Aktywizacja zawodowa młodzieży w Powiatowym Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Żmigrodzie
Największym problem środowiska lokalnego z jakim spotykamy się na codzień stanowi bezrobocie. To jeden z najtrudniejszych problemów społeczno-gospodarczych nie tylko naszej gminy, ale całego kraju.Chcąc zapewnić młodym absolwentom szkoły zatrudnienie, winniśmy się skupić na dostosowaniu ich umiejętności do potrzeb aktualnego rynku pracy. Priorytetowym działaniem jest zdobycie przez nich doświadczenia i dodatkowych kwalifikacji. Dlatego przygotowujemy naszych uczniów do podjęcia różnych zadań w procesie poszukiwania pracy. Ich brak, powoduje decyzje odmowne już na starcie ich zawodowej drogi. Zdobycie praktyki, nawet w krótkim okresie czasu zwiększa zdecydowanie ich możliwości zatrudnienia u potencjalnych pracodawców. Dlatego naszym priorytetowym działaniem są staże absolwenckie organizowane we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Trzebnicy, oraz staże zawodowe zorganizowane w ramach Projektu POKL Modernizacja Szkolnictwa Zawodowego na Dolnym Śląsku,
(aktualnie zapraszamy na staże zawodowe do Danii - szczegóły są dostępne na stronie www.szkoły). Wszystkie działania z zakresu poradnictwa zawodowego służą przygotowaniu młodzieży do wejścia na rynek pracy z uwzględnieniem wielu form działania (studia, praca w koncernach, praca w służbach mundurowych jak wojsko i policja, wolontariat, staże, szkolenia, wyjazdy zagraniczne w charakterze Au Pair (obecnie dwie uczennice szkoły realizują program opieki nad dziećmi w USA itp.). Wszystkie te działania przedstawiają zaproszeni w ramach poradnictwa zawodowego goście. W piątek 17 stycznia, w ramach aktywizacji zawodowej naszych maturzystów, szkolę odwiedzili pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Trzebnicy. Ścisła współpraca z urzędem w Trzebnicy pozwala uczniom poznać instrumenty rynku pracy: staże zawodowe, szkolenia czy zasady przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej. Absolwenci naszej szkoły opuszczając jej mury mają ukończone kursy podnoszące ich atrakcyjność na rynku pracy: uczniowie posiadają certyfikaty ukończenia kursu na wózki jezdniowe, kursu magazyniera, spawacza, obsługi kasy fiskalnej czy uprawnień elektrycznych. Przed nimi fora zawodoznawcze, Targi Pracy, oraz Poznańskie Targi Branżowe. Wszyscy także są objęci szeroko rozumianymi działaniami poradnictwa zawodowego.
Bez względu na to, jak wysokie są ekonomiczne skutki bezrobocia, rachunek strat w pieniądzach nie odzwierciedla właściwie i w pełni szkód ludzkich, społecznych i psychicznych, jakie niosą za sobą okresy trwale utrzymującego się bezrobocia przymusowego. Odczuwają je szczególnie ludzie bardzo młodzi! Wszystkie działania poradnicze i wychowawcze naszej szkoły służą aby temu procesowi przeciwdziałać.
Beata Wyrzykowska