archiwum - 14 - styczeń

 
 

Wolontariusze u Rataja

Europejski Serwis Wolontariatu to jedna z akcji programu Młodzieży w Działaniu. Jej podstawowym założeniem jest umożliwienie młodym ludziom z całej Europy podjęcie pracy społecznej za granicą, aby poprzez tego rodzaju edukację pozaformalną mogli zdobywać nowe kompetencje i umiejętności, a tym samym wspierać swój rozwój osobisty.
Miejscem doÅ›wiadczania tego wolontariatu w Polsce staÅ‚ siÄ™ Åšrodowiskowy Dom Samopomocy „PaÅ‚acyk” w Å»migrodzie, który kolejny już raz otworzyÅ‚ drzwi swojej placówki dla mÅ‚odych ludzi z Europy, tym razem: Carlosa Ghersi Criado z Hiszpanii i Jorge Gregório z Portugalii.
Jednak bezpośrednie korzyści płynące z obecności wolontariuszy w Żmigrodzie mogą odczuwać także uczniowie Gimnazjum im. M. Rataja, a stało się to możliwe dzięki współpracy istniejącej między placówkami.
Przez kilka tygodni z gimnazjalistami spotykał się Carlos, który wyjaśniał na czym polega wolontariat, opowiadał o kulturze, historii i geografii swojego kraju oraz dzielił się spostrzeżeniami dotyczącymi różnic i podobieństw kulturowych, jakie istnieją między Polakami a Hiszpanami. Carlos włączył się również w koordynowanie szkolnego projektu, którego jednym z założeń jest poznawanie języka hiszpańskiego metodą learning by doing (uczenie się poprzez działanie).
Jorge natomiast zainicjował cykl spotkań, podczas których przybliża uczniom kulturę Portugalii oraz dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą o pracy w Komisji Europejskiej.
Dla większości uczniów z Gimnazjum im. M. Rataja kontakt z Carlosem i Jorge, możliwość rozmowy z nimi i żywej interakcji stał się nową, spontaniczną motywacją do nauki języka hiszpańskiego, bodźcem do poszukiwania informacji o krajach, z których pochodzą, a w wielu przypadkach także przestrzenią do konfrontowania się z istniejącymi stereotypami, próbą doświadczania innej kultury i przełamywania swoich własnych barier językowych.
Z całym przekonaniem tego rodzaju inicjatywy, są ważnym krokiem, jaki można zrobić w kierunku kształtowania wśród młodzieży świadomości własnej tożsamości kulturowej, uczenia tolerancji, ale także rozwoju kompetencji komunikacji międzykulturowej. Gimnazjum im. M. Rataja, podobnie z resztą jak wiele dwujęzycznych szkół w Polsce, decyduje się kłaść nacisk na rozwój tych właśnie kompetencji dostrzegając, że są one kluczowym elementem przygotowywania młodych ludzi do funkcjonowania w zróżnicowanym kulturowo i językowo środowisku, a przez to podnoszenia ich pozycji na międzynarodowym rynku pracy.

Alicja Osio

[PANEL PRAWY]
 
w numerach archiwalnych

na stronie www
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.