archiwum - 17 - lipiec

 
 

Jak powinna wyglądać prawidłowa dieta seniora

Wraz ze zmianą trybu życia po zakończeniu aktywności zawodowej również konieczna jest zmiana diety. Zdrowa, właściwie dobrana dieta to element profilaktyki przeciw chorobowej - może opóźnić wystąpienie choroby lub spowolnić jej rozwój. Niedożywienie i otyłość to skrajne postacie nieprawidłowego odżywiania się seniorów. Starszym osobom często dokucza brak apetytu i niechęć do jedzenia, wobec tego jedzą mniej, niż jest to potrzebne ich organizmowi. Przyczyną niedożywienia jest również brak wystarczających środków na porządne odżywianie i seniorzy z konieczności wybierają artykuły najtańsze, o kiepskim składzie, które nie dostarczają organizmowi niezbędnych składników odżywczych. W przypadku niedożywienia seniora nie obejdzie się bez pomocy lekarza.

Na przeciwnym biegunie stoi otyłość, z którą zmagają się osoby od wielu lat i wkraczają w wiek senioralny. Osoby długotrwale otyłe, zwłaszcza po sześćdziesiątym roku życia, obciążone są ogromnym ryzykiem wystąpienia tzw. chorób cywilizacyjnych, takich jak nadciśnienie czy cukrzyca. Muszą koniecznie dążyć do redukcji wagi, jednak najlepiej pod okiem specjalisty.

Seniorzy, którzy dopiero zaczynają przybierać na wadze, muszą pamiętać, że osoby w podeszłym wieku powinny odżywiać się trochę inaczej, niż ludzie w sile wieku. Zmiana nawyków żywieniowych powinna dotyczyć nie tylko konkretnych produktów, ale przede wszystkim ich ilości.

Podstawą prawidłowego odżywiania osoby starszej są regularne, niewielkie posiłki, mniej więcej 4-5 w ciągu doby. Każdy posiłek powinien być możliwie zróżnicowany, lekkostrawny, niezbyt tłusty, raczej bez soli, uważać także na cukier. Senior powinien spożywać dużo owoców i warzyw, potrawy powinny być gotowane, duszone- raczej unikać smażenia. Dieta seniora musi być bogata w błonnik, aby usprawnić pracę układu trawiennego; stąd w diecie powinny się znaleźć także produkty pełnoziarniste. Seniorzy raczej nie powinni pić mleka - może wywołać problemy trawienne, natomiast nabiał jest jak najbardziej wskazany. Jeżeli chodzi o mięso, powinno się wybierać raczej drób i ryby, spożywając okazjonalnie wieprzowinę czy wołowinę.

Bliscy seniora powinni pomóc mu nauczyć się zdrowo odżywiać i zadbać oto, by stosował się do zasad prawidłowego żywienia - przede wszystkim w trosce o jego zdrowie.

[PANEL PRAWY]
 
w numerach archiwalnych

na stronie www
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.