Okiem Burmistrza
Sukcesów ciąg dalszy
Nie da się ukryć, że ten rok jest dla nas rokiem szczęśliwym, obfitującym w wiele bardzo ważnych i dobrych informacji, dotyczących sukcesów w pozyskiwaniu dotacji na ważne i strategiczne inwestycje dla Gminy Żmigród. Tym razem możemy pochwalić się otrzymanym dofinansowaniem na projekt budowy II etapu ścieżek rowerowych, realizowany wspólnie przez trzy gminy. Wartość inwestycji na terenie gminy Żmigród to 5 180 000,00 zł. Z dofinansowaniem na poziomie 85% daje nam to kwotę dotacji równą 4 403 000,00 zł. Ścieżka rowerowa kontynuowana będzie przez miasto Żmigród, wzdłuż rzeki Barycz, polderu Jamnik przez przysiółek Jamnik, Osiek, aż do miejscowości Przedkowice. Trasa zepnie zakres inwestycji, który realizowany będzie jeszcze w tym roku.
Pozyskaliśmy także 150 000 zł dotacji z Funduszu Pomocy Rozwojowej na rozbudowę budynku z szatniami OSiRu. Szatnie są szczególnie potrzebne dla grup młodzieżowych, które korzystają z tego obiektu w ramach treningów MKS „Piast” Żmigród. Oczywiście nowe pomieszczenia będą ogólnodostępne, również dla innych dyscyplin sportu.
Przetargi na wykonanie inwestycji rozstrzygnięte
Jesteśmy w trakcie przygotowań do realizacji inwestycji. Właśnie rozstrzygnęliśmy przetargi na modernizację rynku, zagospodarowanie terenu przy Sąsiecznicy oraz na I etap budowy trasy rowerowej. Budowa wymienionych przeze mnie inwestycji w najbliższych dniach zostanie rozpoczęta. Mówię o tym z nieukrywaną satysfakcją, ponieważ obecnie borykamy się z problemem znalezienia wykonawców na poszczególne zadania. Rynek, szczególnie dużych inwestycji, jest na tyle rozwinięty, że inwestorzy mogą mieć problemy tego rodzaju. Dodatkowo na większość zadań ceny są wyższe, niż do tego pory bywało.
Inicjatywa rowerowa S5
Rozpoczęliśmy rozmowy w sprawie „inicjatywy rowerowej S5”, bo tak oficjalnie nazywa się projekt udrożnienia dróg serwisowych i innych dróg istniejących wzdłuż budowanej drogi S5 Poznań-Wrocław. Na spotkaniu w Rawiczu doszliśmy do porozumienia, iż najlepszym rozwiązaniem jest założenie stowarzyszenia, które będzie koordynować realizację tego pomysłu. Naszym celem jest bezpieczeństwo mieszkańców, którzy będą mogli poruszać jak najlepszymi trasami rowerowymi wzdłuż wybudowanej drogi ekspresowej S5. Przypomnę, że nasz odcinek S5 oddany będzie do użytku w tym roku.
Więcej połączeń kolejowych dla żmigrodzian
Jako reprezentant Gminy Żmigród podpisałem list intencyjny z Urzędem Marszałkowskim, dotyczący zwiększenia liczby połączeń kolejowych na trasie Żmigród-Wrocław. W następnym roku pojawią się dodatkowe połączenia, które będzie finansowała gmina. Dzięki temu, nasi mieszkańcy będą mogli z większym komfortem korzystać z szybkiej komunikacji publicznej.
Ruszyła wyprawka dla Żmigrodzian
Od 1 czerwca rozpoczęliśmy program wyprawki dla żmigrodzian. Jest to program nowy, dzięki któremu każdy noworodek, zameldowany na terenie gminy Żmigród, otrzyma symboliczny upominek od Urzędu Miejskiego. Wyjątek stanowić będzie maleństwo, które jako pierwsze narodzi się 1 czerwca. W ramach Dnia Dziecka wyprawka będzie bogatsza i połączona z moją wizytą u maleństwa, jeśli oczywiście rodzice wyrażą taką chęć. Miło mi Państwa poinformować, że udało mi się dotrzeć do tego szczególnego żmigrodzianina w tym roku. Mały Bruno jest zdrowym i silnym chłopcem. Muszę przyznać, że była to jedna z piękniejszych chwil, jaką przyniosło mi pełnienie funkcji Burmistrza Gminy Żmigród.
Kolejny rok szkolny zakończony
Czerwiec to oczywiście zakończenie roku szkolnego. Udało mi się uczestniczyć aż w trzech akademiach i z satysfakcją mogę stwierdzić, że w każdej szkole, której organem prowadzącym jest Gmina Żmigród, zakończenie miało wymiar uroczysty i sympatyczny. Z tej okazji życzę wszystkim uczniom, nauczycielom oraz pracownikom administracji dobrych, słonecznych, szczęśliwych i przede wszystkim bezpiecznych wakacji. Mam nadzieję, że pogoda będzie Wam dopisywać, byście wypoczęci i w pełni zregenerowani wrócili we wrześniu do nauki.
Podsumowanie wydarzeń kulturalnych
Jesteśmy po cyklu czerwcowych imprez, których Gmina Żmigród była organizatorem lub współorganizatorem. Można powiedzieć, że w zasadzie na wszystkich dopisała nam pogoda. Odrobina deszczu spadła na wyścigach kolarskich, organizowanych z Dolnośląskim Związkiem Kolarstwa. Uczestnicy przeżyli to jednak w sposób pozytywny, jako dobrze przygotowani sportowcy. Bawiliśmy się wspólnie na Gminnym Dniu Dziecka, Żmigrodzkich Dniach Smoka oraz na wspomnianym już wcześniej wyścigu dla zawodowców i amatorów. Z mojego punktu widzenia myślę, że dla mieszkańców najważniejsza była bardzo ciekawa oferta do spędzania wolnego czasu na terenie naszej pięknej i rozwijającej się gminy.
W lipcu natomiast zapraszam na kolejną edycję Festiwalu Kwiatów, połączoną z Piknikiem Organizacji Pozarządowych. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Wawele. Do zobaczenia już 15 lipca w Zespole Pałacowo Parkowym.