Okiem burmistrza
Inwestycje
Czas na podsumowanie I etapu modernizacji dróg z masy asfaltowej. Na
mocy porozumienia z firmą Budimex, zrealizowaliśmy nowe nakładki
w mieście na czterech ulicach: Rybackiej od strony ul. Szkolnej, na ul.
Batorego, ul. Kwiatowej i ul. 22 Lipca. Zrobiona została także nowa
droga, równoległa do ul. Kościuszki, na terenie byłej roszarni. To setki
ton masy asfaltowej i kilometry ulic wykonane z pozyskanych pieniędzy
z minimalnym wkładem własnym.
20 lipca otwieraliśmy przetarg na inwestycję budowy drogi z Niezgody do
Grabówki. Nowa droga w kierunku stawów Milickich będzie budowana jeszcze
w tym roku.
W czerwcu złożyliśmy też kolejne wnioski o środki unijne z RPO na:
zagospodarowanie SÄ…siecznicy (w ramach projektu „Å»migrodzkie Ogrody
OchronÄ… BioróżnorodnoÅ›ci nad rzekÄ… SÄ…siecznica”). Wartość tej inwestycji
to 3 320 858 zł. Dzięki tym środkom będziemy mogli stworzyć m.in.:
ogrody roślinności bagiennej, tereny rekreacyjne dla mieszkańców i ich
czworonożnych przyjaciół, bulwar łączący centrum miasta z basenem
i sklepami handlowymi, kładkę dla pieszych nad rzeką, taras widokowy
przy ZPK, oraz parking w rejonie basenu.
Złożyliśmy też wspólnie z czterema innymi gminami wniosek na budowę
8-9 km ścieżek rowerowych.
Kolejny bardzo ważny wniosek to budowa drogi między Żmigrodem
a Bychowem przy oczyszczalni, ze ścieżką rowerową.
Wyniki tych konkursów będą znane dopiero za kilka miesięcy, na razie
zatem musimy uzbroić się w cierpliwość. CZekanie może się opłacić:
wnioski są na dotację bezzwrotną - 85% wartości inwestycji brutto.
Zmiany wokół dworca
Po blisko dwuletnim oczekiwaniu PKP w końcu remontuje nawierzchnię
przed dworcem kolejowym w Żmigrodzie. Przypomnę, że przygotowywana jest
wspólna inwestycja w ramach centrum przesiadkowego, gdzie teren przy
dworcu zostanie zagospodarowany w nowoczesny i praktyczny sposób.
70 lat Piasta
MKS „Piast” Å»migród zakoÅ„czyÅ‚ obchody 70-lecia istnienia. Bardzo miÅ‚o
było mi uczestniczyć w tym jubileuszu i uczcić, wraz z mieszkańcami, to
wyjątkowe wydarzenie. Dziękuję za trud włożony w rozwój klubu wszystkim
trenerom, dziaÅ‚aczom, pracownikom oraz wÅ‚adzom klubu. „Piast” Å»migród
stał się częścią historii Żmigrodu oraz zdobył serca kibiców. Z dumą
obserwujemy kolejne sukcesy i osiągnięcia naszych sportowców, którzy
z niezwykłym zaangażowaniem pracują, trenują i grają dla nas. Życzę
wszystkim zdrowia, pomyślności i wytrwałości w dążeniu do celu. Niech
kolejne lata przyniosą jeszcze więcej osiągnięć i kolejnych talentów
w szeregach klubu.
Zmiany w oświacie
27 czerwca przedstawiciele rzÄ…du przedstawili wstpne plany dotyczce
reformy oświaty. Nie czekając na zapisy ustawowe, zorganizowaliśmy
spotkanie z dyrektorami szkół postawowych i gimnazjalnych. Głównym
założeniem rozmów były plany, jak dostosować się do tych rozwiązań, jak
spokojnie i rozważnie przeprowadzić reformę, tak, by ani uczniowie, ani
nauczyciele na niej nie ucierpieli. Dobrze że jest to zmiana stopniowa
i rozłożona w czasie. Musimy sprawdzać czy wszystkie szkolne budynki
pomieszczą wszystkich uczniów.
W świetle planowanych zmian trudno mówić o potrzebie budowy szkoły dla
miasta, bo najprawdopodobniej szkoła podstawowa będzie w budynku
dzisiejszego gimnazjum. Na razie jednak czekamy na zapisy ustawowe.
Zmiany w władzach strefy ekonomicznej
W ostatnim czasie odbyłem ważne spotkanie z nowym prezesem
kamiennogórskiej strefy ekonomicznej.
Mieliśmy okazję się poznać z nowym gospodarzem, pokazać okolicę, gdzie
są tereny inwestycyjne, a także porozmawiać z nowym inwestorem, który
jest zainteresowany zakupem działki na terenie żmigrodzkiej strefy.
Puchar lata za nami
Dziękuję za organizację corocznego pucharu lata w piłce nożnej
i gratuluję zwycięzcom dobrego wyniku sportowego. Ten turniej to
wspaniała okazja do spotkania drużyn piłkarskich naszej gminy
i sportowej rywalizacji na boisku.
Zapraszam także na dożynki gminne, które odbędą się 27 sierpnia
w Niezgodzie. Zachęcam wszystkich do udziału, będzie wiele atrakcji. Tym
razem impreza odbędzie się w sobotę. Docierały bowiem do nas sygnały, że
taki termin pozwoli mieszkańcom na dłuższą zabawę.
Zakończyła się już inwestycja budowy placu zabaw przy przedszkolu,
zrealizowana z budżetu obywatelskiego. Serdecznie zapraszam do
korzystania z nowego, nowoczesnego kompleksu w Żmigrodzie.
Sprawy prywatne
Jestem już po urlopie, który spędziłem w Chorwacji. Wspaniały czas,
bardzo rodzinny, po raz pierwszy odpoczywaliśmy w piątkę. Najmłodszy Jaś
okazał się wspaniałym podróżnikiem. Ja w pełni naładowałem akumulatory
i wróciłem pełen zapału i sił do pracy.