zupełnie nieszkodliwe.
Z zimowego odrÄ™twienia wybudziÅ‚y siÄ™ także pÅ‚azy. W kwietniu wÄ™drujÄ… one z zimowisk do miejsc rozrodu. CzÄ™sto przechodzÄ… wtedy przez drogi, gdzie masowo ginÄ… pod koÅ‚ami pojazdów (a trzeba zaznaczyć, że pÅ‚azy sÄ… najbardziej zagrożonÄ… grupÄ… krÄ™gowców na Å›wiecie). Aby zapobiec temu negatywnemu zjawisku DolnoÅ›lÄ…ski Zespół Parków Krajobrazowych podejmuje od oÅ›miu lat na terenie Parku Krajobrazowego „Dolina Baryczy” czynnÄ… ochronÄ™ pÅ‚azów. W ramach tak zwanej Akcji „Å»aba” w wybranych miejscach migracji pÅ‚azów ustawiane sÄ… siatki zatrzymujÄ…ce te zwierzÄ™ta przed drogÄ…. NastÄ™pnie grupy wolontariuszy zÅ‚ożone z uczniów miejscowych szkół zbierajÄ… je i przenoszÄ… w bezpieczne miejsce. W tym roku na terenie gminy Å»migród pracownicy Parku zabezpieczyli dwa przejÅ›cia migracyjne - niedaleko skrzyżowania RadziÄ…dz/Ruda Å»migrodzka oraz przy drodze wzdÅ‚uż Stawu Jamnik. PrzejÅ›cia sÄ… doglÄ…dane przez uczniów ze SzkoÅ‚y Podstawowej w Powidzku i SzkoÅ‚y Podstawowej w RadziÄ…dzu. DziÄ™ki ich zaangażowaniu na pewno zostanie uratowanych wiele pożytecznych i chronionych żab, ropuch, kumaków, rzekotek oraz grzebiuszek. A uroczyste podsumowanie caÅ‚ej akcji odbÄ™dzie siÄ™ na poczÄ…tku czerwca.
Tekst i foto:
Cezary J. Tajer