archiwum - 14 - styczeń

 
 

Betlejemskie Światło Pokoju

W tym roku polscy harcerze już po raz 23 odebrali od słowackich skautów Święty Płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem, aby dotarł do rodzin, szpitali, kościołów i urzędów w całej Polsce, tak aby na żadnym wigilijnym stole nie zabrakło Betlejemskiego Światła Pokoju.

15 grudnia w nocy z soboty na niedziele w Zakopanym podczas mszy św. nastąpiło uroczyste przekazanie przez słowackich skautów Płomienia z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem harcerzom z Polski. W uroczystości wzięły udział reprezentacje Chorągwi ZHP z całej Polski, wraz z naczelnymi władzami ZHP. Chorągiew Dolnośląską reprezentowały delegacje z poszczególnych hufców, wśród których nie zabrakło również delegacji z Hufca ZHP Powiatu Trzebnickiego.

Delegacja z naszego Hufca wraz z reprezentacją Chorągwi, po przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju w Zakopanym, przywiozła Płomień z Groty Narodzenia Pańskiego najpierw do Wrocławia, aby później po oficjalnym przekazaniu w Chorągwi móc przywieść i przekazać go za pośrednictwem drużyn z Hufca mieszkańcom naszego regionu.

Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju w naszym regionie rozpoczęło się 22 grudnia od uroczystej mszy św. w Żmigrodzie, przygotowanej przez harcerzy z 22 Szczepu Harcerskiego Mexyk. W uroczystości przekazania wzięły udział drużyny z Hufca ZHP Powiatu Trzebnickiego, a także okoliczni mieszkańcy. Po mszy św. delegacje z poszczególnych drużyn dzieliły się swoim przesłaniem i odbierały Betlejemskie Światło Pokoju, aby móc przekazać je mieszkańcom swoich miejscowości.

Tegoroczne harcerskie przesÅ‚anie Betlejemskiego ÅšwiatÅ‚a Pokoju wÄ™drujÄ…cego po Polsce brzmiaÅ‚o „Wyjdź z cienia. Pokaż dobro”

Harcerze z Polski włączyli się w akcję rozpowszechniania Betlejemskiego Światła Pokoju po raz pierwszy w 1991 roku, i od tego czasu co roku raz po stronie polskiej, raz słowackiej odbywa się oficjalne uroczyste przekazanie Płomienia z Groty Narodzenia Pańskiego, który austriaccy skauci przywożą z Betlejem i następnie podczas ekumenicznej uroczystość w Wiedniu przekazują przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Betlejemskie Światło Pokoju otrzymane od słowackich skautów przekazują polscy harcerze dalej na wschód skautom z Białorusi, Litwy, Ukrainy i Rosji, a także w Polsce od Tatr po Bałtyk, tak żeby w dniu Bożego Narodzenia nie zabrakło go w żadnym domu, szpitalu, kościele czy urzędzie.

Wspaniała przedświąteczna tradycja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku w austriackim miasteczku Linz jako jeden z elementów bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Pomysłodawcami akcji byli Austriacy: Berl Gartl założyciel tradycji Betlejemskiego Światła Pokoju i Helmut Obermayer dyrektor regionalny Austriackiego Radia i Telewizji (ORF), którzy poruszeni słowami papieża Jana Pawła II, uczynili głównym tematem audycji świątecznych problem pokoju na świecie. Światło było przekazywane jako symboliczne podziękowanie darczyńcom za okazaną pomoc, a Helmut Obermayer wpadł na pomysł aby światło było zapalane w Betlejem. W następnym roku w tę akcje włączyli się już austriaccy skauci, którzy zaczęli rozpowszechniać ideę przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju zapalanego w Grocie Narodzenia Pańskiego wśród skautów na całym świecie.

Betlejemskie Światło Pokoju, przekazywane z rąk do rąk, pokonujące tysiące kilometrów i wiele granic państwowych, stało się w ciągu 27 lat symbolem braterstwa, miłości, nadziei, i pokoju w okresie Bożego Narodzenia, na które czekają ludzie na całym świecie. Postarajmy się aby ten płomień naprawdę zapłonął w naszych sercach.

pwd. Andrzej Kaliński

[PANEL PRAWY]
 
w numerach archiwalnych

na stronie www
 
 
Wiadomości Żmigrodzkie
rss wykonanie
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług, personalizacji reklam i analizy ruchu. Informacje o sposbie korzystania z witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Korzystając z tej strony, wyrażasz na to zgodę.