archiwum - 17 - lipiec

 
 

Żmigrodove Roverlove - kolejne dofinansowanie na budowę ścieżek rowerowych dla Żmigrodu!

Blisko 13 km ścieżki rowerowej, 4 miejsca postojowe dla rowerzystów, 3 kładki nad rzekami - z nich będziemy mogli korzystać w przyszłym roku. Gmina Żmigród uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości 4 403 000,00 zł na inwestycję budowy kolejnego odcinka ścieżki rowerowej ( szacunkowa wartość projektu Gminy Żmigród to 5 180 000,00 zł).

W poniedziałek 26 czerwca 2017 r. Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę przyznająca ponad 8 mln zł dla projektu partnerskiego trzech Gmin: Żmigród, Prusice i Wołów. Projekt pn. „Budowa ścieżek rowerowych w powiecie trzebnickim i wołowskim” oszacowany jest na 9,5 mln zł, w wyniku którego na obszarze wspomnianych Gmin powstanie łącznie 28,59 km tras rowerowych.

Ścieżka w Gminie Żmigród będzie przebiegała przez miejscowości: Przedkowice - Osiek - Jamnik - Żmigród. Trasa ścieżek poprowadzona została przez tereny cenne przyrodniczo, bogate w atrakcje turystyczne oraz ciekawe miejsca pod względem krajobrazowym.

Projektowana ścieżka rozpoczynać się będzie od miejscowości Przedkowice. Następnie prowadzić będzie w kierunku Osieka, gdzie w celu przeprowadzenia trasy przez cieki wodne, wykonane zostaną dwie kładki: jedna nad zbiegającymi się rzekami Sąsiecznica oraz Struga II, a drugą nad rzeką Brzeźnica. Od miejscowości Osiek ścieżka zostaje ukierunkowana w stronę przysiółka Jamnik i tym samym wkroczy w Park Krajobrazowy „Dolina Baryczy” oraz Obszary NATURA 2000 (OSO - „Dolina Baryczy” i SOO „Ostoja nad Baryczą”). Od Jamnika ścieżka rowerowa przebiegać będzie przez tereny wałów rzeki Barycz. Droga ta o łącznej długości 7,24 km prowadzi do Zespołu Pałacowo-Parkowego w Żmigrodzie. Wzdłuż trasy zaprojektowano dwa miejsca postojowe PIT-STOP z wiatą odpoczynkową przy jednym i amboną widokową przy drugim. Od zabytkowego parku, przy którym zlokalizowano także miejsce postoju typu PIT-STOP, w stronę miasta Żmigród powstanie 3,5 metrowy ciąg pieszo-rowerowy, który po odcinku 0,5 km przeniesiony zostanie na ul. Poznańską na projektowaną ścieżkę rowerową o szerokości 2 m. Następnie ruch rowerowy zostanie poprowadzony przy targowisku miejskim poprzez kładkę nad rzeką Sowiną do ul. Poziomkowej. Trasa ta zostanie wydzielona przez wykonanie oznakowania poziomego i pionowego oraz budowę nowej kładki. Ul. Poziomkowa zostanie połączona z ul. Sportową drogą dla rowerów o nawierzchni bitumicznej i o szerokości 3,5 - 5m. Następnie na wydzielonym pasie przez oznakowanie poziome i pionowe trasa ukończy swój bieg przy Ośrodku Sportu i Rekreacji w Żmigrodzie, przy którym zaplanowano także wykonanie miejsca postoju dla rowerzystów.

Kolejny sukces w pozyskiwaniu środków zewnętrznych oraz dalszy rozwój Gminy Żmigród - nie pozostaje mi nic innego, jak wyrazić swoje zadowolenie oraz obiecać, że nie spoczniemy na laurach. W dalszym ciągu będziemy ciężko pracować nad tym, by atrakcyjność naszej gminy wzrastała z każdym kolejnym rokiem - mówi Robert Lewandowski Burmistrz Gminy Żmigród.

Nam, żmigrodzianom z kolei nie pozostaje nic innego, jak zakupić rower, cieszyć się już wkrótce z powstałych inwestycji oraz zachęcać rodziny i znajomych do odwiedzania naszych pięknych, rodzinnych stron.

Paweł Pilarski

[PANEL PRAWY]
 
w numerach archiwalnych

na stronie www
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.