TIK-owa rewolucja
TIK rządzi w polskich szkołach. Tak przynajmniej być powinno, bo technologie informacyjno-komunikacyjne to nie zwykły szkolny przedmiot, ale kluczowa umiejętność, z której korzysta się na każdym kroku.
WiedzÄ… o tym dobrze żmigrodzcy gimnazjaliÅ›ci, którzy już po raz czwarty z rzÄ™du biorÄ… udziaÅ‚ w programie „SzkoÅ‚a z klasÄ… 2.0”. Wraz ze swoimi opiekunami uczÄ… siÄ™ oni skutecznie i bezpiecznie korzystać z komputerów oraz innych urzÄ…dzeÅ„, bez których dzisiejsza szkoÅ‚a nie mogÅ‚aby siÄ™ obejść. WÅ›ród wielu zadaÅ„ wspomnianego programu uczestnicy muszÄ… opracować kodeks zasad korzystania z sieci i komputerów, które odtÄ…d bÄ™dÄ… obowiÄ…zywaÅ‚y w ich szkole, oraz zaprezentować je spoÅ‚ecznoÅ›ci szkolnej.
WÅ‚aÅ›nie w tym celu w poÅ‚owie grudnia zorganizowaliÅ›my w Gimnazjum im. Macieja Rataja targi TIK. Na siedmiu stanowiskach uczniowie realizujÄ…cy zadania „SzkoÅ‚y z klasÄ… 2.0” zaprezentowali, jak w praktyce szkolnej realizowanych jest siedem zasad kodeksu TIK: otwartość, uczciwość, życzliwość, kreatywność, wsparcie, bezpieczeÅ„stwo i Å›wiadomość. A uczestnicy targów mogli w przyspieszonym kursie nauczyć siÄ™, jak pracować na platformie edukacyjnej, jak samodzielnie dodawać artykuÅ‚y na szkolnÄ… stronÄ™ internetowÄ…, jak robić cyfrowe kolaże, jak edytować zdjÄ™cia albo też dowiedzieć siÄ™, czy gry w które gramy sÄ… bezpieczne i czy Å›ciÄ…ganie muzyki i filmów z Internetu jest legalne.
W drugim semestrze uczestników „SzkoÅ‚y z klasÄ… 2.0” czeka podsumowanie ich dotychczasowej pracy, w tym także prezentacja wszystkich projektów edukacyjnych realizowanych z wykorzystaniem nowoczesnych mediów przy współpracy z uczniami SP w Å»migrodzie.
Katarzyna Waryas-Kolebuk