Praca dla niepełnosprawnych, szansa dla społeczności lokalnej
Niepełnosprawni z małych miast i wsi mogą pracować! Wiemy, jak to osiągnąć - zapewniamy profesjonalne szkolenia, praktyczną naukę zawodu, staże i skuteczną pomoc w znalezieniu pracy. Doświadczenia Fundacji Aktywizacja (dawniej Fundacji Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo) i bliska współpraca z lokalnymi środowiskami to gwarancja powodzenia projektu „Wsparcie środowiska osób niepełnosprawnych z terenów wiejskich i małomiasteczkowych”.
Dwuletni projekt Fundacji wykorzystuje potencjał 250 Publicznych Punktów Dostępu do Internetu (PIAP-ów, e-Centrów) w małych miastach i wsiach. Jest on realizowany bezpośrednio w środowisku lokalnym osób z niepełnosprawnością, a zaplecze merytoryczne zapewnia osiem regionalnych Oddziałów Fundacji (Białystok, Bydgoszcz, Łódź, Opole, Poznań, Rzeszów, Warszawa, Wrocław). Kompleksowe działania projektowe obejmują m.in. wsparcie prawnika i mentora (konsultacje zawodowe, warsztaty umiejętności społecznych), indywidualne i grupowe szkolenia zawodowe, m.in. z obsługi komputera, księgowości, e-marketingu, administracji samorządowej, prowadzenia działalności gospodarczej czy spółdzielni socjalnej. Na pomoc mogą liczyć również osoby chcące się przekwalifikować lub zdobyć nowe uprawnienia. Praktycznej nauce zawodu towarzyszą płatne staże, dofinansowanie na rozpoczęcie lub kontynuację nauki i materiały dydaktyczne. Dzięki pośrednikom oraz trenerom pracy co najmniej 400 osób podejmie zatrudnienie na otwartym rynku pracy.
Sukces osób niepełnosprawnych jest możliwy tylko przy wsparciu ich najbliższego otoczenia, dlatego zapraszamy również rodziny i opiekunów do udziału w integracyjnych warsztatach wyjazdowych, grupach wsparcia oraz warsztatach prawnych. To jednak nie wszystko. Celem projektu jest również propagowaniu pozytywnych wzorców wśród pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne na otwartym rynku pracy. To do nich skierowana jest towarzysząca projektowi kampania.
Fundacja zaprasza gminy i instytucje do współpracy w realizacji projektu, zapewniając wsparcie merytoryczne oraz logistyczne, obejmujące finansowanie wynagrodzenia trenera samodzielności, rekrutowanego ze społeczności lokalnej, materiałów biurowych, poczęstunku oraz kosztów przejazdów beneficjentów. Najbardziej aktywne e-Centra otrzymają pakiet najnowszego oprogramowania, które posłuży lokalnej społeczności po zakończeniu projektu. Nawiązana współpraca to także szansa do gromadzenia doświadczeń w ramach projektów europejskich oraz budowania pozytywnego wizerunku gmin i instytucji poprzez promowanie dobrych praktyk, m.in. podczas lokalnych i ogólnopolskich konferencji.
Szczegółowych informacji udziela regionalny specjalista ds. rekrutacji w najbliższym Oddziale Fundacji:
Projekt współfinansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Priorytet I Zatrudnienie i integracja społeczna, Działanie 1.3 Ogólnopolskie programy integracji
i aktywizacji zawodowej, Poddziałanie 1.3.6 PFRON - projekty systemowe.
Anna Lewińska
508 501 246, anna.lewinska@idn.org.pl
Pl. Strzelecki 25, 50-224 Wrocław
www.aktywizacja.org.pl