Odznaka jakości "Zmieniająca się szkoła" trafia do Zespołu Szkół Dwujęzycznych w Żmigrodzie
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła jako jedna z czternastu szkół w Polsce otrzymała Odznakę Jakości "Zmieniająca się szkoła" za rok szkolny 2015/2016. Odznakę wraz z odpowiednim certyfikatem odebrała w siedzibie Goethe Institut w Krakowie szkolna koordynatorka programu Katarzyna Kolebuk.
Odznaki jakości od 2015 roku najlepszym szkołom przyznaje krakowski Goethe Institut we współpracy z warszawskim Ośrodkiem Rozwoju Edukacji oraz Konsulatem Generalnym w Krakowie.
Najbardziej aktywne szkoły na obszarze nauczania języków obcych (a głównie języka niemieckiego) oraz na obszarze wprowadzania zasad demokratyzacji i motywacji uczniów do działania przez cały rok szkolny realizowały i dokumentowały zadania określające wysokie standardy wyznaczone przez organizatorów.
Szkoły uczestniczące w programie narzuciły sobie między innymi takie cele:
inspirujemy uczniów do działania,
używamy konsekwentnie języka docelowego na lekcjach języka obcego,
realizujemy projekty edukacyjne,
prowadzimy zajęcia metodą LdL,
korzystamy z technologii komputerowych,
eksperymentujemy z nauczaniem dwujęzycznym,
prowadzimy lekcje otwarte,
współpracujemy ze społecznością lokalną.
Z naszej szkoły zadania programu realizowane były przez kilkudziesięciu uczniów pod opieką:
Katarzyny Kolebuk
Marty Judzińskiej
Joanny Lisiak
Agaty Julukowicz
Największym wyzwaniem organizacyjnym było przeprowadzenie cyklu 10 lekcji metodą LdL (uczymy się poprzez nauczanie innych) oraz realizacja językowego pięciogodzinnego projektu edukacyjnego. Oba zadania wymagały wielu przygotowań, rozmów z uczniami i dodatkowych godzin pracy, ale końcowe efekty wynagrodziły nauczycielkom włożony trud.
Cieszymy się bardzo i jesteśmy dumni z otrzymanego wyróżnienia.
Katarzyna Kolebuk