IX sesja Rady Miejskiej w Żmigrodzie
50 milionów po raz pierwszy
Dziewiąta, zwołana przez przewodniczącego na wniosek burmistrza sesja Rady Miejskiej w Żmigrodzie, odbyła się 10 sierpnia w kawiarni Zespołu Placówek Kultury w Żmigrodzie. Specyfiką sesji zwoływanych w tym trybie jest brak wolnych wniosków, interpelacji i sprawozdania burmistrza z podjętych od czasu ostatniego posiedzenia rady decyzji i zarządzeń. Radnym przedłożono w sumie sześć projektów uchwał, które zostały poddane głosowaniu. I tak rada przyjęła uchwałę o opłatach za świadczenia w publicznym przedszkolu, w czasie przekraczającym podstawę wychowania przedszkolnego. W oparciu o stosowną ustawę, świadczenia programowe realizowane są bezpłatnie przez 5 godzin. Potem płacimy określoną stawkę, za każdą godzinę nadprogramowej opieki nad dzieckiem. Dokładnie reguluje to uchwała, zachęcam do zapoznania się z nią, jak i z pozostałymi pięcioma - wszystkie publikowane są na żmigrodzkich stronach Biuletynu Informacji Publicznej.
Rada zadecydowała o pomocy finansowej Województwu Dolnośląskiemu w wysokości prawie 980 tysięcy, które zostaną wykorzystane na budowę chodników w Radziądzu i Kliszkowicach, w ciągach dróg wojewódzkich (stąd forma przekazania środków). Przyjęto także zmiany wieloletniej prognozy finansowej na rok 2011 i lata następne, oraz dokonano niezbędnych zmian w ramach tegorocznego budżetu. Przy okazji omawiania projektu, burmistrz Robert Lewandowski zwrócił uwagę na fakt, że tegoroczny budżet pierwszy raz w historii gminy osiągnął pułap 50 milionów złotych. Poinformował także, że przed samorządem żmigrodzkim jedna z najważniejszych decyzji inwestycyjnych i strategicznych: czy gmina rozpocznie budowę gimnazjum, czy też szkoły podstawowej. Wkrótce rozpoczną się konsultacje dotyczące wyboru jednego z tych dwóch wariantów.
W związku z wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 9 października, radni przegłosowali także utworzenie odrębnego obwodu głosowania, który zostanie utworzony na potrzeby pacjentów Szpitala Rehabilitacyjnego w Żmigrodzie, w tej właśnie placówce.
Rada w formie stosownej uchwały uznała za zasadną skargę złożoną na działalność Burmistrza Gminy Żmigród. Chodziło o przekroczenie terminu odpowiedzi na drugie ze złożonych przez Roberta Korytkowskiego pism, dotyczących kwestii powołania dyrektora Zespołu Placówek Kultury. W uchwale podkreślono, że odpowiedź na pismo została udzielona wprawdzie tylko kilka dni po terminie, niemniej naruszono w ten sposób obowiązujące przepisy. Kolejna sesja rady odbędzie się już we wrześniu.
Andrzej Krzywda